Ambasadorem Fernetu Stock je Peter Bobula

28.10.2020AtBars

V květnu tohoto roku Stock Plzeň-Božkov vyhlásil, že hledá pro svůj fernet nového ambasadora. Z výběrového řízení vyšel vítězně Peter Bobula z pražského baru Black Angel’s. Oficiálně byl do ambasadorské pozice uveden na počátku října, a hned na úvod se tak musí poprat s podmínkami ztíženými uzavřením barů a restaurací.

Na pozici ambasadora Stock Plzeň-Božkov hledal pozitivní a komunikativní osobnost, jíž by nechyběla chuť posunout vnímání značky Fernet Stock o pořádný kus dál. Požadavky kladené na kandidáty zahrnovaly minimálně osmiletou barmanskou praxi a samozřejmě také kladný vztah k hořkým bylinným likérům. Do vypsaného výběrového řízení se přihlásily více než dvě desítky uchazečů, zhruba polovina z nich pocházela z předních barů situovaných v různých koutech České republiky. Vítězně z něj vyšel Peter Bobula z pražského baru Black Angel’s. „Peter nás oslovil nejen svým osobitým a upřímným projevem, profesionálním přístupem, prezentačními dovednostmi a nadšením pro značku, ale také tím, jak dokázal hodnoty a atributy značky přenést do jejího příběhu, procesu výroby a historie. Pozitivně jsme rovněž hodnotili jeho vizi, jak se značkou pracovat nejen v barmanské komunitě, ale i mimo ni a na sociálních sítích,“ objasňuje senior brand manager hořkých bylinných likérů Daniel Kopecký a pokračuje: „Z dlouhodobého pohledu bude Peterovým úkolem posilovat hodnotu značky mezi barmany, ale také u odborné a široké veřejnosti. Chceme, aby inspirativní formou přenášel tajemství výroby do jednotlivých podniků a ukazoval široké možnosti mixologie portfolia Fernet Stock a jeho využití při přípravě drinků. Podílet se rovněž bude na přípravě soutěží.“ Ambasadorovy krátkodobé cíle odrážejí stávající situaci a reagují na uzavření barů a restaurací. „Peterova nejbližší činnost se v souvislosti se současnými opatřeními zčásti mění. Jedním z jeho prvních úkolů bude nalézt cestu, jak být se značkou v kontaktu s barmany a podniky, a hledat možnosti podpory. Zároveň se jeho aktivity více přesouvají do on-linu,“ dodává Daniel Kopecký.

Místo diplomacie šejkr a míchací sklenice / Třicetiletý slovenský barman Peter Bobula se za barovým pultem pohybuje už třináct let, původně si ale myslel, že je to jen na dobu určitou. V Brně totiž vystudoval bakalářský obor žurnalistika a mezinárodní vztahy a titul magistra získal na pražské Univerzitě Karlově v oboru mezinárodní politická ekonomie. „Dřív jsem se viděl v diplomacii, popřípadě v nějaké velké nadnárodní finanční nebo zpravodajské společnosti. Až později mi došlo, jak moc jsou tyto oblasti na rozdíl od pohostinství chladné a neosobní. A to mi nesedělo,“ prozrazuje na sebe a pokračuje: „Všechny krásy barového řemesla mi ukázal už první bar, jehož týmu jsem byl součástí, a to bratislavský Casa del Havana pod vedením Roberta Amorta. To jsem si ale ještě myslel, že mě po škole čeká jiná kariéra. Až na konci studií jsem si uvědomil, že už dávno dělám to, co miluju. Tuhle práci jsem si nevybral úplně vědomě, našla si mě sama a přilnula ke mně.“ Základy barmanského řemesla se Peter naučil už v Bratislavě, odkud pochází, pak si na chvíli odskočil do Londýna. Plně ho však, jak sám říká, zformovala až Praha, do níž se přestěhoval v roce 2014. Jeho působišti se staly Groove Bar, Bukowski’s Bar a Zanzibar, odkud přešel do Black Angel’s, který považuje za vrchol své barové kariéry. „Takto přesně si představuju, že by měl bar vypadat. Tým, jaký tu máme, se hned tak nevidí. I díky němu jsem konečně profesně i lidsky dospěl. A mimochodem, ani jako ambasador Fernetu Stock Black Angel’s neopouštím, pořád mě tu můžete zastihnout,“ připomíná.

Fernet jako barmanský handshake / Pozici ambasadora Peter považuje za přirozené vyústění barmanské práce. „Když bylo výběrové řízení vyhlášeno, ani chvilku jsem neváhal. Fernet Stock je silná značka a kvalitní produkt. Navíc jsem letos překročil třicítku, jsem zasnoubený a mám před sebou vidinu spokojené rodiny s otcem, který nepracuje celou noc,“ říká a zároveň podotýká, že má k hořkému bylinnému likéru odjakživa velmi vřelý vztah: „Nejranější vzpomínky spojené s fernetem sahají až do mého dětství, u nás doma totiž nikdy nechyběla láhev nějaké bylinné dobroty. Do paměti se mi taky zapsala kultovní reklama I muži mají své dny. Z období po dovršení osmnácti let rád vzpomínám na večery strávené v jednom bratislavském podniku ve společnosti Fernetu Stock. Fernet je se mnou zkrátka spojený. V některých podnicích se mi už delší dobu stává, že když se tam objevím, barmani po něm automaticky sáhnou. Pro mě je to produkt, který propojuje celou gastro scénu, ne jen úzký okruh koktejlových barů. Považuji ho za takový barmanský handshake. Za panákem fernetu vidím úsměv kolegy na druhé straně baru. Vzápětí se mi vybaví legendární bavorák, který spojuje lidi napříč generacemi.“ Na fernetu od Stocku si Peter nejvíc cení, že jde o tradiční, přírodní a lokální produkt. „Obdivuhodný je i velmi nízký obsah cukru ve Fernetu Stock Original. Líbí se mi také jeho všeobecná dostupnost a obliba. Fernet Stock není jen v obchodech po celém Česku a Slovensku, ale hlavně v srdcích Čechů a Slováků,“ zdůrazňuje.

V koktejlech i srdcích barmanů / Jako prakticky neomezený Peter vnímá mixologický potenciál fernetu. „Kromě role bitters a modifikátoru může posloužit jako základ pro zajímavé hořké drinky. Někdy slýchám, že je příliš výrazný, ale právě proto je ideální do highballů, v nichž jiné báze snáze zaniknou,“ říká a pokračuje: „Nedávno mě například velmi pobavila rekonstrukce Bavoráku s tonikovým sirupem, který je mimochodem ideálním řešením pro zpracování zbytků vyprchaného toniku, a dále pak s čerstvě vymačkanou citronovou a grepovou šťávou. Drink se jmenuje Sasha a připomněl mi můj nejoblíbenější koktejl Paper Plane, ono totiž pomáhá podívat se na ověřené recepty novou optikou. Zaujal mě taky Fernet Stock Barrel Edition v kombinaci s kokosovou vodou. Tahle novinka funguje všude, kde obvykle září rum. Vždy se ale rád vrátím ke klasickému Bavoráku. Doporučuji ho se sladšími toniky.“ Mixologickou budoucnost fernetu Peter předpovídá poměrně růžovou. „Věřím, že stále víc lidí si bude všímat možností, které Fernet Stock za barem má. Zvlášť po tomto těžkém období přijde vhod dobrý koktejl, který bude možné hostům nabídnout za přijatelnou cenu. A právě takovým drinkem Bavorák je.“ Na ambasadorské pozici si Peter Bobula malé cíle neklade. „Mým největším pracovním snem je zanechat za sebou pořádný kus dobře odvedené práce. Na ambasadorských pozicích doma i po celém světě mám celou řadu zářných vzorů. Chtěl bych se jim vyrovnat. Vnímám to jako velkou výzvu a zodpovědnost. Rád bych, aby si i s mým přispěním Fernet Stock získal místo v srdcích tuzemských barmanů. Myslím, že mu právem náleží,“ uzavírá.

foto: Luboš Wišniewski

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat