Koktejlová štafeta: Andrew

25.08.2021AtBars

V červenci se po delší pauze znovu rozběhla koktejlová štafeta, tentokrát s bourbonem Maker’s Mark. Její první část absolvovala barmanka nového pražského baru Beyond Katka Vymazalová, jíž na trať vyslal ambasador Beam-Suntory Peter Bobula. Lanýžovou tinkturu, kterou od něj obdržela, zakomponovala do koktejlu Lagotto a pro svého nástupce vytvořila další zajímavou ingredienci – suchý vermut infuzovaný čajem lapsang souchong. Vypořádat se s ní musel Honza Šebek, šéfbarman Becher’s Baru v Karlových Varech.

Katka Vymazalová, jež je benjamínkem nedávno otevřeného pražského podniku Beyond The Bar, svěřila roli štafetové ingredience suchému vermutu infuzovanému černým čajem lapsang souchong s jasným záměrem. „Je to vlastně taková moje vizitka – čaj totiž miluju,“ prozrazuje na sebe mladá členka Czech Teatenders sdružených pod křídly České barmanské asociace. Neváhá se současně podělit o to, jak svou surovinu připravila: „K infuzi jsem použila ISI láhev a plyn N2O, který slouží k výrobě šlehačky. Jde o takzvanou metodu rapid infusion, jež umožňuje velmi rychlé louhování,“ říká.

Za svého nástupce na trati koktejlové štafety Katka vybrala Honzu Šebka, který patří k novému týmu Becher’s Baru v karlovarském Grandhotelu Pupp. „S Honzou se známe hlavně z barmanských soutěží a konferencí. Myslím si, že zrovna on si s mojí ingrediencí poradí velmi dobře. Ostatně právě proto jsem ho vybrala, jelikož vím, že má rád inovace a nebude s čajem pracovat poprvé.“ A jak by se suchým vermutem infuzovaným černým čajem lapsang souchong naložila ona sama? „Jako první mě napadá twist na Boulevardier. Ta kouřová vůně a chuť by v něm mohly hezky hrát,“ zamýšlí se.

Světová klasika s českým twistem / Honza Šebek je velmi zkušený barman, jenž o sobě dává vědět i na soutěžním poli. Minulý týden kupříkladu skončil třetí na mistrovství světa v přípravě nealkoholických koktejlů a jen o dva týdny dříve byl na brněnském setkání České barmanské asociace vyhlášen barmanem roku. Přesto připouští, že ho zaslaná surovina trochu zaskočila. „Bílý vermut infuzovaný lapsangem na mě při prvním ochutnání působil dost divoce. Ačkoliv jsem tento kouřový čaj znal už z minulosti, bylo těžké si s Katčinou ingrediencí poradit. Má silně kouřovou a zároveň suchou chuť. Naštěstí patřím k milovníkům kouřových whisky, což mi vymýšlení receptury dost usnadnilo,“ prozrazuje.

Odrazovým můstkem se pro Honzu stala koktejlová klasika. „Zprvu jsem přemýšlel nad twistem na Manhattan nebo Rob Roy. Pak jsem si ale vzpomněl na koktejl Bobby Burns, který je jim příbuzný. Jde o kombinaci skotské whisky, vermutu a likéru Bénédictine,“ rozkrývá postup svých úvah a pokračuje: „Základ mého drinku sestává z bourbonu Maker’s Mark a Katčina vermutu infuzovaného čajem s kouřovým aroma. Bénédictine z receptury na Bobby Burns jsem zaměnil za Becherovku Lemond, a to s odkazem na Karlovy Vary a Becher’s Bar, kde nyní pracuju. Na závěr jsem pro harmonii a balanc přidal ještě lžičku třešňového likéru.“

Honzův štafetový drink dostal hezké mužské jméno – Andrew. „Název koktejlu odkazuje na jeho předobraz. Bobby Burns si vydobyl své místo v The Savoy Cocktail Book mimo jiné i díky tomu, že se těšil velké oblibě během oslav svatého Ondřeje. Saint Andrew’s Day připadá na 30. listopadu a je oficiálním skotským svátkem,“ objasňuje.

Andrew

30 ml bourbonu Maker’s Mark, 10 ml suchého vermutu infuzovaného čajem lapsang souchong, 10 ml Becherovky Lemond, 2,5 ml třešňového likéru, citronová kůra na zástřik a ozdobu

Míchací sklenici naplňte ledem, odměřte do ní bourbon, vermut a oba likéry a důkladně promíchejte. Poté drink sceďte do vychlazené koktejlové sklenky na větší kus ledu. Na závěr ho zastříkněte citronovou kůrou a vložte ji dovnitř jako ozdobu.

„Doporučuju tento koktejl důkladně vymíchat na ledu. Dlouhý stir mu vůbec nevadí, dodá mu totiž na lehkosti a skvěle ho vychladí,“ dělí se o své postřehy Honza a pokračuje: „Servis jsem zvolil stejný jako u Bobby Burns, který se podává na ledu ozdobený citrusovou kůrou. Ideální je použít kus blokového ledu, díky němuž si koktejl drží skvělou teplotu, a zůstává tak po celou dobu krásně pitelný. Citrusové aroma mu zase ulehčuje na nose, čímž se stává ještě o trochu lehčím a svěžejším.“

Z Varů zpátky do centra Prahy / Vymyšlení koktejlu s dodanou surovinou a bourbonem Maker’s Mark je jen částí zadání pro barmana na trati koktejlové štafety. Musí ještě vybrat svého nástupce a místo štafetového kolíku poslat dál nějakou svoji ingredienci. Honza vsadil na cordial s tóny santalového a cedrového dřeva, který připravil s pomocí thermomixu. „Miluju dřevité chutě a myslím, že v kombinaci z whiskey by mohly zahrát na správnou notu,“ říká a přidává ještě pár detailů: „Zatímco cedrové dřevo mému cordialu propůjčuje příjemnou hřejivost a zároveň lehkou zemitost, exotické santalové dřevo mu přidává tóny myrhy či kadidla, a tudíž příjemnou kořenitost. Ve vůni je moje ingredience velice aromatická až lehounce parfémová. Ostatně oba dva tyto druhy dřeva se používají primárně pro výrobu parfémů.“

Z Karlovým Varů koktejlová štafeta nyní zamíří zpátky do Prahy, do baru L’Fleur, který je Honzovým předchozím působištěm. „Svůj cordial jsem se rozhodl poslat svému někdejšímu kolegovi. Luca Cerqueglini je kreativní barman, kterého baví vymýšlet nové a zajímavé chutě, a tak jsem zvědavý, jak se s ním právě on popere,“ uzavírá.

foto: Luboš Wišniewski

Nikka

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat