Gin zrozený v hloubi amazonského pralesa

12.09.2021AtBars

Venezuelská společnost DUSA si nejen v barovém světě získala renomé díky rumu Diplomático. Ten však není jediným destilátem, který Destiléria Unidas S.A. vyrábí. V roce 2019 do jejího portfolia přibyla novinka – gin Canaïma, jehož kořeny prorůstají až do amazonského pralesa.

Gin Canaïma dostal jméno po národním parku situovaném na jihovýchodě Venezuely, u hranic s Brazílií a Guyanou, jenž se pyšní nádhernou přírodou a četnými vodopády, včetně toho největšího na světě. Park Canaïma je součástí rozlehlého amazonského pralesa, s nímž je stejnojmenný gin společnosti DUSA úzce propojený. Vznikl i proto, aby podpořil zachování Amazonie a jejího ekosystému a aby přispěl ke zlepšení kvality života domorodých kmenů, jichž v pralese žijí více než čtyři stovky. Deset procent z jeho prodeje jde právě na tyto iniciativy.

Destiléria Unidas spolupracuje s nadací Tierra Viva, která se zabývá udržitelným rozvojem a mimo jiné dává práci původním obyvatelům Amazonie, a s programem Savig The Amazon, který podporuje domorodé komunity při výsadbě stromů a následné péči o ně. Amazonská příroda a místní lidé zasahují i přímo do výroby ginu Canaïma – část jeho botanicals byla vybrána ve spolupráci s kmenem Pemon a původ mají právě v pralese, kde se sklízejí ekologicky šetrným způsobem a v součinnosti s místními komunitami.

Z Amazonie do destilačního kotle / Canaïma se vyrábí v palírně situované na úpatí And, ve městě La Miel, jež je součástí venezuelského státu Lara. Její receptura sestává z devatenácti botanicals. Deset z nich pochází přímo z Amazonie, jedna z oblasti Lary. Zbytek jsou běžné ginové ingredience, kromě nezbytného jalovce ještě třeba pomerančová či grepová kůra. Canaïma je tak z pětašedesáti procent amazonským produktem.

Všechny „pralesní“ botanicals mají v životě domorodých obyvatel svůj účel, používají se k přípravě nápojů a jídel, jako lék, na povzbuzení, ale i jako magický prostředek. Patří k nim merey, tedy plody ledvinovníku západního, jejichž jedlé nažky známe jako kešu ořechy. Zatímco pod názvem uva de palma se skrývají plody mauricie převislé, bobulky açaí rostou na jiném druhu palmy, jíž se u nás říká euterpe nebo taky kapustoň brazilská. Z palem se sklízejí i plody seje, z nichž se nejčastěji vyrábí vysoce kvalitní olej. Zajímavé využití má také copoazú, plod kakaovníku velkokvětého. Zatímco jeho dužina se zpracovává na džusy a marmelády, ze semen se vyrábí čokoláda. Túpiro je velmi chutné ovoce z keřovitého stromu s latinským názvem Solanum sessiliflorum. Známé je také pod názvem cocona nebo počeštěně kokona.

Jednotlivé botanicals se každá zvlášť po dobu dvou až sedmi dnů macerují v neutrálním destilátu obilného původu. Samostatně se také destilují, a to v tradičních měděných kotlích. Cílem je získat z každé ingredience maximum vůně i chuti. Děje se tak vždy výhradně po malých dávkách, jež nepřesahují 500 l, díky čemuž má master distiller kontrolu nad všemi detaily výrobního procesu.

Deštný prales v udržitelné láhvi / Na závěr se dílčí destiláty v požadovaném poměru smíchají a naředí vodou na 47 % alkoholu. Výsledný gin se vyznačuje intenzivní vůní, jež snoubí ovocné tóny s květinovými. Lze v ní rozpoznat náznak mučenky, grepu a černého pepře v kombinaci s aroma deštného pralesa. V chuti převládají bylinné tóny spolu s náznakem citrusů a tropického ovoce. Závěr je příjemně svěží a dobře vybalancovaný.

Na cestu do barového světa byla Canaïma vyslána spolu s několika koktejlovými recepturami. Vytvořil je světově uznávaný italský barman Simone Caporale, jenž Amazonii před časem osobně navštívil a jejímu kouzlu naprosto propadl. Jeho základní mixologický tip je velmi jednoduchý: stačí zkombinovat Canaïmu s grepovou sodou a trochou limetové šťávy. Kromě Amazonian G&G vymyslel ještě třeba Canaïma Perfect Tonic, do nějž kromě ginu a toniku opět přidává grepovou sodu plus plátek grapefruitu a pět kuliček růžového pepře.

DUSA si dala záležet také na láhvi – i ta je vyrobena v souladu s principy udržitelného rozvoje. Používá se na ni recyklované sklo a etiketu má z biologicky odbouratelného recyklovaného papíru. Zátka je z přírodního korku a bukového dřeva, jež pochází z udržitelně a kontrolovaně rostoucího lesa. Canaïma tak i v tomto ohledu naplňuje požadavek na minimalizaci škod způsobených životnímu prostředí.

Nikka

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat