V My Friends rozezněli novou koktejlovou sestavu

19.10.2022Bára Urbanová

Plzeňský bar My Friends minulý týden představil nové koktejlové menu. Drinky inspirované seriálem Přátelé vystřídaly hudebně laděné koktejly. Co drink to jedna píseň, jeden interpret a taky jedno cédéčko. Barmani oblečení jako bedňáci hostům míchají třeba Jailhouse Rock, Bohemian Rhapsody, Highway to Hell nebo One More Light, ale taky notoricky známý šlágr Karla Gotta Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš?

Nové koktejlové menu je v relativně dlouhé historii plzeňského baru deváté v pořadí a výběrem tématu za svými předchůdci rozhodně nezaostává. „Měli jsme už hrací karty, sportovní noviny, čtyři roční období, Hru o trůny, Přátele a teď hrábneme do strun! Hudba totiž lidi spojuje snad víc než cokoliv jiného. Nebo, sakra, znáte někoho, kdo nemá rád Queen nebo mistra Karla Gotta?“ pokládá více méně řečnickou otázku šéfbarman My Friends Jaroslav Štrunc.

I když on sám má k hudbě velmi blízko, svého času hrál na baskytaru v poprockové kapele L.A., která třikrát vyhrála Óčko chart a měla našlápnuto i na titul Objev roku ve Zlatém Slavíku, idea vytvořit hudebně laděné menu z jeho hlavy nepochází. „Prvotní nápad vzešel od našeho barmana Jaroslava Blažejovského a na jeho realizaci se následně podílel celý tým,“ říká šéfbarman a pokračuje: „Na drincích kromě Jardy a mě pracovali ještě Ondra Kuhajda, Vojta Sládek a Wendy Urbanová, svým dílem ale ke vzniku menu přispěli i všichni ostatní. Má sestra například dostala za úkol najít zajímavé podněty ohledně vybraných interpretů, kterých bychom se mohli chytit a v koktejlech je rozvinout. Zjistila třeba, že Elvis byl závislý na žvýkačkách, což se následně odrazilo v drinku Jailhouse Rock. Další z kolegyň měla zajistit chmel z pivovaru. Když jsem pak měl kufr od auta plný chmelu, trochu jsem zalitoval!“

Od interpreta po chuť drinku / Práce na novém menu, které dostalo po vzoru slavného benefičního dvojkoncertu název My Friends Aid, začaly v létě. Hned zkraje se barový tým musel popasovat s nejtěžším úkolem – výběrem interpretů a následně také skladeb. „Volili jsme takové kapely nebo interprety, kteří podle nás tvoří páteř hudebního showbyznysu,“ objasňuje Jarda Štrunc s tím, že výsledné drinky korespondují s vybranými skladbami. „Měly by je svou chutí vystihovat, současně jsme si ale dopřáli určitou volnost. Kdybych se měl podržet hudební terminologie, je to jako byste měli danou rychlost songu v BpM (beats per minute) a jeho finální vyznění (smutná/veselá), ale to, jakou melodii či rytmiku si zvolíte, je jen na vás,“ dodává.

Styl uvažování nad drinky Jarda ilustruje na konkrétním příkladu – koktejlu Satisfaction. „Keith Richards se netají tím, že za svůj život vypil spoustu Jacka a vyšňupal spoustu koksu, drink jsme proto postavili na whiskey Jack Daniel’s v kombinaci s Campari a kakaovo-skořicovým vínem, protože tyhle dvě složky přinášejí uspokojení. Satisfaction. Drink je zároveň stařený, protože Stouni díky svému životnímu stylu vypadali staří, už když začali hrát. Podáváme ho na blok ledu v old fashioned glass a jako ozdoba slouží pytlíček s bílým práškem. Jde o cukr, kterým si hosté mohou koktejl přisladit,“ vysvětluje.

Kandidáti na bestsellery / Hravost je patrná i na servisu dalších drinků. „K Elvisovi budou hosté žvýkat skořicovou žvýkačku, s Coldplay se budou vznášet na obláčku cukrové vaty a u koktejlu Dancing Queen, který tvoří švédská vodka roztančená sladko-kyselou chutí modrého čaje, jim dopřejeme hezky barevnou a třpytivou show ve stylu Abby,“ prozrazuje šéfbarman.

Koktejl Coldplay – Yelow, v němž se gin snoubí s bezovým likérem, mangovým pyré, limetovou šťávou a bílkem, je podle barového týmu jedním z kandidátů na bestseller. Na paty mu budou zřejmě šlapat Queen – Bohemian Rhapsody (kombinace Bohemian Ginu a Beefeateru s cordialem z bazalky, meruněk a kokosu a bílkem), Eminem – The Real Slim Shady (vodka v doprovodu fermentované mrkve a broskvového čaje) a Linkin Park – One More Light (Bacardi infuzované vanilkou doplněné o vanilkovo-jablečný cordial a třpytky). „Všechny jsou takové příjemně svěže nasládlé, což je asi nejvíc oblíbená chuť našich hostů,“ zdůvodňuje tento tip Jarda Štrunc.

V novém menu nechybí ani nealko drink – nebo spíš drinky. Pokud si hosté objednají Madonnu a Like a Virgin, musejí si ještě zvolit sladký, kyselý nebo hořký chuťový profil a barmani jim namíchají koktejl bez alkoholu na míru.

Cédéčko a lístky na koncert / Celkem je v menu My Friends Aid, jež mělo premiéru 14. října, jedenáct nových drinků plus tři oblíbené koktejly z předchozích let. Co drink, to cédéčko, na němž hosté kromě jména interpreta, názvu písně a ceny najdou také chuťovou charakteristiku. Nedostanou tak menu tištěné, ale stojan s kompaktními disky. „Šlo nám i o ten pocit, že si člověk vybírá hudbu pro svůj večer, a ne že jen listuje v nějakém papíru,“ objasňuje Jarda Štrunc.

Tato forma menu barovému týmu současně dává možnost do koktejlové sestavy libovolně zasahovat – změnit interpreta nebo třeba jen vybrat jinou skladbu, pokud by se ta stávající u hostů nechytla nebo se jim příliš brzy ohrála. Dalším zpestřením koktejlové nabídky budou časově limitované drinky. „Pojmeme to jako koncert daného interpreta, na který natiskneme určitý počet lístků. Ke každému vydanému drinku půjde jeden lístek a s posledním lístkem bude koncert vyprodán a koktejl se z nabídky stáhne,“ popisuje princip doplňkové koktejlové nabídky šéfbarman s tím, že se po vzoru Live Aid chystá ještě jedno překvapení, které bude odhaleno, až nadejde ten správný čas.

Jasnou odpověď má Jarda i na to, v čem vidí největší posun oproti menu předchozímu. „Posunuli jsme se dál, co se týče technik, surovin nebo třeba rychlosti. Ten největší pokrok ale udělal My Friends barový tým jako celek. Je pro mě až neskutečné vidět, jak se mi vrací všechna ta energie, kterou jsem do něj vložil. Společně jsme vytvořili něco, na co jsem fakt hrdý a co si myslím, že naše hosty bude bavit,“ uzavírá.

Vizovicka 2

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat