F. H. Prager se vrací v novém a také jako nealko

30.06.2022AtBars

Značka ciderů F. H. Prager před dvěma lety přešla do inkubátoru nápojářské společnosti Kofola. Pečovat o ni začal nový tým, který vedou dva mladí nadšenci Alexandros Samaras a Petr Musila, a teď se s novou recepturou i designem vrací na trh, a to včetně nové nealko verze.

Základem nově vyladěné receptury ciderů F.H. Prager jsou česko-britská jablka. Zatímco středoevropské odrůdy se vyznačují především nasládlou chutí v kombinaci s kyselostí, britská jablka jsou naopak hořká nebo hořkosladká a přidávají do cideru chuť, které by jinak nešlo docílit. „My říkáme, že mu přidávají tělo,“ objasňuje volbu této kombinace Alexandros Samaras, jenž spolu s Petrem Musilou cestuje i do dalších evropských zemí a vyhledává ideální ciderové jablečné odrůdy. Jejich vizí do budoucna je vlastní sad, na němž už s lokálními zemědělci začali pracovat.

Alkoholická řada značky F. H. Prager sestává ze tří typů cideru: polosuchého Cideru 11, silnějšího a suššího Cideru 13 a z voňavého Cideru Višeň. Ze stejného jablečného základu se za pomoci speciálních kvasinek vyrábí i první a doposud jediný nealkoholický cider v České republice. Kromě cideru Nealko Originál F. H. Prager nabízí ještě ochucené varianty Nealko Zázvor a Nealko Černý bez, do nichž se příchutě přidávají pomocí přírodních surovin, a to metodou cold brew.

„Naše nealko novinka si krátce po uvedení na trh získala srdce evropské odborné veřejnosti ciderařů. Na mezinárodní soutěži International Cider Challenge jsme získali bronz v kategorii nízkoalkoholických a nealko ciderů. Stejně tak uspěla naše Třináctka, která si odvezla třetí místo v kategorii tradičních ciderů. Přiznám se, že takový úspěch jsme ani nečekali,“ doplňuje Petr Musila.

Veškeré cidery F. H. Prager jsou dostupné v plechu a ve vratných skleněných třetinkách, se vymývají v závodech Kofoly a znovu se vracejí do oběhu, čímž se výrazně šetří množství použité suroviny na výrobu láhví a snižuje uhlíková stopa nápoje. Oba typy obalů se současně pyšní novým designem, který je dílem ilustrátorského studia Tomski & Polanski.

@mohlo by vás zajímat