Včera večer se v katalánské metropoli vyhlašovaly The World’s 50 Best Bars. A právě barcelonským barům se v žebříčku mimořádně dařilo. V první desítce jsou hned tři – Two Schmucks na sedmém místě, Sips na třetím a Paradiso na samém čele žebříčku.
Výsledky žebříčku The World’s 50 Best Bars, jehož hlavním sponzorem je po léta Perrier, se letos vyhlašovaly už počtrnácté, úplně poprvé ale slavnostní ceremoniál hostilo jiné město než Londýn. Volba padla na Barcelonu, která v posledních letech barově vzkvétá, což ostatně potvrzuje i pořadí v první desítce. Nejlepším barem světa a současně držitelem titulu The Best Bar in Europe se stalo Paradiso, které před šesti lety v barcelonské čtvrti El Born otevřeli Giacomo Giannotti a Margarita Sader. Barový tým moderního speakeasy ukrytého za starožitnou lednicí v zadní části pastrami bistra je vyhlášený svou hravostí, precizností a kreativitou, ale také zodpovědným přístupem k planetě, o čemž ostatně svědčí Paradiso Sustainability Summit, který bar letos na jaře uspořádal. V žebříčku 50 Best se Paradiso poprvé objevilo v roce 2017 a postupně v něm šplhalo výš a výš. Spolu s tím se rozrůstal i barový tým, který se z původních tří členů rozrost na bezmála čtyři desítky. Za úspěchem baru je podle Giacomo tvrdá práce každého z nich a pro ty, kdo chtějí vybudovat stejně silný tým a něčeho společně dosáhnout, má dobrou radu: Udělejte každého z členů týmu součástí svého snu.
Silně zastoupená Evropa / Vítězství Paradisa je dalším z milníků v historii The World’s 50 Best Bars, poprvé se totiž do čela dostal bar z jiného města, než jsou barové metropole Londýn a New York. Barcelona má navíc v top 10 ještě další dva podniky – Sips na 3. místě, který je zároveň držitelem titulu Nikka Highest Climber, a Two Schmucks, který se oproti loňsku posunul o čtyři příčky na 7. místo. Barvy Španělska v žebříčku hájí ještě madridský Salmon Guru, jemuž patří 15. místo.
Silné zastoupení má v první padesátce také Londýn. Druhé místo patří Tayēr + Elementary, v jehož čele stojí dvě výrazné barmanské osobnosti Alex Kratěna a Monica Berg. Loňský a předloňský vítěz Connaught Bar tentokrát skončil osmý, jeho hlavní tvář, legendární Agostino Perone, byl ovšem vyhlášen Roku Industry Icon, což je ocenění určené osobnosti, jež se významně zasloužila o rozvoj barové branže. Do žebříčku se po krátké odmlce vrátil bar Swift, a to na 30. místo, a úplnými nováčky jsou v něm Satan’s Whiskers (23. místo) a Bar with Shapes for a Name (37. místo).
Z athénských barů se mezi padesátku nejlepších už tradičně probojovaly The Clumsies (19. místo) a Baba Au Rum(20. místo), nově je ale ještě doplnil Line (31. místo). Čtyři bary má v žebříčku Itálie, a to napříč celým Apeninským poloostrovem. Nejvýše, na šestnácté místo, to dotáhl římský Drink Kong, pětatřicátý skončil milánský bar 1930. Nováčky mezi nejlepšími jsou florentský Locale Firenze (39. místo) a neapolský L’Antiquario (46. místo). Florencie a Neapol mají své zastoupení mezi The World’s 50 Best Bars úplně poprvé, podobně jako Lisabon, který v něm na 40. místě reprezentuje Red Frog.
Po jednom baru mají kromě Portugalska v žebříčku hlavní města Francie, Norska a Švédska. Zatímco Paříž v něm opět zastupuje Little Red Door, kterému letos patří páté místo a také Ketel One Sustainable Bar Award, Oslo reprezentuje Himkok (43. místo) a Stockholm Lucy’s Flower Shop (49. místo). V rámci slavnostního ceremoniálu ovšem zaznělo ještě jméno dalšího stockholmského podniku – Röda Huset se stal držitelem ocenění Campari One to Watch, které je určeno barům, jež mají potenciál se mezi 50 Best v budoucnu dostat.
Napříč Amerikami / Zdaleka největší zastoupení má letos v žebříčku nejlepších barů světa New York, z toho dva v top 10. Nejvýše, na 6. příčce, se umístil relativně nedávno otevřený Double Chicken Please, jenž je tak současně držitelem Disaronno Highest New Entry Award. Následuje Katana Kitten (9. místo), který si oproti loňsku o jednu příčku polepšil, a dále Attaboy (22. místo), Overstory (34. místo), Dante (36. místo) a Employees Only (47. místo). Po čtyřech letech se do první padesátky vrátilo Chicago, a to díky baru Kumiko (25. místo), nechybí v něm ani Miami, které na 21. místě zastupuje Café La Trova.
Z mexických barů slaví opět největší úspěch Licorería Limantour, které patří 4. místo a podruhé za sebou i titul The Best Bar in North America, ale také ocenění Rémy Martin Legend of the List, určené barům, které si v žebříčku stabilně drží silnou pozici. Úspěch mohou v Mexico City slavit ještě bary Handshake Speakeasy (11. místo), Baltra Bar (32. místo) a dvojnásobně pak Hanky Panky, které skončilo třinácté a současně obdrželo Michter’s Art of Hospitality Award za příkladnou úroveň pohostinnosti.
Nejlepším barem Jižní Ameriky je letos Alquímico, bar situovaný v kolumbijské Cartageně, který uzavírá první desítku. Jeho zakladatel Jean Trinh se stal současně laureátem Bartenders’ Bartender Award, kterého ze svého středu vybírají sami barmani nejlepších barů světa. Tři zástupce má v žebříčku Buenos Aires, a to bary Florería Atlántico (18. místo), Tres Monos (27. místo) a CoChinChina (42. místo). Po čase se do něj znovu dostal Carnaval (44. místo) z peruánské Limy. Velkým jihoamerickým úspěchem je rovněž ocenění Siete Misterios Best Cocktail Menu, které obdržel bar Juliana z ekvádorského Guayaquilu.
Od Singapuru po Dubaj / Singapur v žebříčku reprezentují Jigger & Pony (12. místo a titul The Best Bar in Asia) a Manhattan (33. místo), Hongkong Coa (17. místo) a nováček Argo (28. místo). Rovnou dva nové zástupce v něm má Bangkok, a to držitele titulu London Essence Best New Opening, jímž se stal BKK Social Club (14. místo), a Tropic City (24. místo). Sidecar z Nového Dillí, jediný indický zástupce v první padesátce, oproti loňsku poskočil o neuvěřitelných jednadvacet míst, a patří mu tak 26. příčka. Tokijský Bar Benfiddich letos obsadil 48. místo.
Titulem The Best Bar in Australasia se pyšní Maybe Sammy (29. místo), kterému v žebříčku dělá společnost ještě jeden sydneyský podnik – Cantina OK! (41. místo). Tři bary se do 50 Best dostaly za Dubaj, jmenovitě Zuma (38. místo a už potřetí za sebou titul The Best Bar in the Middle East and Africa), Galaxy Bar (45. místo) a nováček Bulgari Bar, který padesátku nejlepších barů světa letos uzavírá.
Nová barová naděje / Během slavnostního udílení cen, jehož kulisou se 4. října večer stalo nejvyšší patro barcelonského obchodního centra Arenas Mall, z úst content directora The World’s 50 Best Bars Marka Sansoma, který se už tradičně ujal role moderátora, zaznělo také jméno držitele stipendia 50 Best The Blend Scholarship. Do nového projektu, jehož cílem je vyhledávat a podporovat mladé barové talenty, se mohli přihlásit barmani s maximálně tříletou praxi ze všech koutů světa, náročným procesem výběru mohl do úspěšného konce projít ale jen jeden jediný. Pro letošní rok je jím Drew Fleming z baru Kiki Lounge, jenž se nachází na ostrově Man, britském korunním závislém území situovaném v Irském moři. Těšit se tak může mimo jiné na stáž v londýnském Connaught Baru a v newyorském Katana Kitten.