Průvodce octy a tekutou historií Londýna

10.07.2022Tomáš Mozr

K létu patří cestování a na cesty je dobré se vybavit průvodcem. Pokud se ale zrovna nikam nechystáte nebo budete-li odpočívat na vám dobře známém místě, mohly by se vám hodit průvodci trochu jiného druhu. Zatímco ten z pera Johna Warlanda, jenž nese název Liquid History, vás vezme na podmanivou procházku po starých londýnských hospodách a seznámí vás s jejich tekutou historií, The New Guide to Vinegar, jehož autorem je Alois Gölles, vám hodně zblízka představí druhé nejpoužívanější dochucovadlo na světě, jímž je hned po soli ocet.

Liquid History / Ne každému se poštěstí, aby se jeho oblíbená činnost proměnila ve zdroj obživy. Jedním z těch, komu se to povedlo, je John Warland, jenž v roce 2011 na základě svých vycházek po londýnských hospodách vytvořil celý zážitkový program a nazval ho Liquid History Tours. Od výprav londýnskými ulicemi, jejichž účastníci vždy tu a tam zapadnou do nějakého toho historického pubu, se Warland propracoval až k vydání knihy Liquid History: An Illustrated Guide to London’s Greatest Pubs, která vyšla v loňském roce.

Průvodce po zajímavých hospodách hlavního města Velké Británie zve na procházku londýnskou tekutou historií. Rozdělen je do devíti kapitol, v nichž na čtenáře čekají public bars, do kterých chodívaly literární legendy, taverny u řeky Temže, kde zřejmě vysedával i Jack Rozparovač, nálevny v postranních uličkách, architektonické ikony, chrámy piva, méně známé hostince a padlé putyky, stejně jako věhlasné lokály, k nimž patří i ten nejvíc exkluzivní pub v Londýně – v útrobách Toweru situovaný The Keys.

Kromě toho, že Warlandova krásně ilustrovaná kniha představuje více než pět desítek hospod, zachycuje rovněž proměny města a poukazuje i na to, že se pravý londýnský pub pomalu ale jistě dostává na seznam ohrožených druhů – každý týden je totiž minimálně jeden uzavřen. Příklad nabízí legendární Oxford Street, na níž svého času bývalo osmatřicet hospod. Zůstala jen jedna jediná, a to The Tottenham, jehož historie sahá až do roku 1892.

V závěru knihy autor čtenářům předkládá řadu seznamů, v nichž si například mohou odškrtávat navštívené hospody. Současně se zde dozvědí, poblíž které stanice metra se daný pub nachází nebo kam vyrazit na některý z britských pivních klenotů. Pro ty, kteří trochu plavou v terminologii, je pak kniha opatřena slovníčkem pojmů.

John Warland – Liquid History: An Illustrated Guide to London’s Greatest Pubs, Bantam Press, Londýn 2021

New Guide to Vinegar / Ačkoli The New Guide to Vinegar: A Handbook for Enjoying the Exquisitely Tart Seasoning, jehož autorem je rakouský výrobce octů a ovocných pálenek Alois Gölles, vyšel už před jedenácti lety, čtenářům má stále co nabídnout. V centru jeho pozornosti se totiž ocitla jedna z důležitých ingrediencí každé kuchyně.

Nutno zdůraznit, že ocet je součástí lidské civilizace už od nepaměti. Archeologické nálezy ukazují, že byl přirozenou součástí života obyvatel sumerských měst v Mezopotámii před více než osmi tisíci lety. Zatímco Babyloňané jej používali jako konzervant potravin, římský labužník Apicius jej obdivoval zejména pro jeho vlastnosti. Casanova ocet naopak doporučoval jako vhodné afrodiziakum a rakouská císařovna Sissi jej využívala jako prostředek udržující krásnou a mladistvou pleť. Ostatně i proslulá krasavice Lucrezia Borgia si prý každé ráno užívala svou octovou koupel…

Alois Gölles svého průvodce po světě octa rozdělil do třinácti kapitol. Nejprve se zabývá právě historií a významem této kyselé ingredience, poté rozebírá její výrobu a neopomíná zmínit ani nepostradatelnost octa pro bramborový sálat. V dalších kapitolách pak čtenáři ocet představuje nejen jako dochucovadlo, ale rovněž jako důležitou přísadu, která stojí například za každým balsamikem. Text doprovázejí inspirující fotografie, které doslova vybízejí k poznávání nových chutí. I díky nim Gölles jasně ukazuje, že ocet není pouze o jedné jediné kyselé chuti, ale nabízí celou škálu různých možností.

Čtenářům předkládá rovněž tipy, jak s octem pracovat při konzervování jídla nebo v omáčkách, a na závěr kromě slovníčku pojmů přidává ještě doporučení, jak ho párovat s dalšími surovinami, díky němuž čtenář snadno pochopí, k čemu přesně se hodí jablečný ocet nebo k čemu využít třeba ocet z piva či hrušek. Ačkoliv je The New Guide to Vinegar publikace poměrně útlá, obsahuje vše potřebné. Gölles v ní navíc velmi pěkně prezentuje svou lásku k octu i jeho význam pro celý svět.

Alois Gölles – The New Guide to Vinegar: A Handbook for Enjoying the Exquisitely Tart Seasoning, vlastním nákladem, Vídeň 2011

Nikka

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat