Ze sudů si svůj podíl neberou jenom andělé

29.12.2021AtBars, PR

K letošním rumovým novinkám na českém trhu patří dvanáctiletý rum The Demon’s Share, jenž je v pořadí druhým destilátem tohoto jména z panamské palírny Bodegas de America. Snoubí v sobě tóny koření, rebarbory a artyčoku, ale také kakaa, citrusů a opáleného dřeva.

Nejen v barovém světě je velmi dobře známý pojem andělská daň neboli angel’s share, jenž se používá pro nemalý podíl destilátu, který se ze sudů odpaří v průběhu zrání. Říká se, že to, co zbyde, nechávají andělé démonům – a právě tato část legendy dala jméno panamskému rumu The Demon’s Share.

V České republice jsou v současné době k dostání dva z produktů Bodegas de America, jež nesou toto jméno. Základem obou je melasa z panamské cukrové třtiny, jíž se na půdě, která je díky vulkanickému původu bohatá na minerály, velmi dobře daří. Pěstována je navíc v souladu s tradičními postupy, jež vycházejí ze zkušeností mnoha generací. Destilace probíhá v kolonovém destilačním přístroji. Následuje zrání ve 220l sudech po bourbonu, které jsou znovu vypálené. Jejich obsah se ve správný čas smíchá, aby vznikl vyvážený blend s komplexní chutí.

Základní verze The Demon’s Share se míchá z rumů odpočívajících v sudech minimálně šest let a poté se infuzuje pomerančovou kůrou a vanilkovými lusky. Dle evropské legislativy tak nemůže být označována jako rum. Pro dvanáctiletý The Demon’s Share to ale neplatí. Kromě toho, že v něm obsažené rumy zrají v sudech přinejmenším jednou tak dlouho, na závěr se do něj žádné koření nepřidává.

Výsledkem je rum tmavě jantarové barvy s mahagonovými odlesky. Ve vůni se nejvýrazněji projevuje sušené ovoce spolu s karamelizovanými jablky a hruškami, hořkou pomerančovou kůrou, kakaem a nasládlými tóny tabáku. V chuti lze rozpoznat lékořici a další koření, například skořici a vanilku, ale také tóny rebarbory a artyčoku, kakaa, citrusů a opáleného dřeva. Závěr je plný a výrazný, vyznívá spíše do sladka a zanechává po sobě stopy kávy a kardamomu. Do čirých 0,7l láhví s výraznou etiketou se plní naředěný na 41 % alkoholu. Pořídit jej lze například ve Warehouse #1 v Praze-Karlíně, a to za 1190 Kč.

@mohlo by vás zajímat