60 vteřin s Janou Jelič

11.08.2021Ondra Hnilička

Do širšího povědomí v rámci gastronomické branže i mimo ni Jana Jelič vstoupila ještě pod svým rodným jménem Bilíková, v roli kreativní šéfkuchařky restaurační skupiny Ambiente. A co vlastně tuhle absolventku práv do kuchyně přivedlo? To byla hned naše první otázka…

Jana má vystudovanou právnickou fakultu v Praze, už při škole ale místo do advokátní kanceláře chodila na praxi do kuchyně. K červenému diplomu z práv si tak pořídila ještě výuční list ze Střední školy gastronomické a hotelové. Svou profesní dráhu odstartovala v pražských restauracích SaSaZu a Kampa Park, poté tři roky pracovala v michelinské restauraci La Degustation Bohême Bourgeoise. Odtud přešla do týmu restaurační skupiny Ambiente a ujala se role kreativní šéfkuchařky.

Součástí její práce bylo sledovat gastronomické trendy, vymýšlet nové projekty, jídla nebo třeba pop-upy a starat se o vzdělávání šéfkuchařů Ambiente, ale také sbírat zkušenosti v zahraničních restauracích. „Nejradši jsem na stáž jezdila do těch, o kterých se tvrdilo, že se tam nedá dostat – například do třímichelinky Alinea v Chicagu, The Fat Duck v Anglii nebo restaurace Fäviken u polárního kruhu ve Švédsku,“ prozrazuje. „V poslední době se zaměřuju na světové podniky zabývající se udržitelností a zero-waste, restaurace se zahradou nebo ty, kde se vaří jen na ohni. Tenhle přístup se pak snažím přenést do Čech,“ dodává.

A jak Jana tráví volný čas? K jejím zálibám patří cestování a taky sport, hlavně běh a jóga. „Když nepracuju, tak cestuju po celém světe, pořádám s kamarády kuchařské pop-upy nebo trénuju handstandy,“ říká a pokračuje: „Málokdo o mně ví, že jsem kdysi závodila na juniorském mistrovství světa ve veslování, uběhla půlmaraton za 1:28 a dvanáct let hrála na klavír.“ Teď její čas vyplňuje z velké části rodina, je totiž na mateřské s dcerou Tarou.

BCB banner

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat