60 vteřin s Carolou Urru

05.12.2022Ondra Hnilička a Bára Urbanová

Ačkoliv se Carola Urru na české barové scéně pohybuje velmi krátce a konkrétně v pražském baru AnonymouS je teprve od loňského léta, v barmanské komunitě se najde jen málokdo, kdo by o ní už neslyšel. Mohou za to jak koktejlové soutěže, jichž se účastní, tak především její energie a temperament.

Carola Urru se narodila před jednatřiceti lety v ligurském městě Sarzana na severozápadě Itálie. Profesionálně se věnovala tanci, její úspěšně rozjetou taneční kariéru ale ukončil úraz. Současně vystudovala jazykovou školu, nakonec si ale vybrala úplně jinou profesní cestu. Barmanka se z ní stala v Londýně, kam se v roce 2013 odstěhovala, protože jí, jak sama říká, její rodné město nemělo už dál co nabídnout. „Pracovala jsem jako general manager jedné londýnské restaurace a po čtyřech letech už mě trochu nudilo dělat pořád to samé. Když jsem pak viděla kamaráda, jak si užívá práci za barem, v hlavě se mi rozsvítilo a rozhodla jsem se, že se stanu barmankou. V březnu to bude už šest let, co jsem se touhle cestu vydala,“ vzpomíná na své začátky, které jsou spojené s barem Be At One v londýnské čtvrti Piccadilly Circus. Právě tam se jí dostalo intenzivního školení, co se koktejlových receptur, přípravy drinků i zbožíznalectví týče.

V Londýně Carola prošla ještě dalšími podniky, pracovala v legendárním Roadhouse v Covent Garden a také v restauraci Ours ve čtvrti South Kensington. Pak ale přišel covid a s ním další velká životní změna – Carola se spolu se svým českým přítelem Štěpánem přestěhovala do České republiky. „Londýn pro nás během covidu začal být drahý, už jsme si nemohli dovolit bydlet ani v našem malém bytě. A tak když to vypadalo, že se brzy zavřou hranice, rozhodli jsme se odjet,“ ohlíží se zpět. „Štěpán pochází z obce Jamné, která leží patnáct minut jízdy od Jihlavy, a tak když se svět znovu pomalu otevíral, začala jsem pracovat v jihlavském baru Black Wall. Moc si cením toho, jak mě majitel baru Petr Švanda a celý jeho tým rychle přijali mezi sebe, a to aniž bych mluvila slovo česky,“ dodává.

Jihlava Carole ale nakonec byla malá, rozhodla se ji vyměnit za Prahu, která jí jako cizince bez znalosti češtiny přece jen nabízí víc příležitostí. Tu profesní dostala v baru AnonymouS, kam nastoupila 3. srpna 2021. „Nikdy nezapomenu na svoji první zkušební směnu s Filipem, Matejem a Martinem,“ říká a pokračuje: „Nejlepší na tomhle baru je jeho tým – člověk tu může být sám sebou, může přicházet s nápady a myšlenkami, aniž by ho někdo soudil. Sdílíme spolu informace, vzájemně se vzděláváme a jeden druhého podporujeme.“

Dál Carolu posouvají také barmanské soutěže. „Jsou pro mě důležité z mnoha důvodů. Pomáhají mi se zdokonalit ve vytváření něčeho, o čem jsem si nikdy ani nemyslela, že bych to mohla vytvořit. Pokud se mi podaří vyhrát, udělám si v oboru jméno a pomůže mi to v budoucnu s budováním vlastního baru. V neposlední řadě jsou soutěže neuvěřitelně užitečné z pohledu setkávání s novými skvělými lidmi,“ uvádí pár příkladů. V Londýně už vyhrála několik flairových klání, tady v České republice je jejím dosavadním největším úspěchem 3. místo v letošním ročníku soutěže World Class, do nějž se přihlásila vůbec poprvé.

Kromě vlastního baru, který by si v budoucnu chtěla otevřít, a vybudování jména v barovém světě, má Carola ještě přinejmenším jeden profesní plán, na jehož realizaci už pracuje. „S kolegou Matejem Kochanem chystáme soutěž, která v České republice zatím nemá obdoby. Účastnit se jí budou moci i zahraniční barmani. Pokud všechno půjde dobře, brzy se o ní dozvíte víc,“ prozrazuje. A jak temperamentní šéfbarmanka AnonymouS nejraději odpočívá? Se svým přítelem, psem Tiki a kočkou Negroni. „Nejlepší relax je v posteli u filmu, s dobrým jídlem a těmito třemi,“ uzavírá.

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat