Kvíz: Znáte rum i jinak než jen ve sklence?

19.07.2021Tomáš Mozr

Na červenec připadá celá řada rumových svátků. Slaví se World Rum Day a svůj den mají tento měsíc také Mojito, Piña Colada a Daiquiri. Všem těmto koktejlům jsme v kvízu věnovali aspoň jednu otázku. Zbytek je o rumu samotném. Znáte na ně odpovědi?

Kde začít s prověřováním znalostí o rumu? Určitě v Karibiku a taky u cukrové třtiny. Dotknout se je potřeba základní suroviny stejně jako procesu zrání. Prostor musí dostat námořnictvo stejně jako fenomén tiki a nejslavnější rumové koktejly. Zabrousit je možné také do světa filmu a literatury. Ve které z těchto oblastí jste nejsilnější a na čem naopak pohoříte? Odpověď vám poskytne náš rumový kvíz.

Kvíz: Znáte rum i jinak než jen ve sklence?

1 / 15

Domovem rumu je bezpochyby Karibik. Poprvé destilát z cukrové třtiny zmiňuje dokument z roku 1651. Víte, ke kterému z karibských ostrovů se tato zmínka vztahuje?

2 / 15

Do Ameriky cukrovou třtinu dovezl až Kryštof Kolumbus. Rostlina s latinským názvem Saccharum officinarum se patrně vyvinula z planého druhu Saccharum robustum, jehož domovinou byla

3 / 15

Výrobci rumu pracují buď s panenskou šťávou z cukrové třtiny, s melasou, nebo s koncentrovaným cukrovým sirupem. Se šťávou je to nejsložitější, neboť se musí nechat rychle zkvasit. Současně obsahuje relativně málo cukru, většinou kolem

4 / 15

Ačkoliv jsou počátky výroby rumu spjaty s Karibikem, netrvalo dlouho a začal se produkovat také v dalších oblastech, například v Nové Anglii. Úplně první palírna tam byla založena na Staten Islandu. Ve kterém roce?

5 / 15

V 17. století se mezi kontinenty rozvinul tzv. trojúhelníkový obchod, jehož komoditami byli i rum, melasa a otroci. Kam v rámci něj převážně směřoval rum?

6 / 15

Zatímco v Evropě se odparu destilátu během zrání říká angel’s share, v Karibiku jsou ztráty o poznání vyšší, obvykle mezi 6–10 % ročně, a tak mu dali jméno zlovolní duchové. Jakým termínem se tedy označuje?

7 / 15

Snaha o úplný zákaz alkoholických nápojů ve Spojených státech ve 20. letech minulého století zasáhla i do dějin třtinového destilátu. Jak se v době americké prohibice říkalo pašerákům rumu?

8 / 15

Britští námořníci si každý rok 31. července připomínají tzv. Black Tot Day, tedy den, kdy byl na palubách královského námořnictva vydán poslední příděl rumu. Ve kterém roce byla tato tradice ukončena?

9 / 15

Od námořnictva a povinného přídělu rumu se odvozuje historie grogu. Jak se jmenoval britský admirál, jenž v roce 1740 vydal doporučení ředit rum vodou, k níž se později začaly přidávat ještě limetová šťáva a cukr?

10 / 15

S rumem je neodmyslitelně spjat fenomén tiki kultury. První tiki bar s názvem Don’s Beachcomber v roce 1933 v Hollywoodu otevřel muž, jenž se do barové historie zapsal jako Donn Beach. Jak se jmenoval doopravdy?

11 / 15

Desátého července se slaví National Piña Colada Day. Za autora tohoto rumového drinku bývá označován barman Ramon Marrero Perez, jenž ho měl poprvé namíchat v roce 1952. Stalo se tak v portorickém San Juanu. Ale kde přesně?

12 / 15

Ke koktejlům na bázi rumu během svého pobytu na Kubě přilnul americký spisovatel Ernest Hemingway. Pojmenovány po něm byly dokonce i variace na klasické Daiquiri. Do kterého z havanských barů ale nejraději chodil na Mojito?

13 / 15

Daiquiri našlo svůj odraz také v literatuře. Vůbec poprvé je zmíněno v románu, v němž hlavní postava Amory Blaine ztratí nevinnost poté, co si objedná a vypije Double Daiquiri. Kdo je autorem této knihy?

14 / 15

V roce 2011 byl uveden do kin film Rumový deník, jenž se odehrává na konci 50. let v Portoriku. Kdo v něm ztvárnil postavu amerického novináře Huntera S. Thompsona?

15 / 15

Letos v květnu vešlo v platnost nové nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/787, které se významně dotýká také rumu. Který z bodů zahrnutých v této normě, jež se k rumu vztahují, patřil k nejdiskutovanějším?

úvodní foto: iStock

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat