Kvíz: Kolik toho víte o koktejlu a jeho svátku?

13.05.2021Tomáš Mozr

Na 13. května připadá Světový den koktejlu, a tak jsme se další kvíz rozhodli zasvětit jeho historii a příbuzným tématům – od prvotní definice koktejlu přes ustanovení jeho svátku až po odraz, který našel v umění, barmanství nebo i běžném životě.

Světový den koktejlu je sice novodobý svátek, svůj příběh ale odvozuje od události z relativně dávné minulosti. Mezi barovými svátky patří k nejoblíbenějším a je velká škoda, že ho ani letos hosté nebudou mít možnost oslavit návštěvou některého z podniků. Byl by ale hřích si v tento den nenamíchat nějaký ten drink alespoň v soukromí. Nejdřív se ovšem prostřednictvím kvízu přesvědčte, že si ho jako odměnu za své znalosti opravdu zasloužíte.

Kolik toho víte o koktejlu a jeho svátku?

1 / 15

První definice koktejlu se podle doposud dostupných pramenů objevila v časopise The Balance & Columbian Repository. Bylo to 13. května, ale kterého roku?

2 / 15

O první definici koktejlu se novinář Harry Croswell pokusil v odpovědi na dopis od čtenáře. V jakém kontextu byl dotaz položen? Vztahoval se

3 / 15

Croswellova definice popisuje koktejl jako posilující nápoj složený z některé z lihovin, cukru, vody a

4 / 15

Tuto definici koktejlu lze současně považovat za první písemnou zmínku o jedné z nejznámějších koktejlových klasik. Podle složení jde o předobraz drinku

5 / 15

Ve kterém roce byly poprvé zorganizovány oslavy Světového dne koktejlu?

6 / 15

Nápad slavit Světový den koktejlu včetně výběru vhodného dne v roce se zrodil v Praze. Stál za ním tým

7 / 15

Kolik barů od Venezuely až po Japonsko se podle Alexandra Mikšovice, jenž je hlavním strůjcem Světového dne koktejlu, připojilo k jeho prvním oslavám?

8 / 15

Ke 13. květnu se vztahuje ještě jedna významná barová událost. V tento den v roce 1931 přivítal své první hosty jeden světově známý bar. Který?

9 / 15

Koktejl našel svůj odraz také v umění. Během druhé světové války nahrál americký jazzový hudebník Glenn Miller tři dekády starou skladbu, která v názvu obsahuje slovo cocktail. Jak přesně se jmenuje?

10 / 15

Přinejmenším jednu generaci barmanů významně ovlivnil film Koktejl, jenž měl premiéru v roce 1988. Jak se jmenovala postava, kterou v něm ztvárnil Tom Cruise?

11 / 15

První koktejlový večírek, o němž víme, uspořádal v roce 1924 jistý anglický spisovatel. Jeho záměrem bylo nějak vyplnit čas mezi půl šestou a sedmou večerní. Který spisovatel to byl?

12 / 15

V roce 2016 proběhl při zahájení výstavy Spirited Republic: Alcohol in American History seminář věnovaný soudobé úrovni koktejlové kultury. Jak se jmenoval?

13 / 15

Ve 20. letech minulého století designér René Jules Lalique představil martini glass ve tvaru písmene V, která se později etablovala jako základní koktejlová sklenka. Kde se tak stalo?

14 / 15

Řada barmanů si nedokáže svou práci představit bez kovového jiggeru pro odměřování ingrediencí. Kdy tato pomůcka nahrazující do té doby používanou sklenici na sherry vznikla?

15 / 15

Časopis Drinks International letos v lednu zveřejnil žebříček nejprodávanějších koktejlů v top barech světa. Které drinky a v jakém pořadí se ocitly na jeho špici?

úvodní foto: iStock

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat