Jakobsen navrhl sklenku s ústy pro tiki drinky

17.06.2022Bára Urbanová

Pod rukama českého designéra Martina Jakobsena už vznikla celá řada originálních sklenek, jež mu získaly renomé doma i ve světě. Volným pokračováním stávající kolekce nápojového skla je letošní letní novinka ze studia Jakobsen Design nazvaná jednoduše – Tiki.

Za dvanáct let existence značky Jakobsen Design úspěšný český produktový designér Martin Jakobsen vytvořil kolem tří desítek zcela nových nebo upravených návrhů nápojových sklenic. Vybrat z nich ty nejznámější nebo nejúspěšnější není snadné. „Záleží na tom, jak na úspěch nahlížíte. Nejoceňovanější je Halm, který předznamenal skutečnou revoluci nápojového skla. Po jeho uvedení v roce 2013 se roztrhl pytel s nápady všech možných tvarů sklenic a tento trend trvá dodnes. Nejprodávanější je pak Odette a globálně nejvíce kopírované Luno. Těch kopií výrobků je na trhu už tolik, že se v rámci studia poslední dva roky soustředíme spíše na soukromé zakázky, které se často dostanou ven pod privátní značkou klienta,“ objasňuje Martin Jakobsen a pokračuje: „Ze stejného důvodu už také nezveřejňujeme seznam významných podniků, které sklenice se značkou Jakobsen používají. Zajímavostí jsou spíše destinace, kde všude se nám podařilo zanechat stopu. Kromě států Evropské unie, USA, Kanady nebo Středního východu k nim patří třeba ještě Tasmánie, Kambodža, Irák, Peru, Trinidad a Tobago, Nová Kaledonie či ostrov Svatá Lucie.“

Volným pokračováním stávající kolekce nápojového skla uváděného na trh pod značkou Jakobsen Design je sklenka s názvem Tiki, jež byla vytvořena primárně pro servis tiki koktejlů, využití má ale samozřejmě o poznání širší. „Z technologického hlediska mi přišlo zajímavé navrhnout sklenici, která má v sobě nějaký zářez. V tomto případě ústa, která drží brčko, jež je součástí balení,“ rozkrývá motivaci jejího vzniku designér. Zatímco nádoby na tiki drinky se standardně vyrábějí z keramiky nebo ze skla lisovaného na automatických linkách, Martin Jakobsen pro tu svou zvolil sklo varné, které vykazuje výborné vlastnosti, co se teplotní a chemické odolnosti týče. Jeho Tiki se navíc vyrábí ručně. „Objem sklenice až po ústa činí 200 ml. Velkorysý prostor na kreativní nápady nabízí její druhá polovina, a to díky dalšímu otvoru nahoře,“ dodává.

foto: Luboš Wišniewski

@mohlo by vás zajímat