60 vteřin s Tomášem Regerem

27.04.2022Ondra Hnilička a Bára Urbanová

Dvaačtyřicetiletý Tomáš Reger pochází z Kroměříže, zcestoval ale kus světa a před dvěma lety se usadil v Brně. Je spolumajitelem a šéfkuchařem restaurace a baru Element, k němuž brzy přibude ještě jeden restaurační projekt. I na něj během minutového rozhovoru přišla řeč…

Tomáš původně studoval na kroměřížském katolickém gymnáziu, pak ho ale vyměnil za střední hotelovou školu, která mu seděla lépe. Inspiraci pro volbu své profese našel v rodině, první jídlo prý uvařil už v šesti letech. „Byly to špagety s kečupem a Eidamem a asi to bylo taky naposledy, co jsem použil cihlu na vaření,“ vzpomíná. Během dospívání kuchařině konkurovala snad jen hudební dráha. „Hrával jsem na basu v punkové kapele,“ prozrazuje na sebe. Po škole se vydal na zkušenou do zahraničí, a to hlavně proto, že ho lákalo cestování. Za svou první skutečnou profesionální zkušenost označuje své působení v londýnské restauraci Dim T, která se zaměřovala na čínskou kuchyni s důrazem na dim sum. „Nejdřív mě postavili k woku, ale do půl roku jsem to tam celé vedl,“ shrnuje stručně začátky své profesní cesty.

Další Tomášovou štací se staly Spojené arabské emiráty. Dubaj, v níž strávil čtrnáct let, byla ovšem jen jeho základnou pro další cesty po světě. Pod hlavičkou své společnosti Cruet Cooking Consultants budoval pro různé klienty restaurace na klíč, a to třeba v Libanonu, na Seychelách, v Kuvajtu, Saudské Arábii, Bahrajnu, USA, Dánsku a Maroku. V Dubaji poznal také Honzu Lišku, svého stávajícího společníka a druhého spolumajitele brněnské restaurace Element, kterou otevřeli v létě 2020. „Domů jsme se se ženou vrátili hlavně kvůli dětem. Evropa je prosycená kulturou a my jsme chtěli, aby ji mohly nasávat. Současně jsem si tu chtěl otevřít něco svého,“ objasňuje hlavní důvody návratu na Moravu a pokračuje: „Brno patří k městům, kde to po všech stránkách žije. Líbí se mi i jeho poloha – každým směrem je trochu jiná krajina, která nabízí spoustu pěkných surovin na vaření.“

Zatímco Honza má v Elementu na starost barovou část, Tomáš se naplno věnuje té restaurační. „Koncept Elementu je postaven na lokálních produktech a zároveň na našich zkušenostech ze světa. Chceme, aby bylo jídlo pro hosty srozumitelné a servírované s lehkostí. Chuť je vždy prioritou,“ říká. Nový podnik se i navzdory covidovému období, kterým prošel se ctí i díky třem rozvozovým konceptům, velice slibně rozběhl, a tak se Tomáš už poohlíží po dalších projektech. Navázal spolupráci s champagne Veuve Clicquot  a chystá k otevření další restauraci, tentokrát v Brně na Králově Poli. „Chci se tam zaměřit na poctivou moderní českou kuchyni. Mělo by to být místo, kde se lidi budou cítit dobře a budou tam chtít trávit čas. Proto je pro mě stejně jako jídlo důležitý i servis,“ objasňuje. Jen u druhého podniku ale do budoucna patrně nezůstane. „Rád bych otevřel ještě fast food s opravdovým jídlem a libanonskou restauraci. A taky by mě bavilo předávat dál své zkušenosti,“ rozkrývá své plány Tomáš Reger.

Nikka

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat