Základ Roku tvoří šest japonských botanicals

07.02.2021AtBars

Roku je japonsky šest a přesně tolik je i japonských botanicals ve stejnojmenném ginu. Ačkoliv jde o poměrně mladý jalovcový destilát, premiéru měl teprve před čtyřmi lety, staví na stoleté tradici, jejíž základy už na konci 19. století položil Shinjiro Torii. Když se o dvě dekády později pustil do výroby destilátů, přál si, aby chutnaly celému světu, ale současně aby odrážely japonskou přírodu a řemeslný um tamních obyvatel. A přesně takový je i gin Roku.

Příběh ginu Roku je potřeba začít vyprávět od událostí, které se odehrály před více než sto lety. Jejich hybatelem byl Shinjiro Torii (1879–1962), muž, jenž se narodil v období Meidži, kdy do Japonska začaly pronikat západní vlivy. Jeho samotného zaujaly likéry, jejichž poznávání i míchání se už jako velmi mladý začal věnovat. Když mu bylo dvacet, otevřel si v Ósace obchod Torii Shoten a o osm let později uvedl na trh fortifikované víno Akadama Port Wine, s nímž slavil velký úspěch. Táhlo ho to ale i k destilátům, především whisky. Jeho snem bylo vytvořit takovou, jež by dokázala zaujmout svět, zároveň ale chtěl, aby odrážela japonskou přírodu i Japonce samotné. Jeho sen začal dostávat reálné obrysy v roce 1923, kdy na okraji Kjóta nechal za rodinné jmění vystavět palírnu whisky Yamazaki. První Toriiova whisky a zároveň první japonská whisky vůbec byla v roce 1929 stočena do láhví s bílou etiketou, po níž dostala i název – Suntory Shirofuda (shiro = bílý, fuda = etiketa). Reakce na ni ovšem byly vlažné – pro japonské konzumenty byla příliš nakouřená. Torii se nevzdal a hned druhý pokus, whisky Suntory Kakubin, se záhy po svém uvedení v roce 1937 stala jedničkou na trhu. Už o rok dříve palírna představila svůj první gin, Hermes, dál se však věnovala hlavně whisky a také podpoře její konzumace. Po celém Japonsku se otevíraly bary Torys, jež daly vzniknout fenoménu mizuwari, tedy highballu kombinujícímu whisky se sodou. Ještě za Toriiova života se záběr palírny rozšířil o vodku Hermes. Po jeho smrti se společnost přejmenovala na Suntory Limited a dál pokračovala v expanzi. V roce 1972 byla vystavěna palírna Chita, místo našla na stejnojmenném poloostrově na jihu prefektury Aiči, a rok nato vyrostla v podhůří Kaikoma-gatake palírna Hakushu. Následující více než tři dekády přinesly několik nových značek whisky, jmenovitě Yamazaki (1984), Hibiki (1989), Hakushu (1994), Chita (2015) a Toki (2016). Suntory znovu zasáhlo také do dalších kategorií destilátů – v roce 2017 uvedlo na trh gin Roku a o dva roky později vodku Haku.

Silný japonský charakter / Gin Roku se vyrábí v lihovaru Liquor Atelier v Ósace, tedy ve městě, kde Shinjiro Torii svůj byznys rozjížděl. Ačkoliv ho od počátků jeho podnikání dělí více než století, bezezbytku splňuje Toriiovu představu o jím produkovaných destilátech – v maximálně možné míře odráží japonskou přírodu a řemeslný um tamních palírníků. Roku znamená japonsky šest a přesně tolik je ve stejnojmenném ginu botanicals japonského původu. Období jara v něm reprezentují sakurový květ a také list tohoto stromu, jenž je znám též jako třešeň pilovitá. Léto zastupují dva druhy čaje – sencha a gyokuro, podzim pepř sansho a zimu yuzu. Všechny se sklízejí pouze sezonně, v případě sakurového květu to například znamená pouze jeden až dva týdny v roce a samozřejmě ručně. Ještě čerstvé se ukládají do neutrálního obilného destilátu k maceraci. Kromě šesti japonských ingrediencí a neutrálního obilného destilátu receptura Roku počítá ještě s osmi tradičními ginovými botanicals. Jejich výčet vedle nezbytného jalovce zahrnuje ještě semena koriandru, kořen a semena anděliky, semena kardamomu, skořici, kůru hořkých pomerančů a citronovou kůra. K extrakci co nejčistší chuti botanicals se používají čtyři různé destilační metody, pokaždé ta, s níž lze v případě dané ingredience dosáhnout těch nejlepších výsledků. Každá z nich se tudíž zpracovává zvlášť – zatímco například květy sakury procházejí vakuovou destilací, yuzu se destiluje v klasickém měděném kotli. Završením hlavní části výrobního procesu je smíchání čtrnácti destilátů v náležitém poměru, což pochopitelně vyžaduje jistou dávku blenderského umění. Výsledkem je gin s příjemně nasládlým květinovým aroma, v němž se prosazuje hlavně třešňový květ spolu se zeleným čajem. Rovněž v chuti se tradiční ginové tóny snoubí s výrazem japonským botanicals, dominuje jí především yuzu. Pepř sansho se ozývá až v lehce kořeněném závěru.

Perfect serve a koktejlová inspirace / Zatímco na japonském trhu se Roku prodává naředěný na 47 % alkoholu, pro zbytek světa je určena 43% verze. Plní se do stylových 0,7l láhví o půdorysu šestiúhelníku, který je odkazem na šest japonských botanicals, jejichž motivy jsou na láhvi vyraženy. Etiketa je natištěna na tradičním japonském ručním papíře washi. Dominuje jí kaligraficky vyvedený znak pro číslo šest, doplněný o zlatý hexagon, ale i číslici 6 na červeném podkladu. Design je ovšem jen jednou z věcí, jimiž Roku při svém uvedení na trh v roce 2017 zaujal. V České republice je k mání od jara loňského roku, širší prezentaci v barové komunitě se mu ale kvůli epidemiologické situaci nestihlo dostat. Letos by se to mělo změnit. „Chystáme se Roku naplno věnovat. Plánujeme školení a různé akce pro barmany, budeme ho ale podporovat i prostřednictvím dalších komunikačních kanálů, o nichž toho zatím nemohu prozradit víc. Jde o výjimečný gin, a tak chceme, aby ho ochutnalo a vyzkoušelo co nejvíc lidí,“ říká Jiří Procházka, jenž ve společnosti Stock Plzeň-Božkov pečuje o portfolio Beam Suntory, a tedy i o gin Roku. Součástí prezentací samozřejmě bude i perfect serve, jenž spočívá v kombinaci s tonikem a šesti tenkými proužky zázvoru. Host dostane long glass naplněnou ledem, v níž je již tonik i zázvor. Gin Roku v pokojové teplotě se podává zvlášť v keramickém pohárku. Do drinku si ho host nalije sám a promíchá ho s tonikem pomocí vloženého míchátka. Základní koktejlová inspirace zahrnuje ještě například Roku Sonic (gin se sodou, tonikem a limetou), Roku Sour (gin s čajem matcha, vaječným bílkem a yuzu) nebo třeba Japanese Negroni (gin s umeshu, Campari a twistem pomerančové kůry). Přidat k nim další zajímavé kombinace bude mít snad už brzy i česká barmanská komunita.

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat