Nejvíc piva z okýnka se prodá na severu Moravy

13.11.2020AtBars

Z partnerských hospod pivovarů patřících pod Plzeňský Prazdroj provozuje výdejové okénko zhruba každá desátá. Zájem o čepované pivo s sebou se pohybuje na úrovni pěti procent běžných prodejů. O něco více ho vyhledávají pivaři v Moravskoslezském kraji.

Podle údajů Plzeňského Prazdroje, které mapují časový úsek od 14. října do 4. listopadu, je v provozu a prodává přes okénko jeho piva zhruba 11 % hospod. Celkové prodeje čepovaných piv Prazdroje v celé České republice v tomto období dosahují na zhruba 5 % loňských hodnot, více je to pouze na severní Moravě, a to 6,5 %. „Znamená to, že hospody v Moravskoslezském kraji mají vlastně největší podporu milovníků piva z celého Česka, a pomáhají tak hospodským alespoň trochu pokrýt jejich náklady, které ani během pandemie nezmizely. Máme velkou radost, že v tom významnou roli hraje obliba čepovaného Radegastu, který je neprodávanějším pivem v celém regionu,“ říká obchodní ředitel Plzeňského Prazdroje Tomáš Mráz.

Lidé, kteří si chodí pro pivo do džbánku či láhve se podle něj nemusejí obávat, že by nedosahovalo náležité kvality. „Hospody, které fungují, preferují menší sudy o objemech 15 a 30 litrů, aby pivo zvládly i při stávajícím nižším zájmu prodat, a bylo přitom pořád čerstvé,“ objasňuje. Patnáctilitrové sudy se nyní podílejí na prodejích čepovaného piva z Prazdroje téměř z jedné pětiny, zatímco běžně tvoří 2 %. Třicetilitrové tvoří dvě pětiny prodejů, loni v tuto dobu to bylo zhruba 20 %.

Prodej z okének hospodám pomáhá zajistit alespoň část běžných tržeb za pivo, a tím i hotovost potřebnou pro jejich další fungování. „Z odezvy hospodských víme, že potřebují právě okamžitou hotovost, aby dokázali pokrýt alespoň část nákladů. V tom se jim snažíme pomoci, proto jsme majitelům a provozovatelům restaurací a hospod odložili splatnost všech faktur až na dobu po ukončení restriktivních opatřeních souvisejících s koronavirovou pandemií. Takže ten, kdo funguje prostřednictvím okénka a má část tržeb, teď nemusí platit náklady za pivo,“ podotýká Tomáš Mráz. Pivovarská skupina se rovněž zavázala, že hospodám stejně jako na jaře vymění zdarma prošlé pivo za čerstvé a zlikviduje je na vlastní náklady. Majitelům a provozovatelům restaurací a hospod opět poskytuje také poradenství, jak získat prostředky z programů státní podpory.

@mohlo by vás zajímat