Tipsy Banker: Champs Élysées

30.09.2021The Banker’s Bar

Příběh koktejlu, jenž dostal jméno po nejznámějším pařížském bulváru, má mnoho bílých míst. Jeho autora se už nejspíš vypátrat nepodaří, a tak se musíme spokojit jen s přibližným datem jeho vzniku a pár dalšími střípky, jež se k němu vztahují.

Dlouhou dobu byla za nejstarší dochovaný zdroj receptury koktejlu Champs Élysées považována The Savoy Cocktail Book Harryho Craddocka vydaná roku 1930. Poté se však ukázalo, že ji obsahuje už o pět let starší publikace Drinks – Long & Short, jejímž autory jsou Nina Tote a A. H. Adair. V obou je uveden předpis pro šest osob, a tak se zdá, že ve své době šlo o parádní party drink sestávající z koňaku, bylinného likéru Chartreuse, oslazené citronové šťávy a Angostura bitters.

Své místo si vysloužil i v novodobých barových knihách, které ho často řadí mezi nejlepší koňakové drinky a jeho krásu přirovnávají k bulváru, po němž je pojmenován. Sami Francouzi jsou na Champs Élysées náležitě hrdí a prohlašují ji za la plus belle avenue du monde, tedy nejkrásnější avenue na světě. Toto jméno ale pařížská třída, na níž lze nalézt luxusní obchody stejně jako divadla, muzea a restaurace, dostala až v roce 1789. Je odkazem na Élysion (latinsky Elysium), což bylo v řecké mytologii místo, kam bohové mohli zaživa přenést své oblíbence, a později se takto označovala ta část podsvětí, kterou obývaly spravedlivé duše. Křesťanství pak Elysiem rozumělo ráj nebo též nebe.

Francouzské jsou na osvěžujícím a příjemně bylinném Champs Élysées kromě názvu také dvě hlavní ingredience – koňak a Chartreuska. Zajímavé je, že původní receptura neuvádí, zda sáhnout po zelené či žluté verzi likéru. Častější volbou však bývá ta zelená, k níž se ostatně přiklání i Tipsy Banker Honza Veselý. Nádavkem přidává i svůj tajný tip: „Champs Élysées je velice příjemný koktejl a podle mého mu v původní verzi nic nechybí. Přidal bych maximálně závěrečný zástřik absintem, který by podpořil kořenité chuti Chartreuse. Host by tak nejprve cítil výraznou vůni anýzu, po níž by vzápětí následovala velice jemná a vyvážená chuť koktejlu,“ říká.

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat