The Tipsy Banker: Bijou

02.11.2021The Banker’s Bar

Klenotem mezi ginovými koktejly, tedy alespoň podle názvu, je Bijou. V koktejlových knihách lze pod tímto názvem najít dva různé drinky, které se liší jednou z ingrediencí. Známější je ten, který počítá s Chartreuskou. A právě na něj se zaměřila Tipsy Banker Martina Jacošová.

Koktejl s názvem Bijou se podle doposud známých informací poprvé objevil v roce 1895 v knize The Mixocologist, jejímž autorem je barman cincinnatského Grand Hotelu C. F. Lawlor. Jeho receptura počítá se stejným dílem ginu, sladkého vermutu a likéru Grand Marnier. Není bez zajímavosti, že Louis-Alexandre Marnier-Lapostolle svůj pomerančový likér na bázi koňaku vytvořil pouhých patnáct let předtím, a tak se v té době – přinejmenším v Americe – jednalo o relativní novinku. Nemělo by nás tudíž překvapit, že Lawlor ke koktejlu, který označuje za výtečný, připojil doporučení, že lze Grand Marnier popíjet jako každý jiný likér také samotný, a to ideálně z pony glass, tedy z klasické likérové sklenky.

V barovém světě je ale přece jen známější receptura, kterou obsahuje New and Improved Bartender Manual Harryho Johnsona z roku 1900. Ta sestává ze stejného dílu Plymouth ginu, italského vermutu a zelené Chartreusky, střiku orange bitters, koktejlové třešně nebo olivy v roli ozdoby a citronové kůry na zástřik. Tři hlavní složky jsou zároveň hlavním důvodem pojmenování koktejlu. Bijou znamená ve francouzštině klenot a zatímco čirý gin v něm reprezentuje diamant, Chartreuska je zelená jako smaragd a vermut červený jako rubín.

Bijou v této podobě se po několik dekád těšil střídavému zájmu, pak se na něj ale téměř zapomnělo. Pro barový svět ho v osmdesátých letech minulého století znovu objevil Dale DeGroff, který na Bijou narazil v Johnsonově Manuálu. Recepturu si však upravil, a to výrazně ve prospěch ginu, kterého použil tři díly na díl vermutu a Chartreusky. Narazit lze i na verze, které počítají s dvojnásobným množstvím ginu. Nejčastější ozdobou je koktejlová třešeň, doporučuje se i citronová kůra na zástřik. Někteří mají pocit, že při zachování stejného poměru ginu, vermutu a likéru v chuti vyhrává právě Chartreuska, jiným vadí až přílišná sladkost koktejlu. K těm se řadí i Tipsy Banker Martina Jacošová. „Bijou je jedním z mých velkých oblíbenců. Osobně bych ale jemně upravila poměry ingrediencí a ubrala trochu vermutu, aby byl drink méně sladký,“ říká.

Gin McQueen

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat