Z krásného a funkčního skla chutná koktejl lépe

18.05.2022AtBars

V pražském Karlíně má od loňského podzimu své místo showroom, který nadchne každého milovníka designového skla. Na své si tu přijdou i majitelé barů, restaurací, vináren, kaváren a dalších typů podniků, jelikož převážná část nabídky společnosti Nahé sklo obstojí i v náročném gastronomickém provozu. „Doufáme, že na český trh vneseme svěží vítr,“ říká její majitel Jiří Jenč.

Jak dlouho obchodujete s designovým sklem a proč jste se zaměřil právě na něj?

Asi osm let, až do roku 2020 jsme se ale zaměřovali jen na designová skleněná svítidla. Na konci roku 2019 se mi shodou náhod dostaly do rukou skleničky Nude, konkrétně Wine Party, a zaujaly mě svou funkčností, jednoduchostí a nápaditostí. Když jsem si následně prohlédl celý katalog Nude, absolutně mě nadchnul, a to zejména pestrostí a paletou různých produktů a jejich možným využitím. Jména studií a designerů, kteří na jejich vývoji se skláři pracovali, jsou rovněž fascinující, z těch českých k nim patří třeba Rony Plesl a Tomáš Král. Pak už byl jen krůček k tomu zjistit, že se v České republice a na Slovensku o tuto značku nikdo pořádně nestará, a během několika měsíců jsme pro obě země získali zastoupení, vybudovali sklad a postupně chystali vstup na trh. Vzhledem k pandemii v posledních dvou letech to bylo o dost komplikovanější, museli jsme se přizpůsobit dění v gastru. Na podzim loňského roku se nám ale podařilo dokončit a otevřít showroom a prodejnu našeho skla v Karlíně. Od té chvíle se pomalu a postupně začínáme etablovat prozatím na českém trhu, v letošním roce hodláme více expandovat s partnery na Slovensku.

S jakými ambicemi vznikla společnost Nahé sklo a jak přišla ke svému názvu?

Proč Nahé sklo? Důvod je prostý. Naše matka se jmenuje Nudeglass. Volným překladem jsme došli k našemu názvu a navíc to vystihuje i podstatu našich produktů. Většina je vyráběna a foukána ručně, jde o čistý křišťál, přičemž tvarově i designově je naše sklo čisté nebo, chcete-li, nahé a prosté jakýchkoliv extra zdobných kudrlinek či brusů. Něco takového podle mě na českém trhu delší dobu chybělo. I proto doufáme, že na něj po designové stránce přineseme svěží vítr.

Co všechno najdou zákazníci ve vašem karlínském showroomu?

Náš showroom je koncipován minimalisticky, množstvím vystavených produktů se pohybuje řádově okolo třetiny naší nabídky. Průběžně se chystáme vystavené produkty měnit a ukazovat je klientům. U skla je extrémně důležité moci si ho „osahat“ . Obrázků a fotek jsou miliony, ale pocit, když držíte krásnou skleničku v ruce, prostě nahradit nedokážou. V showroomu návštěvníky přímo vyzíváme k tomu, aby si sklenky vzali do ruky a vyzkoušeli je. My je pak rádi vypulírujeme, protože ten pocit je vážně úžasný a my o něj naše zákazníky nechceme připravit.

Kolik a jakých značek na českém trhu zastupujete?

K nosným produktům naší nabídky patří kompletní portfolio značky Nude. Nicméně abychom uctili i vinaře, spojili jsme se se značkou Riedel, která se mezi výrobci funkčního vinného skla řadí k nejlepším na světě a skvěle nám dokáže doplnit náš Nude výběr barového skla. V neposlední řadě nabízíme i českou hvězdu posledních let mezi výrobci skla – Květnou 1794. S mateřským koncernem se současně snažíme dohodnout na rozšíření naší nabídky o další značku zaměřenou hlavně na gastro, detaily si ale necháme na později pro naše B2B partnery.

Podle čeho si značky do své nabídky vybíráte?

Nude byla láska na první pohled. Pak jsme chtěli značku, která je top mezi vinnými sklenicemi, a samozřejmě jsme i patrioti, a proto Květná. Navíc začínáme komunikovat s menšími českými sklárnami. Budeme se snažit je postupně prezentovat a s nimi i jejich nově vznikající designové kolekce určené pro české a slovenské domácnosti. Tento projekt je ještě na samém počátku, ale věříme, že již letos se nám podaří pár krásných věcí dotáhnout do konce a našim klientům je nabídnout.

Které z vašich značek najdou využití v gastro provozech?

Naší prioritou je nabízet hlavně funkční a designové sklo, přičemž zaměření na gastro by u nás do budoucna mělo převažovat. Nutno podotknout, že sklo Nude je z 90 % i přes ruční výrobu a jeho křišťálovou podstatu vhodné do myček. Navíc řady jako Savage, Big Top a Finnese se díky spolupráci s profesionálními barmany již stávají etalonem barového skla. Současně se, jak jsem již zmínil, v průběhu letošního roku chystáme obohatit naši nabídku o nový typ technologie, která zvyšuje mechanickou povrchovou odolnost skla a zároveň splňuje antibakteriální řešení pro náročné gastro provozy.

Zmínil jste řadu Savage. Čím je tak zajímavá?

Budu citovat jejího spolutvůrce: „Všechno chutná lépe, když je to servírováno v dobře vypadající skleničce.“ V kolekci od uznávaného barmana Rémyho Savage se prolíná estetika s funkčností a trvanlivostí. Každá sklenička je vyrobena tak, aby umocnila chuť nápoje a také zážitek z jeho přípravy. Celou kolekci pak lze definovat jako propojení minulosti a budoucnosti. Tvary již existovaly, ale Rémy jim spolu se skláři prodloužil nožky a některé křivky zjemnili tím, že je přizpůsobili tak, aby zohledňovaly objem daného koktejlu, a zároveň abychom si naplno uvědomili, co pijeme. Rémyho koktejly jsou postavené na komplexnosti a velmi strukturovaných, ale jemných chutích. Štíhlé a nápadné sklenice hostům tohle všechno odhalují. Dříve to bývalo tak, že jsme měli buď tenké sklenice, které se snadno rozbijí, nebo velmi těžké a tlusté sklenice, které se nerozbijí, ale o jemnosti a lehkosti nemůže být řeč. Celá řada Savage je tenká a lehká, a přesto velmi odolná. Lze ji používat v rušném prostředí s velkým množstvím lidí. Když ji měl Rémy šesti slovy vystihnout, použil následující: jednoduchost, chuť, umění, minimalismus, jemnost a objevování.

Které z barů už sklo od vás používají?

Z těch českých je to třeba Becher’s Bar v karlovarském grandhotelu Pupp nebo pražské podniky Beyond The Bar, Liquid Office či Back Doors. V Bratislavě jsme navázali spolupráci s barem The Mirror, jenž je situován v hotelu Carlton.

Do výroby skla stále častěji promlouvají moderní technologie, viz třeba vaše Ion Shielding Technology. V čem spočívá?

Ion Shielding Technology je vlastně technologií modifikace povrchu skla. Mechanické vlastnosti skla, které určují jeho chování při namáhání, jsou přímo závislé na množství, hloubce a rozložení případných povrchových vad. Jakékoliv mikrotrhliny způsobují, že sklo vykazuje tzv. špatné mechanické chování, jinými slovy praskání skla. Studie mechanického zpevňování skla ukazují, že potlačení takových mikrotrhlin lze dosáhnout přenesením tlakového napětí na povrch skla. Na základě těchto poznatků se ručně vyráběná kolekce Stem Zero zpevňuje použitím speciální technologie, která je založena na procesu iontové výměny. Do povrchové struktury skla jsou začleněny větší ionty, které nahrazují menší ionty způsobující deformace, čímž se zvyšuje pevnost skla vytvořením „tlakového napětí“. Výsledky jsou vcelku ohromující.

Při nárazové zkoušce kalich sklenice vykazuje až o 35 % vyšší odolnost proti rozbití, u stopky sklenice bylo dosaženo dvakrát vyšší odolnosti oproti běžným křišťálovým sklenicím. Extrémně tenká nožka skleniček Stem Zero se dokáže ohnout až o 13 stupňů a při testu pádu z výšky 28 cm na kov, což může evokovat pád do dřezu, sklenice rovněž vykazuje nadstandardní vlastnosti. Abychom ale jen nemluvili – podívejte se na naše webové stránky, kde je umístěno video z průběhu testování.

Jak vidíte budoucnost designového skla? Kudy se podle vás bude tento segment ubírat?

Rád bych měl věšteckou kouli, bez ní jen těžko říct. Záležet bude na spoustě makroekonomických ukazatelů. Poslední dva roky byly velmi turbulentní, o tom již ale bylo napsáno dost, a tak téma covidu a jeho dopadů na sklářský průmysl nechci ani rozebírat. Chci se dívat dopředu s optimismem a budu velmi rád, když si lidé opět najdou cestu, jak investovat do krásných produktů ze skla s nadčasovým designem, které jim nejen budou sloužit v jejich domácnostech, ale budou vytvářet krásno a teplo domova, tak abychom na chvíli dokázali uniknout z reality všedních dní.

foto: Luboš Wišniewski

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat