Nová whisky z Blatné zrála v sudu pět let a den

23.11.2022AtBars

Když se Zámecká palírna v Blatné v roce 2016 pustila do výroby whisky, avizovala, že ji do budoucna bude lahvovat jako minimálně pětiletou nebo starší. První Martin’s Barrel 5 y. o. byla do láhví stočena letos, a to v počtu necelých tří tisíc láhví.

Předzvěstí whisky z Blatné, jež dostala jméno podle několika Martinů, kteří její vznik ovlivnili (na čele s Martinem Nejedlým, spolumajitelem Zámecké palírny a společnosti Premier Wines & Spirits, která její produkci distribuuje), byl už v roce 2019 new make B.Barrel (zkráceně Before Barrel) a po něm několik limitovaných edic whisky tříleté. Letos poprvé do láhví putovala single malt zrající v sudech pět let, což by měl být do budoucna standard – palírna už na počátku avizovala, že by její vlajkovou lodí měla být pětiletá Martin’s Barrel, potažmo starší.

Martin’s Barrel 5 y. o. je třikrát destilovaná single malt whisky vyrobená z českého sladu, jenž byl v bruntálské sladovně nakouřený pomocí rašeliny a dřevěných hoblin. V dubových sudech české výroby, které jsou vypálené minimálně na 1 cm, a to včetně dna a víka, odpočívala pět let a jeden den. Do láhví, jichž je letos pouze 2994, byla stočena naředěná blatenskou vodou na 43,3 % alkoholu. Zájemci za ni zaplatí 990 Kč.

A jak novinku z Blatné vnímají odborníci? „Z mého pohledu je pětiletý Martin’s Barrel velkým krokem vpřed. I přes 43,3% obsah alkoholu v jeho chuti příjemně vystupuje ovoce, lehce kouřová vanilka a náznak meruněk. V nose je cítit toustované dřevo, ale také sladová sušenka a sušená jablka posypaná vanilkovým cukrem. Nechybí ani kouřovost, která přichází v samém závěru. Jde o příjemně zajímavou whisky s českým původem,“ říká znalec whisky a majitel olomouckého Black Stuffu Zdeněk Kortiš.

@mohlo by vás zajímat