Koktejlová štafeta: The Fusion

22.11.2020AtBars

Desátá etapa koktejlové štafety měla za cíl jedno z našich nejmalebnějších měst – Český Krumlov. Vláďa Čech, jehož aktuálním působištěm je restaurace Sanduga v Praze-Karlíně, si za adresáta svého Fusion Shrubu vybral Honzu Lukase z krumlovského baru Apotheka. Honzovým úkolem pak bylo kombinaci sirupu z černého bezu, sherry octa a domácí teriyaki omáčky zakomponovat spolu s libovolnou whiskey Jim Beam a dalšími ingrediencemi do originálního koktejlu. Namíchal The Fusion.

Výsledkem deváté etapy koktejlové štafety byl twist na neworleanskou klasiku, který jeho tvůrce Vladimír Čech pojmenoval Carré Amusant. Název odkazuje na pražské Karlínské náměstí, na které je z restaurace Sanduga, v níž Vláďa nyní pracuje, dokonalý výhled. Jeho působiště ovlivnilo také charakter domácí ingredience, kterou vytvořil pro svého nástupce na trati koktejlové štafety. „Inspiroval jsem se jednak podzimní sezonou, jednak podnikem, ve kterém pracuju. Restaurace Sanduga je zaměřená na fusion kuchyni kombinující asijské a evropské chutě, to vše formou fine diningu. Rozhodl jsem se proto vyrobit Fusion Shrub, jehož základem je sirup z černého bezu doplněný o sherry ocet a domácí teriyaki omáčku, kterou naši kuchaři vaří mimo jiné z kafrových listů, citronové trávy, zázvoru, mirinu a limetové šťávy. Osobně mám rád plné a výrazné chutě, což tento shrub přesně splňuje,“ popisuje Vláďa svůj výtvor a prozrazuje i konkrétní postup: „Jeden kilogram černého bezu jsem svařil s dvojnásobným množstvím cukru a dvěma litry vody. Po vychladnutí bylo ještě potřeba sirup scedit přes plátno. Na shrub jsem ho použil 180 ml spolu s 30 ml sherry octa a 10 ml domácí teriyaki omáčky. Vše jsem důkladně promíchal a přelil do vymyté láhve.“ Fusion Shrub Vláďa místo štafetového kolíku poslal na jih Čech, barmanovi krumlovského baru Apotheka Honzovi Lukasovi. „V létě jsem do Českého Krumlova jezdil na brigádu do bistra Topinka a skoro každý večer jsem si neodpustil návštěvu tohoto úžasného podniku, který má naprosto jedinečnou atmosféru a skvělé barmany. S Honzou se známe již celkem dlouho, navíc když jsme se při mé poslední návštěvě bavili o barmanských soutěžích, tak na něm bylo vidět, jak ho mrzí, že se kvůli současné situaci téměř žádné nekonají. Věřím proto, že ho tato malá výzva potěší a že k ní přistoupí se stejnou vervou jako ke každé soutěži,“ zdůvodnil svoji volbu.

Od dvou složek ke čtyřem / Honza Lukas se svého štafetového úkolu zhostil s nadšením a pro Vláďovu ingredienci měl jen slova chvály. „Jakmile jsem Fusion Shrub ochutnal, hned jsem si pomyslel, že mi to Vláďa nemohl víc zjednodušit. Poměr chutí v jeho shrubu je totiž perfektně vybalancovaný. Nejdřív mě napadlo, že bych mohl udělat jen twist na nějakou klasiku, třeba Rusty Nail, akorát v kombinaci bourbonu a shrubu. Poté jsem si ale řekl, že by to chtělo něco sofistikovanějšího než jen dvousložkový drink,“ dělí se o své první myšlenky a přiznává, že k výsledku vedla poměrně přímá cesta. „Stavěl jsem na původní myšlence dvou složek a snažil se pouze lehce poladit další dvě chutě, které se mi s nimi šly dobře dohromady,“ prozrazuje. Bourbon Jim Beam Black, který si vybral kvůli vyššímu objemu alkoholu (43 %) a delšímu zrání v dubových sudech, nejprve doplnil o Fusion Shrub, jenž k plnému tělu koktejlu přidal pestrou škálu chutí. „Říkal jsem si, jaké další složky by se k těmto dvěma základním ingrediencím hodily, a napadl mě absint, ale také suché červené portské. Obojí samozřejmě jen v minimálním množství, abych nepřebil původní chutě, ale pouze je podtrhnul,“ objasňuje. Následovaly úvahy nad přípravou a servisem drinku. „Zvažoval jsem, jestli ho vymíchám a budu servírovat bez ledu, nebo jestli zvolím metodu straight way do whiskovky na led. Druhá varianta vyhrála,“ dodává.

The Fusion

40 ml bourbonu Jim Beam Black, 20 ml Fusion Shrubu, 2 střiky absintu, 10 ml portského a citronová kůra na zástřik

Whisky glass naplňte kostkami ledu a odměřte na něj bourbon, shrub, absint a portské. Zlehka promíchejte. Na závěr drink zastříkněte citronovou kůrou a do sklenky ji vložte jako ozdobu. „Drink jsem pojmenoval podobně jako Vláďa svoji ingredienci – The Fusion. Tento název podle mě perfektně vystihuje všechny komponenty i skutečnost, že každá z použitých surovin je typická pro úplně jinou zemi,“ vysvětluje Honza výběr jména pro svůj štafetový drink a dodává: „Jeho chuť je plná, trošku těžší, ale zároveň ovocná s nádechem bylin po absintu. Na konci se ozývají suché tóny po portském víně.“ Za důležitý považuje i zástřik citronovou kůrou, který podle něj koktejl příjemně odlehčí.

V prosinci znovu na jih Čech / Současná situace s sebou nese spoustu omezení, a ta se promítla i do Honzova rozhodování, komu koktejlovou štafetu předá a jakou domácí ingredienci mu pošle. Za svého následovníka na trati si vybral Tomáše Staňka z českobudějovického baru Žlutá ponorka. „Nedávno jsem se s Tomášem bavil a docela ho mrzelo, že už na něj nezbylo místo v soutěži, kterou vyhlásil Stock. Tak jsem si řekl, že bude rád, když bude mít jinou motivaci postavit se za bar a vymyslet nějaký nový koktejl,“ zdůvodňuje svoji volbu Honza a s úsměvem dodává: „Navíc to mám k němu do Českých Budějovic kousek, a tak nebude problém mu štafetu v podobě domácí suroviny předat.“ Co a jak Tomáš namíchá, je zatím ve hvězdách. Jisté ale je, že bude pracovat s whiskey Jim Beam a mrkvovo-celerovým cordialem, který mu Honza místo štafetového kolíku posílá. „Původně jsme chtěli tento cordial použít na koktejl do podzimního menu Apotheky, ale to se s ohledem na uzavření podniků bohužel nekonalo. Tak bych rád viděl, jak si se zeleninou v koktejlu poradí Tomáš,“ uzavírá.

foto: Luboš Wišniewski

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat