Božímu vaječňáku ze Špejle se dostalo požehnání

01.12.2022Alex Mikšovic

Tým pražského – konceptem nekonvenčního – bistra Špejle poslal letos na začátku adventu do světa svůj domácí vaječný likér sice již potřetí, ale poprvé pod názvem Boží vaječňák, a to přímo s požehnáním kněze.

Volba padla na pastýře lanškrounské farnosti, mediálně ostříleného Zbigniewa Jana Czendlika. Farářovo dokonale padnoucí sako na jedné straně a sněhobílé tenisky na straně druhé ilustrovaly jeho přístup k ne zcela konvenčnímu činu. Na otázku Václava Vojíře, co podnítilo rozhodnutí otce Zbigniewa akt uskutečnit, duchovní odpověděl s úsměvem stručně: „Když je to boží alkohol, tak se mu požehnat může.“ Ve svém vystoupení pak zmínil sv. Ludvíka IX., ve třináctém století krále francouzského, jemuž legenda připisuje recepturu ajrkoňaku a zároveň odmítnutí jeho doušku na smrtelné posteli v době půstu, který i na konci života úzkostlivě dodržoval.

„Vaječňák jsme poprvé jen tak z plezíru a dlouhé chvíle udělali v zimě 2020, v době covidového temna,“ přiznává Václav Vojíř. „Pozitivní reakce, jaké navzdory vyšší ceně následovaly, jsme si vysvětlovali tím, že se nám povedlo sladit jamajský Mayers’s rum a Duppy Share Spiced, pár kapek čokoládových bitters a větší než malé množství semínek z lusku vanilky s trochou Tuzemáku, jehož kulérové aroma našinec očekává. Korunu tomu pak nasadil Zbigniew ‚Zibi‘ Czendlik, kterému natolik zachutnal, že jím chtěl obdarovat své blízké a jméno pro letošní vaječňák bylo na světě. My věděli, že je boží, ale požehnání od takové autority tomu dodalo na vážnosti,“ dodává.

@mohlo by vás zajímat