Novou tváří Fleret Distillery je Ronald Marshall

08.11.2020AtBars

Řady ambasadorů působících v České republice na sklonku letošního léta rozšířil Ronald Marshall. Čtyřiatřicetiletý barman, jemuž nechybějí ani zkušenosti ze zahraničí, se stal novou tváří Fleret Distillery a jejích stěžejních produktů, k nimž vedle ovocných pálenek patří likéry Beskyd 1129. Za normálních okolností by se věnoval hostování v barech a školení barmanů, což bohužel stávající situace neumožňuje. Svůj čas tak momentálně tráví rozvíjením znalostí, vymýšlením koktejlů a přípravou barmanské soutěže.

Prozradíš nám na úvod, odkud pocházíš a jak jsi přišel ke svému ne zrovna obvyklému jménu?

Kořeny mám v Ostravě, odkud pocházejí oba moji rodiče. Já se jim ale narodil až v Rakousku, kam v roce 1984 emigrovali. Už tehdy jim bylo jasné, že chtějí pokračovat dál, až do Ameriky, a tak mě možná i proto pojmenovali po čtyřicátém prezidentovi USA. Mým rodným městem je tedy rakouský Sankt Pölten, ale vyrůstal jsem v Seattlu. Do České republiky jsme se vrátili, když mi bylo osm.

Co tě nasměrovalo k pohostinství a barmanské profesi?

Mamka byla hospodská. V Hlučíně a Ostravě měla bar a já k ní už od čtrnácti chodil na víkendové brigády. Na střední odborné škole ve Vítkovicích jsem pak vystudoval obor hotelnictví a turismus. Bavilo mě od všeho něco, vaření i obsluha. Jakmile jsem ale absolvoval barmanský kurz u Karla Mayera, bylo mi okamžitě jasné, že chci pracovat za barem.

Klasika byla tvojí jedinou volbou? Flair tě ani na chvíli nezlákal?

Vlastně ani moc ne. Když jsem se přestěhoval do Prahy, chodíval jsem sice s klukama házet na Kampu, nakonec to ale vždycky dopadlo tak, že zatímco oni trénovali, já seděl o kus dál a četl jsem si v barových knihách.

Co tě do Prahy přivedlo? Práce?

Přesně tak. Ještě během studií jsem v Ostravě nastoupil do Café Emporio, které bylo součástí celé sítě kaváren. Když se ostravská pobočka zavírala, nabídli mi, abych přešel do Prahy. Mým novým působištěm se tak stalo Café Emporio v Jindřišské ulici, které bylo spíš café barem než jen kavárnou – přes den se v něm připravovala káva a večer se tam míchaly koktejly. Zhruba po dvou letech jsem se rozhodl pro změnu a na pár měsíců jsem odjel za prací do Španělska, konkrétně do Barcelony a Valencie. Po návratu do Prahy jsem nastoupil jako barman do Café Dinitz. Nikoliv ale do toho v Bílkově ulici, které funguje dodnes, ale do restaurace s barem a živou hudbou situované Na Poříčí. Byla to pro mě obrovská škola a taky srdcová záležitost. Líbil se mi už samotný interiér, byl to velký prostor vyvedený ve stylu art deco, a užíval jsem si tamní atmosféru, mám totiž rád hudbu a kulturu obecně. Zároveň jsem se tam naučil pracovat pod tlakem, jelikož jsme celkem běžně míchali až čtyři sta drinků za večer. Šlo hlavně o koktejlové klasiky, nejprodávanějšími drinky tehdy byly Mojito a Cosmopolitan.

Nakonec jsi ale odešel. Kam a kudy vedla tvoje další profesní cesta?

Potřeboval jsem pauzu, a tak jsem odjel na čtyři měsíce do Izraele. Po návratu, někdy na konci léta 2009, jsem nastoupil jako barman do Jazz Docku. Byla to velká náhoda, procházel jsem se po Janáčkově nábřeží, kde před mým odjezdem ještě nic nebylo, a objevil jsem nový jazzový podnik. Když jsem viděl jejich bar a láhve na něm, zeptal jsem se, jestli by mě tam nechtěli – a oni chtěli. Moje první etapa v Jazz Docku trvala tři roky. Potom jsem na půl roku odjel pracovat na výletní loď, s níž jsem se dostal do Švýcarska, Německa, Lucemburska a Francie, a zase jsem se do Jazz Docku vrátil. Odešel jsem až ve chvíli, kdy jsem byl už unavený prací v noci. Na rok a půl jsem se stal manažerem kinokavárny Dlabačov, brzy jsem se tam ale z nedostatku práce začal nudit, a tak jsem přešel do holešovické restaurace Cali Brothers, která se zaměřuje na kalifornskou kuchyni a taky na koktejly, hlavně na Margaritu. Připomněl jsem si tam kuchyni západního pobřeží USA, kterou znám z dětství, a taky mám perfektně natrénovanou Frozen Margaritu, večer co večer jsem jich dělal aspoň padesát.

Teď už nejsi barman, ale ambasador Fleret Distillery. Byl to tvůj profesní cíl?

Spíš je to souhra různých okolností. Zkraje letošního roku jsem se vrátil do Ostravy, vyhrál jsem totiž výběrové řízení na provozování baru v nově se formujícím Studiu G. Jenže pak přišla korona a já místo za bar zamířil za volant a začal jsem rozvážet jídlo. A protože v téhle době je provozování vlastního a navíc úplně nového podniku, který je ještě k tomu provázán na divadlo, hodně nejistá věc, rozhodl jsem se od původního záměru upustit a poohlédnout se jinde. Původně jsem se hlásil na pozici obchodního zástupce Fleretu pro moravskoslezský kraj, během pohovoru ale přišla řeč i na práci ambasadora a já jsem moc rád, že jsem tuhle příležitost dostal. K Fleretu mám dlouhodobě vřelý vztah a zdaleka s ním nebudu pracovat poprvé – když byl ještě jeho ambasadorem Michal Marešovský, pomáhal jsem mu několik let za sebou za barem na Prague Bar Show i při celé řadě dalších příležitostí.

Fleret Distillery má většina barmanů patrně spojenou s ovocnými pálenkami. Jen o nich ale tvoje práce nebude…

Co se ovocných pálenek týče, budu pracovat hlavně s prémiovou řadou Collection 1850, která zahrnuje 50% slivovici, hruškovici, třešňovici a meruňkovici, plus ještě 40% hruškovici Williams. Velmi zajímavým produktem je Réva pálenka, prémiový vinný destilát vyrobený z celých hroznů Muškátu moravského sklizeného na viniční trati Staré hory v katastru obce Boršice u Buchlovic. Nejmladším naším produktem jsou dva likéry Beskyd 1129. Kombinují v sobě vyzrálý ovocný destilát, který je vyrobený tradičními postupy bez doslazování ovocného kvasu nebo přidání lihu, a macerát. Zatímco Beskyd 1129 Cafe Cafe propojuje chuť slivovice s tóny kávy a kakaa, Beskyd 1129 Willi Willi je postavený na hruškovici a chutná po zeleném čaji. Oba jsou inspirované historií destilerky Fleret, kterou v roce 1850 založil frenštátský měšťan C. Jakub Kohn. Jeho Velkopalírna pravé slovácké slivovice a borovičky, lisovna vín a ovocných šťáv produkovala mimo jiné i pálenky dochucené například maceráty kávy a čokolády.

Co by bylo náplní tvé práce za normálních okolností a na čem pracuješ teď, v době covidové?

Za normálních okolností bych se pohyboval hlavně mezi barmany a věnoval se školení a guest bartendingu. Zatím se ale věnuju hlavně přípravě koktejlových receptur pro cocktail book Fleretu na rok 2021 a také barmanské soutěži. Její pravidla a podmínky vyhlásíme příští týden, zatím prozradím jen to, že se soutěžní drinky budou míchat v domácích podmínkách a na vítěze čeká kromě osmnáctileté meruňkovice taky finanční odměna.

Zmínil jsi cocktail book. Pracujete v něm i s ovocnými pálenkami? Jaký potenciál podle tebe v mixologii mají?

Samozřejmě, že pracujeme. Potenciál mají třeba jako letní pití – cocktail book bude obsahovat celou Fleret Collins Family, do níž patří například kombinace slivovice se sodou, zázvorem a cejlonskou skořicí, spojení meruňkovice s rakytníkem nebo třeba Beskydu 1129 Willi Willi s okurkou. Další drinky jsou většinou buď aperitivního, nebo digestivního rázu. Máme tam například variaci na Moravského kohouta, kterou jsme namíchali na bázi Beskydu 1129 Cafe Cafe a nazvali ji Černý kohout.

Co podle tebe dělá dobrého barmana a co dobrého ambasadora? A jaké ambice v nové roli máš?

Obě profese se v celé řadě vlastností potkávají. Vyžadují empatii, energii, kreativitu a znalosti, a to jak ty oborové, tak všeobecné. Upřímně věřím, že mi nic z toho nechybí. Rozdíl je pak třeba v tom, že ambasador nepotřebuje tak dobré nohy a kondici. Na druhou stranu se ale musím dovzdělat v marketingu a taky se naučit lépe pracovat s časem. Jako barman jsem byl zvyklý pracovat pod tlakem, jako ambasador se musím naučit si ho lépe organizovat. A moje ambice? Rád bych, aby se produkty Fleretu pro barmany staly v dané kategorii první volbou a aby je s chutí a rádi doporučovali svým hostům.

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat