Kvíz: Jak moc se orientujete v kávovém světě?

12.10.2021AtBars

První den desátého měsíce patří oslavám Mezinárodního dne kávy, což nás inspirovalo k tomu, abychom říjnový kvíz zasvětili právě tomuto nápoji. Neopomněli jsme do něj samozřejmě zařadit ani otázky, jež se vztahují ke kávovým koktejlům.

Na počátku je rostlina, jejíž plody je nutné sklidit a zpracovat. Svou roli ve výsledném produktu sehrává rovněž proces pražení a podstatná je pochopitelně také práce baristy, potažmo barmana, jenž s kávou může pracovat v koktejlech. Všech těchto oblastí kávového světa se dotýká kvíz, jehož základ za SCA ČR položila baristka Tereza Balá a v Sydney působící slovenský barman a barista Martin Hudák je doplnil o otázky spojené s kávovými koktejly, které jsou jeho doménou.

Kvíz: Jak moc se orientujete v kávovém světě?

1 / 15

Kávovníky se pěstují zhruba v sedmi desítkách zemí světa, daří se jim prakticky v celém subtropickém a tropickém pásmu. Z botanického hlediska patří mezi

2 / 15

Kromě čtyř hlavních odrůd kávovníku a celé řady jejich variet, existují také odrůdy vyšlechtěné. Patří k nim keňské SL 28 a SL 34. Písmena SL odkazují na Scott Agricultural Laboratories, jež se na šlechtění kávy zaměřovaly. Ve kterém období?

3 / 15

V České republice se kávová kultura začala výrazněji zvedat zhruba kolem roku 2010. Podniky a baristé se více soustředili na surovinou samotnou, což se odrazilo i v nárůstu počtu pražíren výběrové kávy. Zatímco dnes jich je kolem stovky, kolik jich bylo tehdy?

4 / 15

V procesu pražení sehrává důležitou roli tzv. Maillardova reakce, během níž dochází k reakci mezi uhlohydráty a aminokyselinami v zrnech a ta postupně hnědnou. Při jaké teplotě začíná?

5 / 15

Sáčky, do nichž se káva balí, bývají opatřeny jednocestným ventilem. Jaký je jeho účel?

6 / 15

Fenomén instantní kávy má své kořeny v 19. století. V roce 1890 si ji nechal patentovat Novozélanďan David Strang, jenž ji prodával pod názvem Strang’s Coffee. S konceptem výběrové instantní kávy přišel o 126 let později Kalle Freese, jenž pochází

7 / 15

Baristé poměřují své znalosti a dovednosti prostřednictvím celé řady soutěžních disciplín. Mají pochopitelně i své mistrovství světa. Kdy a kde se poprvé uskutečnil World Barista Championship?

8 / 15

Kávový svět prošel několika vlnami. Tou první byla komercionalizace kávy a kavárenství, tou druhou boom kavárenských řetězců a ta třetí je spojena s nezávislými kavárnami a důrazem na původ, kvalitu a jedinečnost kávy. Kdo a kdy termín „třetí vlna“ poprvé použil?

9 / 15

Latte art má své kořeny v Itálii, za jeho skutečnou kolébku je však považován Seattle. O jeho popularitu se zde v 80. a 90. letech zasloužil David Schomer, jemuž je přičítán vynález mikropěny. Jaký motiv s ní v roce 1989 začal kreslit jako první?

10 / 15

V kavárnách našly své využití rovněž slupky z kávových zrn, jež se dají v případě šetrného zpracování přeměnit na lahodný a povzbuzující čaj. Jak si cascara vede nyní?

11 / 15

Káva propůjčuje svoji chuť také likérům. K těm novodobým patří třeba Mr. Black, k těm s dlouhou tradicí pak mexická Kahlúa. Její recepturu, jež počítá s třtinovým destilátem, arabikou, cukrem a vanilkou, sestavil Pedro Domecq. Ve kterém roce?

12 / 15

Který bar stojí za zrodem slavného hořícího kávového drinku Café Brûlot, v němž se chuť kávy snoubí s brandy, pomerančovým likérem, citrusovými kůrami a kořením?

13 / 15

Místem vzniku jednoho z nejznámějších kávových drinků je mezinárodní letiště Shannon v Irsku. Kdo je autorem kombinace kávy, irské whiskey a smetany, jež dostala příznačný název Irish Coffee?

14 / 15

Autorem koktejlu Espresso Martini je Dick Bradsell. Poprvé jej namíchal v roce 1983 v Londýně, tehdy jej však prezentoval pod jiným názvem. Jakým?

15 / 15

Na listopad je naplánováno vydání knihy slovenského baristy a barmana Martina Hudáka, jež nabídne doposud nejkomplexnější pohled na kávové koktejly. Jak Martin svoji prvotinu nazval?

úvodní foto: iStock

 

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat