Na Gold Cock Embassies míří whisky ze sudů po rumu

27.10.2022AtBars

Vizovická whisky Gold Cock má v šesti městech České republiky dohromady deset ambasád. Hosté v nich mohou přechutnat celé její základní portfolio a v koktejlovém menu docela jistě najdou signature drink, který je na některé z vizovických whisky postavený. Několik ambasád už dokonce využilo možnosti vlastního plnění, hostům tak mohou nabídnout whisky, kterou nikde jinde neochutnají. Hodně úzkoprofilovým zbožím jsou ostatně i limitované edice whisky Gold Cock. Jedna taková, ze sudů po rumu Plantation, na ambasády míří právě teď.

Budovat v různých městech České republiky ambasády své whisky Gold Cock začala společnost Rudolf Jelínek na podzim roku 2019. Zatímco v Praze se jejími partnery staly Whiskeria, Cloud 9, Black Angel’s a Týnská Bar and Books, v Brně padla volba na Whiskey Bar, který neexistuje, v Českém Krumlově na bar Apotheka a v Olomouci na Black Stuff. „Jsou to všechno naši partneři a kamarádi, kteří nám pomáhají představit Gold Cock širšímu publiku,“ říká Mirek Motyčka, obchodní a marketingový ředitel společnosti Rudolf Jelínek a současně i duchovní otec novodobé whisky se zlatým kohoutem ve znaku.

V současnosti je Gold Cock Embassies deset, k původním sedmi přibyly Zapa Bar v Českém Krumlově, prostějovský Skleník Beer & Bar a hulínský Klub Café Bar. „Nebráníme se tomu počet ambasád do budoucna ještě navýšit, už jen s ohledem na celkovou produkci naší whisky, která není nijak velká, jich ale nikdy nebude mnoho. Současně hledáme jen takové partnery, u nichž bude Gold Cock v dobrých rukou a budou s ním v baru i za barem pracovat,“ dodává Mirek Motyčka. Ti stávající měli letos poprvé možnost se setkat přímo ve Vizovicích. Další z pravidelných setkání zástupců Gold Cock Embassies je naplánováno na květen příštího roku, tentokrát bude jeho součástí i návštěva bruntálské sladovny.

Čistá i v koktejlech / Základní produktová řada sestává z whisky Gold Cock Single Malt 10 y.o., Gold Cock Single Malt 20 y.o., Gold Cock Peated a Gold Cock Rye, které doplňuje Gold Cock Gin. Ambasády je hostům obvykle nabízejí všechny a nezřídka po nich sahají také při míchání koktejlů. „S whisky Gold Cock pracujeme rádi, protože je svá a to se nám líbí. Osobně nedám dopustit třeba na Manhattan s kapkou Carpana,“ říká Lukáš Holoubek z Whiskey Baru, který neexistuje a pokračuje: „Často saháme po základní desetileté a dvacetileté verzi, protože mají super tělo, příjemná procenta a je to skvělý český produkt. Na novém menu, které se chystáme představit koncem listopadu, budeme hodně pracovat s Gold Cock Peated a Gold Cock Rye.“

S koktejlem na Gold Cock Peated už nějakou dobu slaví u hostů úspěch třeba Apotheka, ale také Klub Café Bar. Zatímco v Krumlově ji v koktejlu Black Orange kombinují s Grand Marnier, cukrovým rozvarem, citronovou a grepovou šťávou, Aperolem, bílkem a sépiovým barvivem, v Hulíně mají na menu signature drink Golden Cake, v němž se Gold Cock Peated snoubí s likérem Giffard Gingerbread, sherry Pedro Ximénez, likérem Kahlúa a čokoládovými bitters.

Whisky podle představ / Hulínský bar současně patří k ambasádám, které už ve Vizovicích využily možnosti partnerského plnění. Průkopníkem se v tomto ohledu stal olomoucký Black Stuff, jenž má na svém kontě už celou řadu vlastních edic whisky Gold Cock. Jedna z těch prvních, Gold Cock Black Stuff Private Cask 1992, si dokonce připsala mezinárodní úspěch, když ve Whisky Bible 2017 dosáhla na 95,5 bodu.

Pro Klub Café Bar bylo spojení s vizovickou palírnou motivované rovněž lokálností, jelikož pochází ze stejného kraje. V obdobném duchu se tak neslo i její první vlastní plnění. „Na dozrávání jsme zvolili sud po švestkovém víně od A. K. Cider Vizovice,“ objasňuje majitel podniku Karel Souček a pokračuje: „Následovala Gold Cock Hullein 1224 Bourbon Cask Aged, kterou jsme hostům stejně jako první Gold Cock Hullein 1224 Plum Wine Finish představili jednak ve variantě se 46 % ABV, jednak v sudové síle.“ Třetí hulínská whisky, Gold Cock Hullein 1224 Sauternes Cask Finish, měla premiéru letos 22. října na druhém ročníku akce Den Whisky, kterou Klub Café Bar pořádá. U hostů měla úspěch jak verze se 46 % alkoholu, tak ta o 16,7 % silnější. Ve Vizovicích už navíc pro hulínskou ambasádu mají naplněné další tři speciálně vybrané sudy.

O vlastní whisky dlouho přemýšlel rovněž Whiskey Bar, který neexistuje, jenž letos své úvahy posunul do fáze realizace. Edice, v níž se vášeň barového týmu pro whisky propojí s jeho láskou pro řemeslné pivo, by měla spatřit světlo světa už příští rok.

Jako první i jako jediní / Objeví-li se v Gold Cock portfoliu nějaká novinka, jsou ambasády místem, kde ji lze prakticky ihned ochutnat. Příkladem budiž první vizovická žitná whisky Gold Cock Rye, která byla do láhví premiérově stočena letos v červnu. „Chtěli jsme vyzkoušet typicky americkou disciplínu – žitnou whisky. Díky Sladovně Bruntál jsme dostali příležitost kvasit a vydestilovat perfektní sladinku, která obsahovala více než 60 % žita a zbytek ječmene, který svými enzymy rozložil cukry v žitu. Sladinku jsme kvasili pět dnů a poté dvakrát destilovali. V sudech po bourbonu naše Rye zrála necelých pět let, do láhví ji už tradičně stáčíme naředěnou na symbolických 49,2 %, protož toto číslo odpovídá stupni rovnoběžky, která protíná sídlo společnosti Rudolf Jelínek,“ popisuje letošní přírůstek do stálého portfolia Mirek Motyčka.

Další výsadou ambasád je možnost nabídnout hostům limitované edice whisky Gold Cock, jejichž množství se pohybuje kolem 260 láhví. Jedna taková, Gold Cock 2017 Peated Plantation Cask Finish, na ně míří právě teď. Padl na ni poslední sud vizovické peated whisky z roku 2017. „Tento ročník byl jiný než historicky první nakouřená whisky Gold Cock z roku 2016. Díky skladbě sudů, v kterých zrála, je kouř z rašeliny patrný jak ve vůni, tak v chuti, a proto je drsnější,“ popisuje aktuální novinku, jež zrála přibližně dvě třetiny času v klasickém českém sudu a třetinu času v ex-bourbon sudu po rumu Plantation, Mirek Motyčka. Do láhví, jichž je pouze 263, putovala v sudové síle (60,5 %), jde tedy současně o jediné vizovické cask strenght plnění peated whisky ročníku 2017.

Ještě o něco méně, jen 259 láhví, bude další rumové limitované edice Gold Cock 2008 Coffee Rum Cask Finish. „Náš nejklasičtější destilát, základ pro desetiletý Gold Cock, prošel už mnoha experimenty, tento je z nich ale zdaleka nejkontroverznější a nejvíc rozděluje obecenstvo na našich degustacích,“ přiznává Mirek Motyčka a pokračuje: „Nechali jsme ho tři roky ležet v ex-bourbon sudech po kávovém rumu, respektive po macerátu kávy v silném jamajském rumu. Vliv kávy na whisky je pro některé až příliš silný a namítají, že v podstatě zakrývá původní destilát. Jiným naopak vyhovuje, protože je to je jednoduše něco úplně jiného.“ Novinka nalahvovaná v sudové síle (62,7 %) se na ambasádách objeví ještě letos, a bude tak zajímavé sledovat, na kterou ze dvou stran se jejich hosté přikloní.

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat