Hrapko a Tvaroh proměnili Bonvivant’s v džungli

04.11.2021Bára Urbanová

Za bar Bonvivant’s CTC se minulý týden postavili dva zajímaví hosté a třetí se ukrýval v hlubinách podniku. Jeho interiér doplnily květiny a další flora, ale také láhve filipínského rumu Don Papa, na němž byla daný večer postavena koktejlová nabídka.

Nápad zorganizovat v Bonvivant’s tiki pop-up se odvinul od skutečnosti, že domů na Slovensko na chvíli zavítal barman Adam Hrapko, jenž dlouhodobě působí v zahraničí. Donedávna žil v Hongkongu, pak ale jeho životními i profesními plány zamíchaly covid a politika. „Hongkong během první vlny pandemie navíc ještě zažíval velké protičínské protesty a to všechno dohromady ošklivě zasáhlo barovou scénu. Bary se ze dne na den začaly jeden po druhém zavírat. Rozhodl jsem se proto odjet na dovolenou na Filipíny a z té už jsem se nevrátil,“ popisuje události uplynulého roku Adam a pokračuje: „Usadil jsem se na ostrově Siargo, který patří k vyhlášeným turistickým destinacím, a otevřel jsem si tam tiki bar Manu.“ Když Adam svůj podnik popisuje, používá slova jako minimalistický nebo udržitelný a zároveň upozorňuje na jeho kosmopolitního ducha.

Z Filipín v říjnu zamířil na starý kontinent a jedním z těch, které si tu naplánoval potkat, byl Pavel Tvaroh z londýnského Lounge Bohemia. Společně pak došli k tomu, že by bylo fajn něco spolu podniknout. Podporu našli u společnosti Ultra Premium Brands, která je distributorem filipínského rumu Don Papa. „Nebylo moc nad čím přemýšlet, protože být za barem s Adamem a spolupracovat s Pavlem se člověku nepoštěstí každý den. Navíc spojení barmana, jenž podniká na Filipínách, kde je Don Papa doma, má svou logiku,“ podotýká František Holeček, který je českým ambasadorem tohoto třtinového destilátu. „Jelikož pracuji také se značkou Fever-Tree, poprosil jsem kluky, aby do koktejlů zahrnuli i tyto mixery,“ dodává.

Nápad proměněný v tiki pop-up / Místem, kde se 26. října od šesti večer Tiki Pop in Hidden Paradise uskutečnil, byl pražský bar Bonvivant’s CTC. V přední části míchal své signature drinky Adam spolu s Františkem. Adamovo tiki menu zahrnovalo koktejly Florentino a Datu, jež však byly pojaty velmi minimalisticky a postrádaly pro tento typ drinků běžné opulentní ozdoby. Naopak do nich promítl moderní postupy jako fat wash, rapid infusion a klarifikaci. První drink kombinoval rum Don Papa infuzovaný kokosovým olejem s červeným vermutem infuzovaným pandánem, kapkou javorového sirupu a sójovou omáčkou místo bitters. Jeho součástí byl rovněž kokosový led a bílá čokoláda v roli ozdoby. „Druhý drink byl klarifikovaný Don Papa milk punch z kokosového mléka, calamansi, což je taková filipínská limeta, která ale jinak chutná, čerstvého ananasu a rebarborovo-malinového toniku. Zdobil jsem ho sušeným mangem,“ prozrazuje Adam.

Rovněž František ke koktejlové nabídce přispěl dvěma drinky. „Míchal jsem koktejl Darker Don, jehož receptura sestává z rumu Don Papa, limetové šťávy, calamansi bitters a zázvorového piva Fever-Tree, a potom ještě speciální bubble gum Daiquiri,“ říká a podobně jako Adam si velmi pochvaluje skvělou atmosféru večera, o niž se notně přičinil také Pavel Tvaroh.

Džungle jako kulisa i součást servisu / Pavel okupoval celý salonek, jenž je situován v zadní části Bonvivant’s a pro daný večer se proměnil ve filipínskou džungli. Rostliny jej ale nezaplnily samoúčelně, sehrávaly totiž svou roli v samotném servisu koktejlů. Kompletní koktejlový zážitek v podání Pavla Tvaroha měl čtyři dějství a zahrnoval čtyři různé textury. Zatímco svému Dark & Stormy dal molekulární mág podobu výparu, který z nasvíceného boxu hosté inhalovali brčkem, do láčky masožravé květiny dostali napěněný Honey Sour, jenž kromě rumu Don Papa obsahoval citronovou šťávu, jasmínový med, propolis a vaječný bílek. Podobu kapky rosy položené na leknínu plovoucím na vodní hladině dostala kombinace rumu s okurkovým tonikem. Obdobnou texturu lehce perlivého želé měl i bonbon zabalený v jedlém průsvitném papíře, což byla Pavlova variace na rum & coke ozvláštněný madagaskarskou vanilkou.

Surovin pro přípravu koktejlů měli všichni tři barmani omezené množství, a tak šanci ochutnat vše měli jen ti, kdo dorazili včas. „Už v devět hodin bylo skoro vše prodané, koktejly jsme míchali jeden za druhým. Bylo super v téhle době znovu zažít napráskaný koktejlový bar a moje díky patří všem, kdo se na přípravě tohoto večera podíleli, stejně jako hostům, kteří za námi dorazili,“ uzavírá Adam Hrapko.

foto: František Ortmann

Nikka

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat