Mattoni investovala do moderní plechovkové linky

19.11.2022AtBars

Skupina Mattoni 1873 se jako první český výrobce rozhodla stáčet svou minerální vodu do plechovek, jež jsou plně recyklovatelným obalem. V Kyselce u Kralových Varů proto v polovině listopadu uvedla do provozu novou plechovkou linku.

Mattoni do svých závodů jen za poslední tři roky investovala více než jednu miliardu Kč. Konkrétně v Kyselce ji instalace linky a související úpravy budovy, sirupárny, technického připojení a rozšíření skladovacích kapacit stálo přes 200 mil. Kč. „Nová, supermoderní výrobní linka obohatila naše portfolio o poslední druh obalů, který nám chyběl. Nyní na trh dodáváme nealkoholické nápoje ve všech druzích nápojových obalů, od sudů po plechovky,“ říká generální ředitel společnosti Mattoni 1873 Alessandro Pasquale.

Kromě ochucené minerálky Mattoni se v Kyselce budou vyrábět i plechovky s nápoji z portfolia Pepsi a dalších licenčních značek. „Jsme v ČR prvním výrobcem, který pro balení svých minerálek využívá tento materiál. Zároveň tím lépe vyřešíme zásobování českého trhu nápoji portfolia Pepsi, jehož výrobky v plechovkách jsme až dosud museli dovážet ze zahraničí,“ dodává Alessandro Pasquale. Instalovaná linka je na nejvyšší možné technologické úrovni a obsahuje zařízení poslední generace, která jsou na trhu k dispozici. Od příštího roku pojede na tři směny, zahájením jejího provozu vzniklo devět nových pracovních míst.

Nápojové plechovky, do kterých se v Kyselce nápoje budou stáčet, jsou plně recyklovatelné a současně obsahují nejméně 70 % již recyklovaného hliníku. Mattoni 1873 dlouhodobě usiluje o plnou cirkularitu nápojových obalů. Stála u zrodu iniciativy Zálohujme.cz, která prosazuje zavedení záloh na nápojové PET láhve a plechovky v Česku. Plošný zálohový systém by umožnil nastartovat recyklaci hliníku „z plechovky do plechovky“. „Hliník je, podobně jako PET, výborným materiálem pro balení nápojů. Je ovšem potřeba s ním nakládat cirkulárně. Na to je ale potřeba zajistit efektivní sběr. V současnosti se u nás vysbírají jen 3 plechovky z desíti,“ upozorňuje mluvčí iniciativy Zálohujme.cz Andrea Brožová.

@mohlo by vás zajímat