Na barovou mapu Ostravy přibyl marvin’s lounge

08.09.2021AtBars

Loni v lednu, tedy těsně před nástupem koronaviru, přibyl na barové mapě Ostravy nový podnik. Jeho majitelé ho otevřeli s ambicí udělat z Ostravy ještě o trochu lepší místo a do vínku mu kromě jména marvin’s lounge dali koncept postavený na koktejlech a vodních dýmkách.

Za vznikem marvin’s lounge stojí Jakub Herman a Vincenc Borovec, kteří se doposud věnovali především výrobě ryze českých vodních dýmek pod značkou marvin smoke a společnosti Dobrý tabák, jež se zabývá importem a distribucí tabáku. Bohaté zkušenosti mají i s gastrem, otevření vlastního koktejlového baru je tak dalším krokem směrem k nápojové gastronomii. „Touha dělat věci jinak a dobře nás přivedla až k otevření třetího baru, tentokrát koktejlového, zahaleného do dýmu z našich farců,“ říkají. Vybudovali ho na Stodolní. „Jsme první bar s tekutou stravou po levé ruce z ulice Nádražní,“ upřesňují s tím, že jde o prostory, které před nimi v minulosti okupovaly podniky jako Baxters, Mexicana a Floridita s vyhlášenou písečnou pláží v zadní části.

Jakub s Vincem se v marvin’s rozhodli propojit svět koktejlů a vodních dýmek. „Oba tyto světy nabízejí spoustu kombinací, které nás baví proplétat i mezi sebou navzájem. Ostrava má dým ráda. A ne, opravdu tím nemyslíme vůni továrního komína,“ objasňují. „Srdce našeho menu tvoří aktuální nabídka koktejlů – tohle je to, co nás baví nejvíc. Za barmanem taky svítí police s více než sto láhvemi. Frčí u nás hodně i nealko, hlavně limonády ze shrubů, které si sami vaříme. A pokud má člověk hlad, máme tzv. pokřup – wasabi, uzené mandle nebo japonskou směs,“ dodávají.

Pyšní jsou rovněž na mladý barový tým, který se jim podařilo dát dohromady. „Všechno to jsou místní nadšenci pro dobré gastro a pohostinnost. Pro některé je to úplně první profesní zkušenost, někteří jsou už ale ostřílení borci a borkyně. Celý tým vede provozní Jakub Vedra a na vše z podfousů dohlíží Šimon Kořený,“ prozrazují.

Deset drinků v menu s kšandami / Covidové období, které dveře marvin’s zavřelo jen pár týdnů po zahájení provozu, Jakub s Vincem považují za obrovskou zkoušku a zároveň příležitost. „Přizpůsobili jsme se on-line poptávce a snažili se pracovat na dalších nápadech a konceptech, o kterých už brzy prozradíme víc,“ říkají. Pár týdnů po znovuotevření hostům představili nové menu, jež vzniklo za pouhý měsíc a pár dnů. Má podobu dřevěné desky s kšandami a marvinovským logem místo motýlka a u hostů slaví takový úspěch, že se koktejly velmi záhy, už v prvních srpnových týdnech, v prodejích vyhouply před všechno ostatní.

Nová koktejlová sestava zahrnuje deset drinků, vesměs twistů na koktejlovou klasiku. Jejich hlavními tvůrci jsou Jakub Vedra se Šimonem Kořeným, kteří spolu s kolegy sbírali v průběhu ladění receptur feedback od hostů a samozřejmě také od obou majitelů. K nejprodávanějším patří koktejl pojmenovaný Ještě jsme tomu úplně nevymysleli název. Jde o kombinaci ginu infuzovaného jahodami s citronovou šťávou, cukrovým sirupem, bílkem a Angostura bitters, jež se servíruje na tříšť v Erlenmayerově baňce. „Pokud ho barman či barmanka správně vyšejkrují, pěna pak krásně vybublává ven,“ objasňuje Šimon.

Baňka je vedle keramického tiki totemu jediným vybočením z klasického servisu, většina drinků se podává ve skle od RCR. Víceméně tradiční jsou také ozdoby, které se připravují převážně z ovoce, zeleniny a bylinek. Teda s jednou výjimkou. „Přenesl jsem do garnishů svou lásku k želé,“ usmívá se Šimon a pokračuje: „Naše laboratoř je zatím v plenkách, a tak z vlastních ingrediencí používáme jen infuze, sirupy a shruby, které si naši hosté oblíbili jak v koktejlech, tak v limonádách.“

Koktejlovačka a další práce v týmu / Na žebříčku prodejů se v létě držel vysoko také Spritz jako korálek, marvinovská varianta známého drinku postavená na třešňovém toniku. Pozornost poutá i Jakubův drink Lipánkoláda, jenž vznikl z touhy vytvořit koktejl z oblíbené dětské pochoutky. Kromě Lipánku jeho receptura obsahuje dva druhy rumu a kokosový shrub. Servíruje se v namražené gobletové sklence zasypaný prachem z karkáde.

Šimon přispěl do menu ještě třeba twistem na Negroni nazvaným Tohle je náš úplně poslední koktejl z meníčka, který je ohlédnutím za jeho brněnskou profesní etapou. Míchá se ze dvou druhů ginu, vermutu Sedmero rosé, Campari a třešňového nálevu. „Pojal jsem ho jako vzpomínku na Brno, tamní koktejlové bary a nakupování na Zelném trhu,“ vysvětluje.

Spolu s novým menu byl spuštěn také věrnostní program. Má podobu Koktejlovačky, což je kartička se symboly jednotlivých drinků. Kdo je ochutná všechny, dostane 15% slevu na další útratu. Sbírat razítka mohou hosté zhruba do začátku listopadu, kdy by mělo být představeno další koktejlové menu. „Rozhodli jsme se do příprav zapojit celý tým a možná i štamgasty. Chceme víc příběhů, víc extravagance, šílenosti i úletů. Zároveň ale myslíme na to, aby to dávalo smysl jako celek a hlavně abychom vše pak zvládli každý večer umíchat,“ podotýká Šimon a nádavkem krátce shrnuje dění na ostravské barové scéně: „S Brnem ani Prahou Ostravu zatím srovnávat nelze, je ale skvělé být součástí nového dobrodružství. Bez usilovné a každodenní práce to ovšem nepůjde. Naproti nám na tom stejně makají kolegové z Modré myši, my se teď do tohoto boje rádi přidáváme!“

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat