Nový Crystal přidal k růžové prvky džungle

28.09.2022AtBars

V době covidové se definitivně zavřely dveře baru Crystal, jenž po sedm let fungoval v pražské ulici V Kolkovně, která je proslulá vysokou koncentrací koktejlových podniků. Z barové mapy ale nezmizel úplně – přesunul se do vnitrobloku Slovanského domu, kde znovuožil pod názvem Crystal Gardens a s pozměněným konceptem.

Crystal Gardens je podnik s celodenním provozem, zajít do něj lze už brzy dopoledne na snídani nebo na víkendový brunch, přes den na kávu či oběd a večer na drink, od středy do pátku dokonce za doprovodu živé hudby. Až donedávna měl zázemí v altánu situovaném uprostřed vnitrobloku, kolem nějž bylo rozmístěno posezení. Od března disponuje také vnitřními prostorami, a tedy i plnohodnotnou kuchyní, v níž se vaří pokrmy mezinárodní kuchyně.

Interiér Crystal Gardens je kombinací růžové, bílé a motivu křišťálu, které neodmyslitelně patřily k původnímu podniku, se zelenou barvou, vertikální zahrádkou, dalšími rostlinami a opicemi, které mají – stejně jako videomapping na stěnách – evokovat džungli. Nový Crystal tak nejen svým názvem rozvíjí skutečnost, že k němu patří velká zahrádka, na níž lze pohodlně usadit na pět desítek hostů. V provozu je celoročně, na podzim a v zimě hlavně díky několika zatepleným iglú. Do budoucna bude možné posedět i v altánu, který se změní na VIP lounge.

V interiéru s novým týmem / Spolu s rozšířením Crystal Gardens o interiérové prostory se začal formovat také nový tým podniku. Do čela jeho barové části se na počátku srpna postavil třicetiletý Marek Šimůnek, který se v gastronomii na různých pozicích pohybuje už deset let. Zhruba tři roky například působil v pražské restauraci Benjamin, kde se v roli sommeliera a barmana věnoval snoubení alkoholických i nealkoholických nápojů s pokrmy. Čistě barové zkušenosti pak získával během svého relativně krátkého působení v pražských barech Crazy Daisy a Bed Lounge.

Pod Markovým vedením vzniklo i nové koktejlové menu, které je v platnosti od 1. září a míchat se podle něj bude až do jara. Kromě koktejlových klasik, z nichž k nejprodávanějším patří Long Island Iced Tea, Sex on the Beach, G&T a různé typy spritzů, obsahuje také tucet signature drinků. Sedm z nich v nabídce zůstalo z dřívějška, přičemž některé jsou lehce upravené, pět drinků je nových. „Velká část naší klientely jsou stálí hosté, kteří k nám chodí na své oblíbené drinky, a tak jsme je o ně nechtěli připravit,“ objasňuje Marek Šimůnek a pokračuje: „Zároveň si na pěti nových koktejlech chceme vyzkoušet, co se u naší klientely chytne, a v novém menu to následně zohledníme.“

Převaha bestsellerů / Ke stálicím v koktejlovém nabídce Crystal Gardens patří Crystal Lady, jež je v menu popsána jako kombinace vodky, citronové šťávy, žvýkačky a růžové limonády. Servíruje se ve skleněné lahvičce ve tvaru diamantu v doprovodu broušené sklenky na nožce, což z ní spolu s jasně růžovou barvou dělá jeden z nejfotografovanějších koktejlů podniku. Určitým protipólem tohoto drinku je Crystal Gentleman, který se míchá ze skotské whisky, portského a orange bitters a hosté ho dostanou v placatce. Po krátké odmlce se do menu vrátil koktejl Banana Mama, jenž se připravuje v blenderu z tmavého rumu, banánového a kokosového sirupu, čerstvého banánu a oříškového likéru. „Za dobu existence Crystalu se tento drink několikrát upravoval. My jsme se rozhodli vrátit k nejstarší receptuře a k servisu jsme zvolili tiki pohárek,“ dodává šéfbarman.

Růžové konkuruje modrá / Nováčkem v menu je třeba koktejl Tea Spirit, který původně vznikl pro letošní Giffard West Cup, v němž Marek soutěžil. Obměny ovšem doznala báze – panamský rum v něm nahradila whisky Johnnie Walker Black Label. „Receptura sestává z whisky, bezinkového sirupu, dvou střiků solného roztoku a naperleného čajového cordialu, který připravuji ze zeleného čaje Suzuchi, suchého vermutu, cukru a kyseliny citronové. Naperlením se v něm lépe propojí všechny chutě a výsledný drink současně působí odlehčeněji,“ popisuje Marek jeden ze svých výtvorů.

Hned dva z nových drinků jsou laděné do modra. Tím prvním je Cancun Bird, kombinace tequily, vanilkového sirupu, citronové šťávy a modrého curaçaa, jež se servíruje ve sklence ve tvaru ptáčka a na Instagramu tak bude směle konkurovat bestselleru v podobě Crystal Lady. Oproti tomu Butterfly Mojito je lehce modře zbarvené díky klitorii ternatské. „Mícháme ho z bílého rumu, cukrové sirupu a modré sody, kterou připravujeme vylouhováním květů klitorie v horké vodě. Hostům drink servírujeme ozdobený mátou a sušenou limetou spolu s džezvou naplněnou citronovou šťávou, kterou do drinku nalijeme až před nimi, aby mohli sledovat, jak koktejl mění barvu na fialovou,“ rozkrývá pozadí jednoho z nových signature drinků šéfbarman.

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat