Svatomartinského vína by letos mělo být víc

14.10.2021AtBars

Po loňském ročníku, jenž byl ovlivněn uzavřením podniků a zákazem pořádání společenských akcí, by se letošní oslavy svatého Martina měly vrátit k normálu. Spolu s nimi i množství mladého vína, jehož bude kolem 2,2 milion láhví, tedy zhruba o půl milionu víc než před rokem.

I když stoprocentně jisté není nic, zatím to vypadá, že se 11. listopadu budou Svatomartinská vína otevírat na slavnostech i v restauracích a vinárnách. Počítají s tím rovněž vinaři, což se odráží v odhadované produkci mladých vín. „Podle předběžných informací se co do objemu produkce vracíme na předcovidovou úroveň, a opět se tak můžeme těšit na více než 2,2 milionů láhví Svatomartinského vína. Kolik přesně to bude a jestli náhodou nepřekonáme zatím rekordní ročník 2016, budeme vědět až začátkem listopadu. To bude uzavřeno odborné hodnocení kvality a rozhodne se o konečném počtu vín, která budou moci nést značku Svatomartinské 2021,“ objasňuje ředitel Vinařského fondu Ing. Jaroslav Machovec.

Hodnocení vín, jež se budou ucházet o známku Svatomartinské, je naplánován na 25. října a 1. listopadu. „Dle odhadu je nyní sklizeň hroznů zhruba v polovině, přičemž hrozny na výrobu Svatomartinských vín jsou už sklizeny všechny. Výroba je ve finálním stádiu, tedy víno dokváší a pomalu se stáčí a filtruje. Vše je správně načasované tak, aby si lidé mohli již za necelý měsíc vychutnat letošní ročník,“ dodává Ing. Marek Babisz, hlavní sommeliér Národního vinařského centra, který bude hodnocení mladých vín zajišťovat.

Po loňské vynucené pauze Vinařský fond letos na 11. 11. od 11 hodin opět chystá na brněnském náměstí Svobody košt, který nabídne vína se svatým Martinem ve znaku od stovky vinařů. Zároveň podporuje řadu dalších svatomartinských akcí po celé republice. Vše se ale samozřejmě bude odvíjet od aktuální epidemiologické situace.

úvodní foto: iStock

@mohlo by vás zajímat