Příběhy, drinky a poutavé čtení pro každý den

15.12.2021Tomáš Mozr

Každý den se najde nějaký ten důvod k oslavě a příležitost pozvednout sklenku na něčí počest. Velmi dobře to vědí i Ben McFarland a Tom Sandham, kteří přesně v tomto duchu koncipovali svůj The Thinking Drinkers Almanac. Nevybízejí v něm ale samozřejmě k nestřídmému nebo každodennímu pití, spíš chtějí pobavit a inspirovat. Podobně to má i Keith Allison, jenž svou knihu Cocktails and Capers zasvětil koktejlům a světu filmu, ale také zločinu.

The Thinking Drinkers Almanac / Za letošní novinkou s názvem The Thinking Drinkers Almanac: Adventurous Drinks and Eccentric Tales for Every Day of the Year stojí dvojice oceňovaných autorů Ben McFarland a Tom Sandham. Zatímco McFarland byl již třikrát vyhlášený nejlepším autorem píšícím o pivu, Sandham získal ocenění zejména za své prezentační dovednosti. Společně pak nestojí pouze za knihami o alkoholu, ale mají také na svědomí útlý svazek věnovaný doporučením, kde je ve Velké Británii k dostání ten nejlepší kebab.

Jejich The Thinking Drinkers Almanac nabízí pro každý den v roce příběh, jenž se k danému datu váže, zdá se tudíž zcela přirozené, že je rozdělen podle měsíců do dvanácti kapitol, kromě nichž obsahuje už jen úvod a závěrečné poděkování autorů. Napříč knihou lze narazit na celou řadu zajímavých a kolikrát i lehce bizarních významných dnů, jež se nutně nemusejí přímo vázat k alkoholu. Prvního března je kupříkladu možné oslavovat americký národní den prasat s koktejlem Benton’s Old Fashioned a poslední květnový den si s drinkem Golden Cadillac připít na narozeniny Clinta Eastwooda. Proteinový shake je 16. září ideální pozvednout na památku dne, kdy se stal Arnold Schwarzenegger americkým občanem, a 5. prosince si se sklenkou bathtub ginu můžete nostalgicky zavzpomínat na ten den roku 1933, kdy ve Spojených státech došlo k definitivnímu zrušení prohibičních opatření.

Almanach je knihou určenou primárně všem laickým i lehce poučeným nápojovým nadšencům, a tak je napsán s mírnou nadsázkou a notnou dávkou humoru. Ten jde však stranou ve chvíli, kdy autoři v duchu mantry pijte méně, pijte lépe zdůrazňují, že má čtenář používat selský rozum a zařadit do svého celoročního rozvrhu dny bez alkoholu, ačkoliv by se mohlo zdát, že princip 366 příspěvků prezentujících fascinující fakta ke každému dni, a to včetně doporučeného nápoje, vybízejí k opaku.

Vzhledem k tomu, že je publikace určena širší veřejnosti, bylo by možná dobré, kdyby byl součástí knihy rovněž slovníček pojmů. Oproti tomu zařazení rejstříku by díky přirozenému řazení po měsících a dnech bylo z hlediska orientace v knize lehce nadbytečné.

Ben McFarland, Tom Sandham – The Thinking Drinkers Almanac: Adventurous Drinks and Eccentric Tales for Every Day of the Year, Octopus Publishing Group, Londýn 2021

Cocktails & Capers / Nikdy nepodceňuj sílu aliterace. Tímto heslem se patrně řídil newyorský spisovatel, kritik a historik pop-kultury Keith Allison, když hledal název pro svou knihu Cocktails and Capers: Cult Cinema, Cocktails, Crime and Cool, která vyšla už před třemi lety a je kompilací jeho nových i starých esejů, jež se týkají kinematografie, populární kultury, skutečného světa zločinu i koktejlové historie.

Více než 360 stran publikace je kromě úvodu a závěrečného seznamu doporučené literatury rozděleno do osmi kapitol. Každá z nich je souborem zajímavých myšlenek a informací o různých osobnostech a událostech doplněných o receptury i tipy na hudební skladby, které se vztahují k daným místům či dané době. Vše dohromady je podáno natolik čtivě a poutavě, že knihu takřka hltáte jedním dechem.

Zatímco v první kapitole se můžete nechat okouzlit autorovým pojetím města New York, druhá je zasvěcená zlodějům-gentlemanům, ve třetí máte možnost podlehnout zdánlivě otřepaným mýtům o Martini a ve čtvrté se přesunete do Francie, abyste se zde seznámili s počátky kinematografie. V následujících dvou kapitolách se autor více soustředí na film a reálné příběhy než na koktejlovou kulturu, což vám ale plně vynahradí v předposlední kapitole Casino Amaro. Ta mimo jiné odkazuje na čas aperitivu, od Itálie však obratně přechází na spojitost s newyorskou mafií a dostává se až ke špionážním aktivitám, které vedou do Anglie. Součástí této kapitoly je i příběh o tom, jaký život vedla první šéfbarmanka American Baru londýnského hotelu Savoy Ada Coleman. Poslední kapitola se věnuje skupině populárních umělců Rat Pack, jež vystupovala převážně v 50. a 60. letech minulého století a jejími nejproslulejšími členy byli kupříkladu Humphrey Bogard, Frank Sinatra, Dean Martin, Sammy Davis Jr., Peter Lawford či Joey Bishop. Čas od času se k nim přidávaly také ženy jako Shirley MacLaine, Marilyn Monroe nebo Judy Garland.

Knihu Cocktails and Capers lze přirovnat k prvnímu koktejlu od neznámého barmana – znáte směr, ale je to jaksi neuspořádané. Má to dobrou chuť, a přesto tomu něco chybí. To ale neznamená, že tomu nedáte šanci a nevychutnáte si daný okamžik…

Keith Allison – Cocktails and Capers: Cult Cinema, Cocktails, Crime and Cool, Teleport City Press, New York 2018

úvodní foto: iStock

Nikka

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat