Rhum J.M má kořeny na úpatí sopky Mont Pelée

04.11.2022AtBars

Už tak široké distribuční portfolio třtinových destilátů společnosti Premier Wines & Spirits se znovu rozrostlo, tentokrát o rum z kategorie agricole. Martinický Rhum J.M má v nabídce v pěti variantách doplněných o likér s chutí pomerančů.

Historie značky J.M se začala psát v roce 1845, kdy Jean-Marie Martin koupil cukrovar Fonds-Préville situovaný na severu ostrova Martinik, a to s cílem přebudovat ho na palírnu. Rumu, který v něm začal vyrábět, dal do názvu své iniciály. V roce 1914 palírna přešla do majetku rodiny Crassous de Médeuil, která její pozemek propojila se sousedním, a hospodařila tak na více než 400 ha. V novodobé historii je třeba zmínit rok 2002, kdy palírnu a značku Rhum J.M koupila skupina Bernard Hayot, jež se do ní rozhodla významně investovat, a to s ambicemi udělat z ní mezinárodně známou a respektovanou značku. Současně ale myslí i na budoucnost, proto v roce 2016 zavedla kompletně bezodpadový provoz.

Na charakteru destilátů značky Rhum J.M má svůj podíl specifické podnebí ostrova Martinik spolu s půdními podmínkami. Cukrová třtina, z níž se vyrábějí, se pěstuje na úpatí sopky Mont Pelée, kde je ostatně situována i samotná palírna. Dosud činný stratovulkán rumu propůjčuje vulkanický charakter a ovlivňuje i způsob a rychlost jeho zrání. Ovlivňuje i vodu používanou k jeho výrobě, jež se filtruje přes sopečné kameny, a získává tak na minerálnosti. Proces fermentace se pak do rumu propisuje v podobě květinově-ovocných tónů.

Aktuální portfolio značky Rhum J.M čítá jedenáct položek včetně vyzrálé deseti- a patnáctileté verze nalahvované v sudové síle, ale také jednoho likéru a cukrového sirupu. Doplňují je limitované edice, jako třeba Rhum J.M Blanc Jardin Macouba, bílá rumová limitka z roku 2019, charakteristická vůní květů stromu moringa a fialek. I tu společnost Premier Wines & Spirits do České republiky dováží. Ze základních produktů vsadila na Rhum J.M Blanc, pro nějž je typická vůně limety, medu a cukrové třtiny, Rhum J.M Vieux V.S.O.P, který vzniká smícháním čtyřletých rumů, jež zrály tři roky v nových sudech z amerického dubu a ten poslední odpočívaly v sudech po bourbonu nebo v sudech z francouzského dubu, a Rhum J.M Vieux XO zrající pět let v sudech po bourbonu a následně finišovaný v sudech z francouzského dubu. Nabídku doplňuje Rhum J.M Vieux Épices Créoles, který zraje tři roky v sudech z amerického a francouzského dubu různých velikostí i různých stupňů vypálení, ale také Rhum J.M Shrubb Liqueur d’Orange, jenž je postaven na kombinaci rumu s pomerančovou kůrou, sirupem z cukrové třtiny a lokálním kořením, jako je vanilka, skořice a muškátový oříšek.

@mohlo by vás zajímat