Tělo a pohyb: Když bolí paty

31.10.2020AtBars

Záda a ruce zdaleka nejsou jedinými částmi těla, které mohou být pro barmany rizikové. Při práci za barem i na place trpí také nohy. Víťu Ciroka z pražského baru L’Fleur kupříkladu trápí patní ostruhy. Fyzioterapeut David Novotný se za ním vypravil, aby mu poradil, jak s bolestí bojovat.

„Víťu trápí chronické bolesti pat, které jsou mezi lidmi známé jako patní ostruha. Přesnější je ovšem termín calcar calcanei nebo ještě lépe plantar fasciitis. Jde o bolesti paty v místě úponu svalu chodidla. Pokud tento úpon přetížím a pak na něj ještě tlačím, může vzniknout zánět, který často velmi dlouho přetrvává. Při dlouhodobém přetížení se na úponu může vytvořit výrůstek, takový ‚krápník‘. Někdy má i několik milimetrů a různě zahnutý nebo rozeklaný tvar. Velikost ani tvar ale na míru bolesti vliv nemají,“ objasňuje David Novotný a pokračuje: „Bolest se objevuje při tlaku na dané místo nebo třeba prostým došlapem ráno po probuzení, popřípadě při delším sezení. Po několika krocích se zpravidla zmírňuje. Při vážnějším průběhu jsou přítomny i klidové bolesti.“ Za rizikové faktory z pohledu barmanské profese při tomto druhu zdravotních problémů David považuje nevhodné boty, dlouhé stání nebo chození na tvrdém povrchu, ale také obtíže s nožní klenbou či celkově s držením těla. „Současně ale nejsem velkým zastáncem různých podpatěnek. Raději bych doporučil odborníka na podologii a vyhotovení stélky do bot na míru,“ říká. Jeho další doporučení zahrnuje správnou životosprávu. „Kolik toho člověk naspí, co jí, jestli sportuje a jak moc se stresuje – to vše může ovlivňovat jeho vnitřní prostředí. Pokud v důsledku toho vznikne nějaké další interní onemocnění, kaskáda dějů v těle může zapříčinit výraznou rezistenci vzniklého zánětu a prodloužení doby jeho hojení,“ rozkrývá souvislosti. A jak s bolestí bojovat? Důležité je především uvolnit chodidlo a oblast bérce. Návod, jak na to, a celou řadu dalších zajímavých informací najdete ve videu.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat