60 vteřin s Mirkou Kverkovou

30.10.2022Ondra Hnilička a Bára Urbanová

Ačkoliv se Mirka Kverková k whisky dostala víceméně náhodou, nakonec jí propadla natolik, že se stala její profesní náplní. Nakupuje ji a prodává, vede řízené degustace, provozuje Whiskerii a založila Ladies Whisky Club. Kolem whisky se tak točilo i jejích 60 vteřin před naší kamerou.

Mirka vystudovala obor veřejnosprávní činnost na SOŠ a SOU v Mladé Boleslavi. Hned po maturitě, v září 2004, vyrazila do Skotska, aby se zdokonalila v angličtině. „Pracovala jsem tam v hotelu jako servírka a pokojská. Bydlela jsem kousek od Campbeltownu, whisky mi tenkrát ale vůbec nic neříkala,“ vzpomíná a pokračuje: „K té jsem se dostala až po svém návratu do Čech přes švagra, který v té době začal spolu se dvěma společníky whisky dovážet.“ A protože nechtěla být jen holka, která prodává whisky, pustila se do čtení odborné literatury, chodila na degustace a setkání whisky komunity, navštěvovala palírny… V roce 2008 pak absolvovala Bruichladdich Academy na Islay a letos Springbank School. „Nejvíc mi ale asi stejně dalo samostudium a moje vášeň pro whisky,“ dodává.

Kromě řízení firmy, nákupu a prodeje whisky a marketingu se Mirka věnuje také řízeným degustacím a je majitelkou a manažerkou Whiskerie situované v pražské Jindřišské věži. „Whiskerie je mé druhé ‚dítě‘. Jsem tam od založení v roce 2008, zezačátku jsem byla barmanka, pak manažerka. V současné době mě tam za barem potkáte tak pět dní v měsíci,“ prozrazuje s tím, že aktuální nabídka podniku čítá kolem 450 whisky.

Mirka je rovněž prezidentkou Ladies Whisky Clubu. „Do pánského whisky klubu jsem s ohledem na jeho stanovy jako řádná členka nemohla být přijata, tak jsem před třemi založila klub dámský,“ objasňuje. „Prvního setkání se zúčastnilo třináct dam a 99 % z nich je v klubu dodnes, kdy je nás už dvaatřicet,“ dodává. Ladies Whisky Club je otevřen všem dámám se zájmem o whisky, stačí Mirku oslovit a poté se pro představu přijít podívat na některé ze čtyř setkání, která se v průběhu roku konají.

Ani do budoucna si Mirka malé cíle neklade. „Možná jednou, pokud to život dovolí, bych chtěla odjet zpátky do Skotska a pracovat pro palírnu mému srdci nejbližší. Cítím, že do Skotska má duše částečně patří,“ říká. „Reálnější ale asi bude naučit se míchat drinky,“ dodává s úsměvem. A jak si nejlépe odpočine? „Když mohu být se svou rodinou a nejbližšími přáteli, kteří mě nabíjejí energií. Pak spánkem a někdy taky háčkuji. Zároveň ale odpočívám i v práci. Mám ráda nové výzvy a vymýšlení projektů souvisejících s whisky, které se pak realizují. Je to taková forma aktivního odpočinku,“ uzavírá.

Vizovicka 2

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat