Koktejlová štafeta: Vesper Lynd

24.10.2022AtBars

Devátá etapa koktejlové štafety vede z pražských Vršovic necelých 130 kilometrů na západ, do Karlových Varů. Adresátem lanýžové vodky připravené barmany Café Baru Pilotů Vojtou Drahokoupilem a Maxem Krejčím se stal Patrik Škamla z Becher’s Baru, který je součástí Grandhotelu Pupp. Přidal ji do twistu na Vesper, jenž je s karlovarským grandhotelem neodmyslitelně spjat, a nazval ho jednoduše – Vesper Lynd.

V Café Baru Pilotů se kromě Vojty Drahokoupila, jenž byl na trasu koktejlové štafety vyslán svou předchůdkyní, zapojil ještě barman Max Krejčí. Z ginu Roku a štafetového rýžového sirupu společně namíchali koktejl Rice & Flower a rozhodli se, že jejich ingredience poputuje do Karlových Varů a že to svému nástupci na trati ani trochu neusnadní. Jejich home made surovinou je totiž ve vůni i chuti velmi výrazná lanýžová vodka. „V našem menu máme koktejl, který se míchá na bázi ginu infuzovaného lanýži. Je to ingredience, na kterou jsme hodně pyšní, a tak jsme se ji rozhodli v obměněné podobě poslat dál,“ rozkrývá pozadí této volby Max. Ohledně přesného postupu přípravy jsou s Vojtou trochu tajemní. „Zkoušeli jsme do naší infuze různé podoby lanýžů a docela jsem se s tím natrápili, tak si přesné poměry necháme pro sebe. Prozradíme jen, že jsme vodku smíchali s lanýžovým olejem. Pak jsme ji nechali 48 hodin v mrazáku vysrážet a na závěr ji přecedili přes kávový filtr,“ objasňuje Vojta.

Lanýžové výzvě se Vojta s Maxem rozhodli vystavit Patrika Škamlu z baru situovaného v karlovarském Grandhotelu Pupp. „Becher’s Bar sledujeme a klukům hodně fandíme, a tak jsme zvědaví, jak si právě oni s naší ingrediencí, která je hodně houbová a zemitá, poradí,“ říká Vojta a pokračuje: „Patrika osobně neznám, vybrali jsme ho na doporučení šéfbarmana Honzy Šebka. Jde o jejich nového mladého kolegu, a tak už podruhé za sebou dostane ve štafetě prostor nastupující barmanská generace.“ S Maxem se shodují na tom, že je jejich lanýžová vodka hodně dominantní, a tak bude zajímavé sledovat, jestli ji nechá Patrik ve svém koktejlu vyznít, nebo jestli ji jen použije k doladění chuťového profilu.

Z nebe rovnou do Puppu / Čtyřiadvacetiletý Patrik Škamla je součástí týmu Becher’s Baru od letošního května. Jeho dosavadní profesní cesta je tak s ohledem na jeho věk zatím poměrně krátká. Když jsme ho s odkazem na Roku, jeho šest japonských botanicals a láhev ve tvaru šestiúhelníku poprosili, aby ji shrnul do šesti slov, jako první zvolil slovo strýc a po něm nebe, ego, comeback, Pupp a trofej. „Původně jsem studoval obchod a podnikání, ale vůbec mě to nenaplňovalo, a tak jsem už během prvního roku přestoupil na jinou školu a vybral si obor číšník. Současně jsem začal chodit na brigády do kavárny s barem, kterou u nás v Piešťanech provozuje můj strýc,“ prozrazuje. Jeho první působiště se jmenovalo Heaven. „První dva roky jsem hlavně myl sklo a teprve v osmnácti jsem si odpracoval svoji první směnu. Mezitím jsem ale už začal jako barman soutěžit,“ vzpomíná a pokračuje: „Pak mi do cesty vstoupilo moje ego. Se strýcem jsem se nepohodl, z baru jsem odešel a nějakou dobu pracoval v hotelové restauraci jako obyčejný číšník. Nebylo to ale ani trochu ono, a tak jsem se do Nebe nakonec rád vrátil.“ Další čas na změnu nazrál letos na jaře. „Byl ze mě šéfbarman a nějak jsem cítil, že už se nemám kam posunout, že jenom přešlapuju na místě,“ přiznává Patrik. Původně chtěl zamířit do Prahy do baru L’Fleur, kde pracuje jeho kamarád Branislav Boháč, nakonec ale jeho kroky vedly na pohovor do karlovarského hotelu Pupp, po němž si s šéfbarmanem Honzou Šebkem plácli. „Odešel jsem ze Slovenska v podstatě ze dne na den a začal znovu, od úplného začátku,“ připouští a netají se ani plány, které má do budoucna: „Rád bych si v barové komunitě udělal jméno. Chystám se proto soutěžit, abych dal o sobě trochu vědět.“

Inspirace Casinem Roayal / Pilotí štafetovou ingredienci Patrik popisuje jako totální úlet, zároveň ale oceňuje její zajímavou chuť a nápad využít k infuzi olej. „Je velmi výrazná, intenzivně lanýžová. Hned mi bylo jasné, že nebude snadné ji do drinku zakomponovat, obzvlášť má-li vyniknout i báze, kterou je gin Roku,“ popisuje sled svých úvah a pokračuje: „Velmi brzy mě napadlo, že udělám twist na Vesper, který je také kombinací vodky a ginu a navíc má silnou vazbu na Grandhotel Pupp. Bondovka Casino Royal, v níž si Daniel Craig coby agent 007 ikonický Vesper objednává, se u nás totiž natáčela.“

Třetí ingrediencí původního drinku je Lillet Blanc. I po něm Patrik při míchání svého twistu sáhl, rozhodl se ho ale ozvláštnit růžovým pepřem, který mu dodává jemně pikantní chuť. „Infuzi jsem připravil v sous-vide, tři hodiny na 50 °C, a pak ji už jen přecedil přes kávový filtr,“ prozrazuje. Ozdobou Patrikova twistu je parmazánový chips, a to hned ze dvou důvodů. „Kromě toho, že parmazán krásně ladí s lanýžovou vodkou, je to i odkaz na dvojitou agentku Vesper Lynd, která v Itálii zemřela,“ objasňuje tvůrce twistu, jenž kromě křestního jména nese i příjmení této literární a filmové postavy.

Vesper Lynd

40 ml ginu Roku, 1 barová lžíce lanýžové vodky, 30 ml Lilletu Blanc infuzovaného růžovým pepřem, parmazánový chips na ozdobu

Všechny ingredience odměřte do šejkru, přidejte led a důkladně protřepejte. Drink poté metodou double strain, aby se do něj nedostal ani ten nejdrobnější kousek ledu, sceďte do vymražené coupettky a přes její okraj položte parmazánový chips. „Parmazán stačí nastrouhat a zapéct ho na pečicím papíře v troubě. Já jsem se ho rozhodl ještě teplý nastříhat na trojúhelníčky, protože to vypadá pěkně,“ dodává Patrik.

Z Varů zpátky do Prahy / Posledním Patrikovým úkolem bylo připravit nějakou svoji štafetovou ingredienci a vybrat pro ni adresáta. První část tohoto zadání dostala podobu cordialu z bergamotu a yuzu. „Dal jsem do něj kromě yuzu tea a bergamotového pyré taky trochu bergamotové tinktury, tak má poměrně výraznou chuť. Nejdřív chutná svěže, pak přechází do jemné sladkosti. Dominuje mu bergamot, yuzu se ozývá až na konci,“ přibližuje chuť své štafetové ingredience Patrik. „Jsem přesvědčený o tom, že s ginem Roku, o němž koktejlová štafeta je, půjde velmi dobře dohromady a nabídne mé nástupkyni na trati celou řadu možností, kudy se vydat,“ dodává, a zároveň tak naznačuje, že jeho volba padla na ženu. „Moc jsem o tom nepřemýšlel a hned si vybral Carolu Urru z pražského baru AnonymouS. Viděl jsem ji za barem i na soutěži a považuju ji za velmi výraznou osobnost,“ zdůvodňuje svoji volbu barman karlovarského Becher’s Baru.

foto: Luboš Wišniewski

Vizovicka 1

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat