Gin doušek po doušku a rum v Novém světě

06.06.2021Tomáš Mozr

Zakladatelé značky Sipsmith před dvěma lety vydali knihu Sip zasvěcenou ginovým koktejlům sestávajícím z pouhých tří ingrediencí. Dohromady jich dali rovnou stovku a nádavkem přidali něco málo z historie a výroby ginu i míchacích postupů. Jejich hlavní motivaci lze vyjádřit třemi slovy: Pijte více ginu. Zhruba ve stejné době spatřila světlo světa i kniha A Rum Tale, na jejíchž stránkách Joseph Piercy vypráví poutavý příběh rumu, přesněji té části jeho historie, která se vztahuje k Novému světu.

Sip / Knihu Sip: 100 Gin Cocktails with Only 3 Ingredients napsali zakladatelé značky Sipsmith s cílem oslavit desetileté výročí revivalu jalovcové pálenky a poskytnout lidem návod, jak si co nejjednodušeji vychutnat jejich oblíbený gin. Jedním z autorů publikace je renomovaný nápojový historik a publicista Jared Brown, a tak od ní lze právem očekávat velmi ucelenou a jasně strukturovanou sbírku receptur. Hned v úvodu se čtenář dozví, proč je důležité číslo tři. Jde o svého druhu kulturní fenomén, který je v nás hluboce zakořeněn. Stačí vzpomenout křesťanství a svatou trojici nebo dělení časové linie na minulost, přítomnost a budoucnost. Samotní autoři se pak drží prostého vyjádření formulovaného do tří slov: Pijte více ginu. Dalším argumentem k výběru třísložkových koktejlů byl pro ně fakt, že devět z deseti lidí si při domácí přípravě drinku zvolí jakoukoli jednodušší variantu, má-li koktejl více než tři ingredience.

Pro perfektní základní drink jsou potřeba jen gin, led a sklenice plus pár přátel, s nimiž budete popíjet. A budete-li chtít, můžete je ohromit svými znalostmi o historii ginu, jež je představena hned v první kapitole, a to v míře únosné pro každého laika, jemuž dvě stránky informací bohatě postačí. V následující kapitole je popsána výroba ginu, po níž následuje popis nezbytných barmanských pomůcek, různých typů skla, barmanských technik a vybraných ingrediencí. Autoři zároveň zdůrazňují, že tajemstvím každého koktejlu je správný balanc chutí. Stěžejní část knihy představují samotné koktejly. Sto receptur je rozděleno do čtyř podkategorií. Autoři rozlišují mezi jednoduchými předpisy pro úplné či stále nejisté začátečníky, nadčasovými klasikami, bez nichž se zkrátka nelze obejít, drinky pro všemožné příležitosti a novými kreacemi, které dokážou nadchnout. V knize se tak vedle koktejlů jako G&T, Martini, Gin Rickey, Negroni, Gimlet, Gibson, Gin Fizz, Tom Collins nebo Aviation objevují také Alaska, Bronx, Bijou, Bramble, Vesper, Gin Tea, Red Snapper, Gin Toddy, Modern Pink Gin, White Negroni a nespočet dalších. Závěrečná část s názvem Sloe It Down je milou anglickou slovní hříčkou, která čtenáře nabádá ke zpomalení a zároveň je zve k příjemnému poznávání kategorie sloe gin.

Na konci knihy nechybí poděkování a čtyřstránkový rejstřík, který notně usnadňuje vyhledávání. Na první pohled je tedy vidět, že autorům nešlo o to vytvořit extravagantní knihu plnou receptur oslavujících poslední mixologické trendy, nýbrž o to, co nejjednodušší formou ukázat, jak si vychutnat oblíbený gin.

Sipsmith – Sip: 100 Gin Cocktails with Only 3 Ingredients, Mitchell Beazley, Londýn 2019

A Rum Tale / Joseph Piercy je autorem přibližně tuctu publikací věnovaných popularizaci historie, filozofie a anglického jazyka. K jeho počinům se řadí ale i Slippery Tipples: A Guide to Weird and Wonderful Spirits and Liqueurs, a tak není divu, že jej ke zpracování zlákal také příběh rumu. Kniha A Rum Tale: Spirit of the New World se zaměřuje přesně na tu část rumové historie, kterou v názvu slibuje, tedy na pozici rumu v Novém světě.

Navzdory tomu, že autor hned na začátku tvrdí, že není jeho cílem zabývat se důkladně nejasnými počátky výroby prvních alkoholických nápojů z cukrové třtiny, začíná své vyprávění právě u cukru a jeho původu. Vcelku rychle se však dostává k objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem a pokračuje k počátkům obchodu s africkými otroky. Ve druhé z šesti kapitol se zaměřuje na zrod rumu a jeho etymologii, na cukr a koření jako významné komodity a hlavně na piráty působící v Karibiku, bez nichž si řada lidí neumí rumovou tematiku představit. Třetí kapitola čtenáře bere do Severní Ameriky a představuje rum jako stěžejní prvek ekonomiky, ale i pomyslnou roznětkou boje za nezávislost. Piercy v ní rozebírá rovněž další témata, třeba australskou rumovou rebelii či pašování rumu v době americké prohibice. Čtvrtá kapitola mapuje rumový vzestup Kuby a spolu s ním i boj mezi značkami Havana Club a Bacardi, který Piercy šikovně zasazuje do kontextu doby a prostoru. Pátá kapitola je pozvánkou na palubu lodí královského námořnictva, pro které byl po tři sta let denní příděl rumu oblíbenou součástí jinak tvrdého režimu. V poslední kapitole se autor snaží s využitím dostupných pramenů poskytnout ucelený pohled na klasifikaci rumu. Pohybuje se přitom na pomezí mezi starým vnímáním a novým pojetím, které již několik let propagují Luca Gargano a Richard Seale. Zároveň se hlásí k myšlenkám skotského filozofa a historika Davida Humea a jeho práci Of the Standard of Taste z roku 1757, jež se zabývá tím, jak obtížné je určit, co je lepší a co horší, a proč by chuť někoho jiného měla být lepší a přesvědčivější než má vlastní. Na závěr Piercy zmiňuje šest rumů, k nimž podává detailní informace i vysvětlení, proč stojí za pozornost. Nádavkem přidává ještě výčet dvaceti koktejlů v podobě soupisu nezbytných surovin.

Text knihy je oživen medailonky osobností a zmínkami o různých událostech či rumových anomáliích. Piercy po celou dobu dokazuje, že ví moc dobře, jak zacházet s jazykem a jak čtenáře vtáhnout do děje. Zároveň si je vědom, že existuje mnoho podrobnějších publikací o rumu a nemá ambice je překonat. Přesto dokáže svým popisem rumu čtenáře uchvátit. Jedinou kaňkou na jinak velmi čtivé knize je tak chybějící rejstřík, bez nějž jste nuceni si zajímavé pasáže a odkazy zakládat vlastními záložkami s poznámkami.

Joseph Piercy – A Rum Tale: Spirit of the New World, The History Press, Cheltenham 2019

úvodní foto: iStock

BCB banner

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat