Kvíz: Jak obsáhlé jsou vaše znalosti o ginu?

12.06.2021Jaroslav Pergl

World Gin Day je pohyblivý svátek, slaví se vždy druhou červnovou sobotu, letos tudíž připadá na 12. června. Jakmile si uděláte chvilku na slavnostní G&T nebo jiný ginový drink, můžete zároveň prověřit, kolik toho o jalovcovém destilátu víte.

Příběh ginu je mixem zajímavých historických událostí, tradičních i inovativních výrobních postupů, pestré škály používaných surovin a nekonečného množství chuťových kombinací. Svůj odraz našel i v literatuře, milují ho významné osobnosti a svůj přesah má rovněž do oblasti designu. Všechny tyto aspekty jsme zahrnuli do kvízu, jehož cílem je prověřit, jak obsáhlé vaše znalosti jalovcové pálenky jsou. Tak schválně, kolik z patnácti otázek dokážete správně zodpovědět?

Kvíz: Jak obsáhlé jsou vaše znalosti o ginu?

1 / 15

Gin je díky své dominantní chuti po jalovci a ostatních botanicals skvělým doprovodem mnoha pokrmů. Dokážete si tipnout, jaký pokrm či surovina představovaly vůbec první zaznamenanou kombinaci s ginem datovanou do roku 1731?

2 / 15

Během tzv. gin craze byla téměř čtvrtina obyvatel Londýna zaměstnána výrobou ginu, ulice města se od rána do večera hemžily opilými lidmi a gin byl viněn z nárůstu kriminality, prostituce, šílenství a otrav alkoholem. Ve kterém století toto nechvalně známé období nastalo?

3 / 15

Bobule jalovce jsou jedinou povinnou složkou z široké škály botanicals, které se k výrobě ginu běžně používají. Máte představu, která surovina je hned po jalovci výrobci tou nejvíce preferovanou?

4 / 15

Podle britského zákona účinného od roku 1823 mohla získat licenci k výrobě ginu pouze palírna s destilačním přístrojem o obsahu minimálně 1800 l. Který britský lihovar se v roce 2008 zasloužil o změnu tohoto zákona, a zajistil tak možnost vyrábět gin v menších várkách?

5 / 15

Gin je v tradičním pojetí nestařený destilát, avšak poslední roky se se zráním jalovcové pálenky široce experimentuje. Nejde však o úplnou novinku. Jako jeden z prvních si před uvedením na americký trh v roce 1939 nějakou dobu pobyl v dubových sudech gin

6 / 15

Který drink na bázi ginu patřil koncem 19. a počátkem 20. století k těm nejvíce populárním?

7 / 15

Jednou z nejvíce respektovaných osobností ginového světa je master distiller ginu Beefeater Desmond Payne. Jeho jméno bylo v minulosti po léta spojeno ještě s jinou slavnou značkou ginu. Víte kterou?

8 / 15

V jedné z nejslavnějších knih Raymonda Chandlera The Long Goodbye z roku 1953 vyslovil válečný veterán Terry Lennox v přítomnosti detektiva Phila Marlowa větu, která zpopularizovala jeden ginový drink. Jak zněla? „Předpokládám, že je trochu brzy na …“

9 / 15

Která značka ginu v roce 2020 v globálním měřítku dosáhla největších prodejů?

10 / 15

Traduje se, že si britská královna Alžběta II. každý den dopřává jistý drink na bázi ginu. Víte který?

11 / 15

Alexandre Gabriel je známým výrobcem destilátů. Kromě koňaků Ferrand a rumů Plantation vyrábí také gin. Který?

12 / 15

Od roku 1948 se gin Tanqueray stáčí do zelených láhví specifického tvaru. Víte, čím byl jejich design inspirován?

13 / 15

K jaké fázi výrobního procesu ginu se vztahuje termín double-shot nebo také two-shot metoda? Jde o

14 / 15

Nejnovější příchutí ginu Beefeater, jež byla světu představena teprve v březnu tohoto roku, je kombinace

15 / 15

Ve které známé skotské palírně whisky se destiluje gin The Botanist?

úvodní foto: iStock

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat