Metodu no-bypass zvládne i úplný začátečník

04.09.2022AtBars

Hned dvě společnosti se v posledních letech zaměřily na metodu no-bypass, která i v domácích podmínkách zaručí rovnoměrnou a efektivní extrakci kávy. S Tricolate a Next Level dokáže výborný filtr připravit i úplný začátečník, a to aniž by musel vyvinout příliš úsilí.

Název metody no-bypass poukazuje na to, že voda v přístroji protéká výhradně přes kávu a nemůže ji obtéct, jako se to stává například u V60 a jiných kónických dripperů. Díky konstrukci jednoduchého plastového pomocníka navíc voda přes vrstvu mleté kávy proudí rovnoměrně a poměrně pomalu, a tak se do nápoje uvolní mnohem víc rozpustných látek, než je u filtračních metod běžné. Výsledek je současně chuťově velmi konzistentní.

„Jsou to plastové hračky za pár desítek dolarů, ale jsem přesvědčený, že Next Level a Tricolate opět posunou výběrovou filtrovanou kávu blíž lidem, že odpadne další bariéra, která jim bránila dopřát si skvělou kávu doma každý den. Tricolate i Next Level totiž po úvodním nastavení mlýnku nepotřebují žádný zásah a žádnou znalost. Prostě čerstvě mletou kávu zalijete klidně vroucí vodou z obyčejné konvice a ona se díky systému sprchy vyextrahuje rovnoměrně a úplně sama,“ vysvětluje spolumajitel a spoluzakladatel pražírny Doubleshot Jaroslav Tuček.

Díky vysoké extrakci dává metoda no-bypass velmi plný, sladký šálek s vyváženou chutí. Není třeba řešit teplotu vody, rovnoměrné zalévání, channeling efekt ani jiné potíže. Kávy navíc stačí méně. Záleží na druhu, ale oproti obecně doporučovanému poměru 20 g/330 ml nápoje při použití Tricolate a Next Level na stejný objem stačí pouze kolem 17 g mleté kávy. Lze ji totiž namlít mnohem jemněji, než je běžné u jiných pour-over metod, protože se může extrahovat velmi dlouho. „U jemnějšího mletí je možná i desetiminutová extrakce, což by třeba u V60 možné nebylo, jelikož by pak káva byla silně přeextrahovaná, a tedy hořká,“ objasňuje Jaroslav Tuček.

Next Level, který bude Doubleshot prodávat od listopadu, je větší, a hodí se tak pro přípravu více šálků naráz. Tricolate je kompaktnější a vhodnější pro přípravu jednoho šálku, využití najde například i na cestách. V Doubleshotu ho prodávají ve třech různých barvách za 1400 Kč.

@mohlo by vás zajímat