Crown Jewel je zpátky. Tentokrát nastálo

24.11.2022Bára Urbanová

Beefeater Crown Jewel si barmani oblíbili už před bezmála třiceti lety, kdy se v prodeji objevil poprvé. Zejména jim byla proto v roce 2014 určena jeho limitovaná edice, po níž se rychle zaprášilo. Teď se na trh vrací znovu, tentokrát už ale jako stálý člen produktové řady Beefeater.

Příběh ginu Beefeater Crown Jewel se začal psát v roce 1993, tedy dokonce dva roky předtím, než se masterem distillerem známé londýnské značky stal legendární Desmond Payne. Určen byl primárně pro duty free, což je zároveň odpověď na otázku, proč do vínku dostal 50% obsah alkoholu a proč se od samého počátku plnil do litrových láhví. Z letištních obchodů si záhy dokázal najít cestu do celé řady barů různě po světě. Barmani si jej oblíbili právě pro vyšší obsah alkoholu a samozřejmě i pro jeho chuť. Na té se kromě všech devíti botanicals, jež jsou – ovšem v trochu jiných poměrech – součástí základního ginu Beefeater London Dry, podílí navíc ještě grapefruit.

Výroba ginu Beefeater Crown Jewel byla ukončena v roce 2009 a na trh se vrátil až po šesti letech, ovšem jen jako limitovaná edice. Společnost Pernod Ricard, do jejíhož portfolia Beefeater patří, tímto krokem reagovala na ginový boom a rozhodla se především barovému světu alespoň nakrátko tento gin vrátit. Jeho množství bylo ale výrazně omezené, pro český trh bylo kupříkladu vyčleněno pouhých 500 láhví. Zdaleka ne na každého se tudíž dostalo, což už teď nehrozí. Crown Jewel je znovu zpátky, tentokrát ovšem coby stálý člen produktové řady Beefeater, a to jako jeho ultraprémiová varianta. „Do roku 2024 bude každá třetí láhev ginu Premium+ superprémiová, a proto nám dávalo smysl uvažovat o tom, že bychom vrátili zpět na trh náš ultraprémiový gin, který byl dříve tak vysoce ceněný mezi světově uznávanými barmany a znalci v oboru,“ komentuje toto rozhodnutí global brand director Murielle Dessenis.

Pro svůj druhý comeback byl Crown Jewel vybaven novou láhví o objemu 1 l, jež svým hranatým tvarem navazuje na design celé produktové řady, současně je ale také inspirována britskými korunovačními klenoty. Na rubíny, jimiž jsou osazeny, odkazuje temně červená barva láhve, na samotné zlato pak uzávěr spolu s etiketou, na níž kromě vybraných botanicals nechybí ani motiv královského jablka a havrana. Podle pověsti jsou totiž strážci Toweru, v němž jsou korunovační klenoty uloženy, nejen beefeateři, ale také tito černí ptáci.

Receptura ginu Crown Jewel zůstává od roku 1993 beze změn, což byla ostatně i podmínka, kterou si při úvahách o jeho znovuuvedení na trh master distiller Desmond Payne dal. „Beefeater Crown Jewel je zdokonaleným vyjádřením našeho ikonického stylu a je jedním z mých nejoblíbenějších ginů v našem portfoliu. V chuti nabízí svěží tóny grapefruitu, které v závěru ustupují výrazným tónům jalovce. Na patře dlouho přetrvává hřejivý kořeněný pocit s nádechem sladké lékořice, jenž následně přechází do hlubokých citrusových tónů. Vyšší obsah alkoholu podtrhuje a umocňuje chuť všech deseti botanicals,“ přibližuje charakter staronového ginu.

V České republice je Beefeater Crown Jewel k mání od listopadu, a to za 1799 Kč.

@mohlo by vás zajímat