60 vteřin s Tomášem Mozrem

10.09.2021Ondra Hnilička

Barmanská komunita zná Tomáše Mozra jak zpoza barového pultu, tak v roli lektora přednášejícího zejména o historii barmanství. Svých znalostí, jež jsou doslova encyklopedické, využívá i při psaní článků pro oborová média. Jen u nich ale jeho záběr nekončí…

Tomáš se narodil před jednatřiceti lety v Praze, na levém břehu Vltavy, jíž se cítí být křtěný. O svém profesním směřování měl jasno vcelku záhy. „Jako úplně malý jsem chtěl být fotbalista a fotbal jsem skutečně poměrně dlouho hrál. Když mi ale bylo deset, četl jsem o Masarykovi a chtěl jsem být jako on profesorem,“ vzpomíná. Zatím má sice „pouze“ doktorát, jinak se mu ale sen o přednášení a sdílení poznatků s ostatními naplnil – je z něj barový historik, který píše odborné články, přednáší na různých oborových akcích i na kurzech pro širší veřejnost.

Rovněž k barmanství Tomáše dovedl čtenářský zážitek. „V časopise Playboy jsem si přečetl rozhovor s Václavem Vojířem, na jehož základě jsem následně zkusil namíchat první koktejl,“ prozrazuje. Už v patnácti začal chodit na brigády do cateringu a v osmnácti si udělal barmanský kurz. Prý proto, že barmani brali v cateringu víc peněz. Svou roli v tom ale jistě sehrála i jeho zvídavost a snaha nedělat nic napůl. Na kurzu se seznámil s celou řadou barmanských osobností, z nichž nejvíce ho ovlivnil emeritní barman a autor celé řady knih Alex Mikšovic.

I když si Tomáš vyzkoušel i barmanskou profesi (pracoval například v Jazz Docku, kde se za barem potkal mimo jiné s Ronym Marshallem a Robinem Kolkem), víc ho to přece jen táhlo na akademickou půdu. Oborem, který si na filozofické fakultě Univerzity Karlovy vybral ke studiu, byla historie. Bakalářskou práci psal o barové kultuře za první republiky, v diplomce záběr tématu rozšířil o Londýn a Berlín. Doktorát si udělal na přírodovědecké fakultě, v rámci oboru geografie se zabýval barovým místopisem a sociálním vlivem barů na společnost v New Yorku, Londýně a Paříži dvacátých a třicátých let minulého století.

Aktuálně Tomáš pracuje pro společnost Ultra Premium Brands, jeho záběr je ale o poznání širší. Rozpracované má tři knihy a čas od času si i stoupne za bar. A jak odpočívá? Když ne četbou, tak poslechem audioknihy nebo podcastů, ale taky s rodinou a přáteli nebo třeba u vaření. Rád si zajde do sauny a cizí mu není ani sport – běhá, jezdí na kole, hraje squash a nedávno se na Madeiře zdokonalil v surfování. Jeho nejnovějším koníčkem je hra na ukulele…

Nikka

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat