Vlastní bylinky po celý rok? Možnosti tu jsou

31.05.2021AtBars

Společnost GreeenTech význává moderní přístup k zemědělství. S využitím jejích hydroponických pěstebních kontejnerů lze vypěstovat různé plodiny prakticky kdekoliv a kdykoliv. Má i svoji městskou farmu HerbaFabrica, která zásobuje zeleninou vybrané restaurace.

Technologicko-pěstební společnost GreeenTech, jež se zaměřuje na vývoj hydroponických pěstebních kontejnerů, v červenci loňského roku založili Dmitrij Lipovskij, Karolína Pumprová a Milan Souček. Zatímco Dmitrij se dlouhodobě věnuje otázkám ekologie a udržitelnosti, Karolína v Praze už tři roky úspěšně provozuje hydroponickou farmu HerbaFabrica a Milan se ujal role technického ředitele. „Mým oborem je automatizace. Navrhuji a stavím elektrotechnickou část pěstebního systému. S týmem jsme napsali program, který řídí pěstební proces, a teď zlepšujeme vzdálenou správu systému,“ objasňuje.

Inovativní řešení pro lokální pěstování zeleniny, mikrobylinek a drobného ovoce je postaveno na hydroponických kontejnerech a IoT systému, jenž umožňuje vzdálenou správu pěstebního procesu a simulaci ideálních podmínek pro růst rostlin nezávisle na vnějších klimatických podmínkách. Vše od konstrukce kontejnerů až po softwarové řešení si v GreenTechu vyvíjejí interně. Část technických zařízení dodává Siemens ČR, který je jejich dlouhodobým technologickým partnerem.

Pěstování probíhá v kontrolovaném prostředí na farmách nebo v plně automatizovaných hydroponických kontejnerech. V praxi to znamená, že se rostliny pěstují bez půdy s využitím živného roztoku, který cirkuluje u jejich kořenového systému. K výhodám hydroponie patří až 95% úspora spotřeby vody, výrazné zkrácení dopravních vzdáleností, možnost pěstování bez ochranných postřiků a rychlý růst rostlin. Regulací teploty, vlhkosti, osvětlení i složení živného roztoku lze vytvořit takové podmínky, které se plně přizpůsobí potřebám plodin. Výsledkem je opakovaná sklizeň lokální zeleniny plné vitaminů a intenzivní chuti. Vzhledem k tomu, že plodiny neprocházejí ochranným postřikem, jsou vhodné pro děti i alergiky. Na ekologii GreenTech myslí ve všech fázích pěstebního procesu – semínka se kupříkladu vysazují do kompostovatelné konopné pěstební rohože a výsledné plodiny se balí do recyklovatelných papírových obalů.

Pěstební divizi GreeenTech zastřešuje farma HerbaFabrica, kterou Karolína Pumprová založila už v roce 2018. Situována je v pražském Vnitrobloku, kde si lze zeleninu a bylinky také zakoupit. Současně farma dodává čerstvé plodiny do pražských restaurací a bister a v rámci služby HerbaShare je nabízí také do firem jako zdravé občerstvení pro pracovníky. Druhá farma se momentálně buduje v Hostivaři, kde se testují nové technologie.

@mohlo by vás zajímat