Udělejme tečku za prázdnými bary: Ondra Hnilička

19.05.2021Michael Lapčík, CBA

Tenhle vysoký sympaťák pohybující se za pultem Hemingway baru si vaši přízeň získá takřka okamžitě. Ondra Hnilička je držitelem mnoha soutěžních trofejí včetně titulu nejlepšího barmana ČR, především je ale inspirativním šéfbarmanem známého pražského baru. Nyní se stal jednou z tváří národní kampaně na podporu očkování, k níž se hlásí i Česká barmanská asociace.

Jak prožíváte celé covidové období? Co děláte?

Loni na jaře jsme hodně cestovali po Čechách a objevovali krásy naší země. To abychom jen netrčeli doma a nehráblo nám z toho. Udržte někoho, kdo byl v posledních patnácti letech zvyklý pracovat ve vysokém tempu, doma při nicnedělání… To dost dobře nejde. Na podzim se mi naskytla příležitost pracovat jako skladník ve společnosti Pet Center. Takže mým koníčkem se staly palety s granulemi, kočičími konzervami a hračkami pro domácí mazlíčky. Nyní asistuji u antigenního testování na odběrových místech a taky jsem přihlášený jako pomocný pracovník do očkovacího centra O2 Universum. Bohužel ale stále váznou dodávky vakcín, takže jen čekáme, až nás povolají do akce.

Zavřete oči a představte si, že už je po všem a vy stojíte první den po znovuotevření gastronomie za barem. Co pozoruhodného vidíte a na co z toho se těšíte?

Hlavně doufám, že se tohle snění už brzy stane realitou! Úplně nejvíc ze všeho se těším na hosty. Bez nich by to naše snažení přece nemělo žádný smysl. Ale těším se taky na každodenní komunikaci. Na kreativitu, která nás pohání při vymýšlení nápojů. A na kolektiv v baru.

Vedení České barmanské asociace je přesvědčeno o tom, že nejrychlejší cesta z pandemie do normálu vede skrze očkování. Co by podle vás mohlo lidi odmítající očkování přimět ke změně názoru?

Cesta to určitě je. Dokonce si myslím, že ani není příliš potřeba lidi přesvědčovat. Všichni, nejen my z oboru gastronomie, toho mají už plný kecky. Chceme se vrátit do normálu, co možná nejrychleji to půjde. A společně to zvládneme. Věřím v to.

Česká barmanská asociace se připojuje k národní kampani na podporu očkování proti nákaze covid-19. Ve spolupráci s AtBars.com přináší sérii osmi medailonků barmanů z CBA Partner’s barů, kteří v nich vyprávějí o tom, jak tráví pandemické bezčasí, a vyjadřují se k otázce očkování. CBA je totiž přesvědčena o platnosti jednoduché rovnice: proočkovaná společnost = návrat k normálnímu životu.

@mohlo by vás zajímat