Gin Tulchan je inspirován krajinou Speyside

12.11.2022AtBars

Ačkoliv je skotská oblast Speyside primárně domovem whisky, ta samozřejmě není zdaleka jediným destilátem, který se v ní plní do láhví. Jedním z příkladů může být gin londýnského střihu, jenž má v rodném listě jako místo původu uvedené Tulchan Estate.

Tulchan Estate je historické panství situované na východě Skotska v oblasti Speyside. Viktoriánské lovecké sídlo obklopené bezmála devíti tisíci hektary nádherné krajiny v minulosti hostilo celou řadu významných osobností, a to včetně králů Eduarda VII., Jiřího V. a Jiřího VI. Vyhledávaným místem pro aktivní odpočinek je i dnes – láká nejen na procházky po okolí, ale také na rybaření. K novodobým lákadlům skotského panství patří gin, který nese jeho jméno.

Tulchan je gin typu London Dry. Jeho receptura čerpá z okolní krajiny, kromě nezbytného jalovce tak zahrnuje například trnky, listy ostružiníku a květ černého bezu. K dalším botanicals patří andělika, lékořice, květy heřmánku, citronová tráva, kořen kosatce, koriandr, pomerančová a citronová kůra, ale také bílý chřest a vřes. Výsledný gin má 45 % alkoholu. Ve vůni kombinuje tóny jalovce a borovice, v chuti se snoubí citrusy s bylinkami a lehkou zemitostí, která přechází do suchého závěru, jemuž dominují květiny a jalovec.

Kolekci tří drinků, jimž může být Tulchan Gin ideální bází, pro Tulchan Estate sestavil legendární Salvatore Calabrese. Jeho volba padla na Tulchan Tonic, v němž na jeden až tři díly ginu (skutečné množství záleží na osobních preferencích) připadají tři díly toniku. Jako ozdoba slouží plátek pomeranče. Scottish 75 kombinuje jeden díl ginu se třemi díly champagne, polovinou dílu citronové šťávy a stejným množstvím cukrového sirupu. Receptura na Highland Martini 50/50 pak počítá se dvěma díly ginu na dva díly suchého vermutu.

V České republice Tulchan Gin distribuuje společnost Premier Wines & Spirits. Ve svém e-shopu 0,7l láhev prodává za 1180 Kč.

@mohlo by vás zajímat