Garage 22 destiluje gin i z medvědího česneku

29.11.2021Bára Urbanová

První pražská řemeslná palírna Garage 22 uvedla svůj gin na trh před rokem v létě mezi dvěma lockdowny. Načasování to nebylo zrovna ideální, její majitelé se s tím ale dokázali poprat a své zákazníky nepřestávají překvapovat netradičními chuťovými kombinacemi. Za prvním rokem existence palírny jsme se ohlédli spolu s Ondřejem Volákem, jenž se věnuje výrobě, a Martinem Přibíkem, který má na starost obchod.

Na trh se svým prvním ginem jste vyšli uprostřed pandemie koronaviru. Jak moc to zasáhlo do vašich plánů?

O. V.: Kdyby nebylo covidu, nejspíš bychom nevěnovali tolik pozornosti on-line marketingu a e-shopu, protože naším primárním cílem bylo dostat se hlavně do barů a restaurací.

M. P.: Museli jsme začít trochu jinak přemýšlet. Původně jsme chtěli nejdřív oslovit bary v našem okolí a postupně rozšiřovat perimetr. Takhle jsme sice spolupráci s vybranými podniky navázali, většinou ale vzaly místo kartonu jen pár láhví, protože nikdo pořádně nevěděl, co bude. Už v září byli všichni opatrní a v říjnu se znovu zavřelo. V té době už jsme naštěstí kromě rozjeté spolupráce s internetovými prodejci měli hotový i náš vlastní e-shop, ten se ale rozbíhal jen velmi pomalu. Rozhodli jsme se proto investovat do on-line marketingu, a dostat se tak do širšího povědomí. Zlom nastal někdy na přelomu listopadu a prosince, tehdy jsme si poprvé řekli, že to i covidu navzdory zvládneme.

Jaký poměr je mezi vašimi odběrateli z gastronomie a koncovými zákazníky teď?

M. P.: Gastro v posledních měsících výrazně převažovalo. Naším cílem ale je, aby to bylo tak půl na půl. Nechceme upřednostňovat jeden prodejní kanál před druhým, rádi bychom využili celý potenciál trhu.

O. V.: I když jsme ho tam původně neviděli, poslední rok ukázal, že i v prodeji koncovým zákazníkům je potenciál, který dokážeme využít, a tak s tím chceme pracovat.

Jakých distribučních kanálů kromě vlastního e-shopu využíváte?

M. P.: Od samého začátku spolupracujeme s Alkohol.cz, k němuž postupně přibylo pět dalších on-line prodejců. Našimi distributory jsou Dios, Makro a na severu Čech Tron. Část závozu, hlavně tady v Praze, si obstaráváme sami. Máme tak prostřednictvím našich partnerů pokrytou v podstatě celou republiku.

Ve kterých barech nebo restauracích se s Ginem 22 míchá? A který z nich byl úplně první?

O. V.: První byl asi pražský music bar Jilská 22, jehož provozovatelům se líbila dvaadvacítka v našem názvu, a tak nás oslovili ještě předtím, než byl gin uveden na trh.

M. P.: Mezi prvními byl taky holešovický bar Cobra, kde z našeho ginu míchali už loni v létě. Spolupracujeme třeba s Hemingway barem, The Banker’s, prakticky se všemi podniky Ambiente, karlínským Kro Bistro & Bar… Nedávno nás zalistovala restaurace Stůl Jana Punčocháře a v L’Fleuru z našeho ginu míchají podzimní signature drink.

Které z koktejlů, jež vzešly z vaší spolupráce s bary a barmany, vás osobně nejvíc zaujali?

O. V.: Těch je víc, ale kdybych měl zmínit jeden, byla by to asi Paloma s naším aquavitem, kterou v létě míchal Pavel Sochor v Kro Bistro & Bar.

M. P.: Aquavit dobře vynikl i v Koprovém Souru, který pro nás vytvořili v Banker’s. Mně osobně ale ještě o něco víc baví Habanero Breakfast Martini, které se míchá z našeho Habanero Ginu, malinového džemu a limetové šťávy. Zdobí se čerstvými malinami a limetou.

Na začátku jste uvedli na trh základní verzi svého ginu a hned po ní pink gin. Změnily se nějak tyto dva produkty?

O. V.: U Ginu 22 oproti první várce ke změně došlo. Vyřadili jsme z receptury suroviny, které v něm dělali trochu neplechu, jako třeba chmel a borovicové výhonky. Ubrali jsme taky trochu kubébového pepře a naopak přidali heřmánek.

M. P.: A začali jsme používat kůry bio citrusů. Každou várkou se snažíme zlepšovat. Teď už ale jen ladíme poměry ingrediencí. Jde jen o mírné nuance, které zákazníci jen těžko postřehnou, protože chuťové vyznění ginu se nemění.

Kolik várek Ginu 22 už bylo? A kolik Pink Ginu?

O. V.: Deset, každá po pěti stovkách láhví. Pink Gin jsme zatím destilovali třikrát. I u něj jsme trochu poladili recepturu – úplně jsme z botanicals vyřadili granátové jablko a trochu experimentujeme s rebarborou. Základ ale pořád tvoří brusinky a růže.

Třetím vaším produktem byl Aquavit. Proč jste se rozhodli vyrábět destilát, který je typický hlavně pro skandinávské země, a jaký jste s ním měli úspěch?

O. V.: Aquavit je sice severská věc, ale patří do něj kmín a kopr, což jsou i typicky české ingredience. A právě přes ně se nám dařilo oslovovat barmany, kteří rádi pracují s lokálními surovinami.

M. P.: Je pravda, že k Aquavitu někteří naši zákazníci přistupovali lehce skepticky, když ho ale vyzkoušeli, tak jim chutnal a bavilo je s ním pracovat.

Další váš experiment zahrnoval chilli papričky habanero. Z čeho vznikl tenhle nápad?

O. V.: Habanero Gin jsme poprvé destilovali před rokem v listopadu. Chtěli jsme mít na zimu něco na zahřátí, a tak jsme na něj použili habanero papričky ve spojení s fermentovanou chilli omáčkou. K dalším botanicals patří ještě mango nebo třeba citronová tráva. Ukázalo se, že to byla trefa do černého. Ani jsme nečekali, že bude mít až takový úspěch.

M. P.: Habanero je náš druhý nejprodávanější gin. Zatím bylo pět várek a po každé se vždycky celkem rychle zaprášilo. Navíc jsme s ním zabodovali i ve světě. Rozhodli jsme se ho spolu s Ginem 22 poslat do dvou soutěží – londýnské IWSC a americké USA Spirit Ratings. V Londýně získal Habanero zlato a Gin 22 bronz, v Americe byly oba stříbrné. Na IWSC Habanero soutěžil v kategorii contemporary gin, která je určená moderním ginům, v nichž nemusí dominovat jalovec. Přihlášeno do ní bylo kolem pěti stovek ginů, na zlato jich dosáhlo pouze šestnáct a mezi nimi i ten náš.

O. V.: Dobré ohlasy byly i na limitku, na níž jsme použili zauzené papričky. Zbyly nám, a protože neradi plýtváme, zkusili jsme je vyudit. Po zkušební várce, následovala ještě jedna, u níž nám papričky a jalovec vyudili v Big Smokers. Výsledek byl dokonalý.

A nějak podobně vznikl i Medvědí Gin?

O. V.: Ten jsme zatím udělali jen v jedné várce letos na jaře, když všichni bláznili s pestem z medvědího česneku. Vyprodal se poměrně rychle. Z barů ho měla Cobra, míchali z něj Bloody Mary.

M. P.: Další limitkou v počtu necelých sedmi desítek láhví byl gin s bylinkovým špekem, malínským křenem a uzenou slaninou. Říkali jsme mu Bruno a zmizel velmi rychle.

Součástí vašeho portfolia jsou taky giny sezonní, přesněji letní a zimní…

M. P.: Summer Gin je letošní novinka. Chtěli jsme zákazníkům nabídnout něco nového a zajímavého a podle ohlasů se zdá, že se nám to povedlo. Letos byly dvě várky, za rok bude zase, ale jiný. Tentokrát jsme vsadili na kůru z pěti druhů citrusů, kromě citronu, pomeranče a grepu je tam ještě pomelo a kumquat, plus japonský čaj, jasmín, galangal a kafrové listy. Je až extrémně citrusový a příjemně hořký.

O. V.: Podzimní Gin, k jehož botanicals patří šípek z divoké růže a jablko, ale taky bezinky, růže nebo třeba skořice čínská, jsme poprvé udělali loni v polovině října a letos znovu, skoro na den přesně. Liší se jen použitou odrůdou jablek. V loňské várce byla odrůda Discovery, v té letošní je to Gala. Jablka máme tady od nás z holešovické tržnice, od farmáře Roberta Vyšaty.

Původně jste brali suroviny z Británie. Platí to ještě pořád?

O. V.: Základ je pořád od stejného dodavatele, i když je to teď o poznání složitější a dýl to trvá. Jde o firmu, která se zaměřuje na dodávky surovin pro destilaci a má je velmi kvalitní. Zároveň se ale hodně snažíme pracovat i s lokálními pěstiteli a třeba šípek jsme si sami natrhali.

M. P.: Chceme se chovat co nejvíc udržitelně, a tak se snažíme každou surovinu vytěžit až do mrtě. Z výpalků habaneros jsme kupříkladu udělali pálivou omáčku a jsme v kontaktu s paní, která dělá mýdla. Náš plán je, že je bude vyrábět ze zbytků po destilaci Ginu 22.

Na čem pracujete teď? Chystá se nějaká další novinka?

O. V.: Určitě ano. Kromě ginů bude i další aquavit, tentokrát ale trochu jiný. Pracujeme také na vlastním lahvovaném drinku. Bude to fermentovaná kombucha a maracujou a ginem.

Nikka

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat