Likerka disponuje obchodem i vlastním barem

30.03.2021Tomáš Ivančík

V posledních letech se po celém světě roztrhl pytel s novými giny a dalšími řemeslnými produkty. Na Slovensku vzniklo zatím podobných projektů poskrovnu a situaci nijak zvlášť nepomohla ani koronakrize, která má na gastro a barovou scénu neblahý dopad. Pár výjimek by se ale našlo. Patří k nim třeba Likerka – Aperitiv Bar & Distillery v Trenčianských Teplicích.

Za projektem palírny spojené s barem a obchodem stojí Pavol Sirotný a Michal Hajský. V gastronomii podnikají už od roku 2008, slovenské restaurační a barové scéně přispěli hned několika podniky. Současně silně vnímali trend řemeslných palíren a rozhodli se, že svůj záběr rozšíří o vlastní produkty, v první řadě o gin. Vhodné prostory pro svoji palírnu našli v lázeňském městečku Trenčianské Teplice. Jeho atmosféra Michalovi s Pavolem učarovala a zároveň je přivedla na myšlenku začít kromě jalovcového destilátu vyrábět také lázeňský likér. Založili proto Spirit Company a pustili se do realizace svých plánů.

Palírna v měšťanském domě / Prvním krokem byla rekonstrukce prostor, jež odstartovala v roce 2018. Do úprav měšťanského domu z dvacátých let minulého století se Pavol s Michalem pustili ve spolupráci s trojicí architektů Hubinský – Kuklica – Smerek. Jejich cílem bylo navrátit objektu, jenž v minulosti sloužil mimo jiné jako řeznictví, obchod či herna, genius loci. Výsledek, jenž kromě palírny zahrnuje také obchod a bar s denním provozem, příjemně oživil část města, v níž se nachází, a vysloveně láká k návštěvě. Interiér je plný zajímavých detailů a patrné jsou v něm i lázeňské, potažmo lékárnické prvky.

Na samotnou palírnu připadá jen relativně malá část objektu. Dominantou je v ní 150litrový destilační kotel od firmy Holstein. „Původně jsme zvažovali i jiné možnosti, pár zkušených lihovarníků, se kterými jsme to konzultovali, nám ale doporučilo Holstein. Dali jsme na ně a dnes jsme za to rádi,“ komentuje tuto volbu Michal Hajský. Spirit Company zahájila výrobu vloni na jaře a už na sklonku roku představila své dva produkty – gin Toison a bylinný likér Dr. Kramer.

Gin v láhvi s ovčím motivem / Gin Toison se vyrábí destilací macerátu jalovce a vybraných botanicals v obilném alkoholu. Poté se ukládá k odpočinku do velkých kamenných nádob z dob Československa. Do 0,7l láhví se plní naředěný na 47 % alkoholu. Voní po heřmánku, lipovém květu a citronové kůře. V chuti se projevuje tóny jalovce, šípku, jahodového listu a růžového pepře, ale také exotické ingredience grains of paradise, která má hezký český název aframon rajské zrno. V závěru se ozývá lékořice spolu s ovocností arónie, známé též jako temnoplodec černoplodý, a svěžestí citrusů.

Zatímco samotný Gin Toison na nějaké to ocenění ještě čeká, jeho láhev si už jedno připsala. Design navržený trnavským studiem Pergamen, který pracuje s tvarem zvonu a motivem ovčí vlny, si vysloužil bronz na designové soutěži Pentawards 2020. Ovce a zvon mají být odkazem na slovenský původ ginu a promítají se i do jeho názvu – Toison znamená ve francouzštině rouno. Velkoobchodní cena slovenské jalovcové novinky byla stanovena na 21 eur bez DPH. V maloobchodě ho lze pořídit za necelých 30 eur.

V návaznosti na lékárenskou tradici / Co by to bylo za likérku v lázeňském městě bez bylinného likéru? Přesně tuhle otázku si Pavol s Michalem položili, když začali s rekonstrukcí palírny. Po bezmála dvou letech zkoušení různých receptur spatřila světlo světa ta, s níž byli naprosto spokojeni. Jejich bylinný likér Dr. Kramer má 36 % alkoholu a obsahuje samé přírodní složky – přesně tak, jak to bylo v dobách tradičního lékárenského řemesla zvykem. Celkem se na jeho chuti podílí šestnáct botanicals, například meduňka, mateřídouška a plody černého bezu v kombinaci s vanilkou, skořicí, růží a levandulí.

Dr. Kramer se plní do půllitrových hnědých lékárenských láhví opatřených etiketou opět z dílny studia Pergamen. Tentokrát se designéři inspirovali historií města Trenčianské Teplice a jeho lázeňským životem, k němuž patří i určitá dávka noblesy. Zapracovali do ní proto dobové ilustrace a ve zlatě vyvedené art deco motivy.

Za hranice lázeňského města / Součástí Likerky je kromě palírny také obchod, v němž si lze zakoupit oba produkty v klasickém i dárkovém balení, a bar s denním provozem. Jeho nabídka se zaměřuje primárně na koktejly na bázi ginu, stejně tak si tam ale hosté mohou dát kávu, čaj, víno, pivo nebo nealko drinky a zakousnout k nim nějaký ten snack nebo dezert. V Trenčianských Teplicích ovšem plány majitelů Spirit Company zdaleka nekončí. Rádi by se se svým ginem i likérem prosadili nejprve na slovenském trhu, což v aktuální situaci, kdy jsou všechny bary zavřené, není zrovna jednoduché. V nejbližší možné době mají rovněž v úmyslu osobně představit Toison na českém trhu a poté se s ním vydat na cestu napříč světadíly. Věří, že by jim v tom mohla pomoci mimo jiné i dobrá reputace slovenských barmanů ve světě. Michal Hajský se zároveň nebrání ani myšlence dalších rukodělných produktů, patrně na jalovcové bázi. Ve výhledu jsou limitované edice ginu a nebo jeho trhem žádané ochucené variace.

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat