The Tipsy Banker: El Diablo

23.11.2020The Banker’s Bar

Z koktejlových klasik na bázi tequily je nejznámější Margarita, a to jak v základní, tak ve frozen verzi. V závěsu za ní se drží Paloma a Tequila Sunrise. Je tu ale ještě přinejmenším jeden long, který si zaslouží pozornost. A právě na něj se zaměřil Tipsy Banker Honza Veselý.

Ačkoliv název koktejlu El Diablo (španělsky ďábel) může vzbuzovat obavy z nepříjemných až ďábelských následků vyvolaných jeho popíjením, ve skutečnosti jde o velmi příjemnou a osvěžující kombinaci tequily, crème de cassis, limetové šťávy a ginger ale. Pojmenována tak byla mnohem spíš podle své pekelně rudé barvy a svou roli ve volbě názvu jistě sehrála i snaha zaujmout potenciální konzumenty. Za autora koktejlu bývá nejčastěji označován Victor Bergeron řečený Trader Vic, v jehož knižní prvotině z roku 1946 se receptura objevila. Na stránkách Trader Vic’s Book of Food and Drink je však koktejl uveden jako Mexican El Diablo, což vyvolává domněnky, že existoval už dříve, ale míchal se na jiné bázi. Každopádně v Trader Vic’s Pacific Island Cookbook, která vyšla v roce 1968, je už přívlastek mexický vynechán a v revidované verzi Trader Vic’s Bartender’s Guide z roku 1972 jsou dokonce uvedeny oba drinky, tedy jak Mexican El Diablo a El Diablo. Zajímavé je, že se jejich receptury shodují, malinko jiný je jen postup přípravy (liší se v tom, kdy přidat led) a servis (se slámkou či bez). Ostatně, co také měnit, když je výsledek chuťově vydařený? Jednotlivé ingredience ideálně podtrhují a doplňují zemitost tequily. Zatímco crème de cassis ji zjemňuje a obohacuje drink o ovocné tóny, ginger ale mu dodává suchost, hloubku a délku. Pokud by to někomu nebylo dost, je tu ještě tip od Tipsy Bankera Honzy Veselého. „Osobně doporučuji zaměnit ginger ale za ginger beer, které koktejlu přidá říz,“ říká.

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat