V marvin’s se propojil filmový a koktejlový svět

19.12.2022Bára Urbanová

Jaký film si vyberete, když je venku počasí, které doslova vybízí k tomu zalézt si pod deku a něco si pustit? Tak přesně tuhle otázku si položil tým ostravského baru marvin’s a svým odpovědím dal podobu koktejlů. Od 1. prosince tak hosté mohou vybírat mezi čtrnácti drinky inspirovanými Pelíšky, Harrym Potterem, Smrtonosnou pastí, Láskou nebeskou, ale taky disneyovkami nebo třeba Spalovačem mrtvol.

Fyzická podoba koktejlového menu marvin’s se nezměnila. „Zůstali jsme věrní našemu jednoduchému menu na krásném papíře. Čtyři složené listy jsou kšandami připevněné k dřevěné desce. Poslední meníčka vždy nesla nějaké téma, které bylo jednoduchým obrázkem vyznačeno na přední straně. Tentokrát je tam starý televizor,“ popisuje provedení nového menu barový manažer Šimon Kořený. „Posun tu ale samozřejmě je. Ten největší vidím v tom, jak naši barmani a barmanky ‚vyrostli‘. Všechny procesy spojené s přípravou nových koktejlů tak šly velmi rychle, intuitivně a hlavně zábavně. Nebylo to žádné ‚krájení salámu‘, všichni se snažili najít ve své práci nějaké to ‚čaro‘. Současně jsme o něco víc šlápli do servisu drinků, protože jejich příběhy k tomu vyloženě provokovaly. Jsou sice pořád jednoduché, ale máme z nich velkou radost,“ dodává. Naráží tak například na diskokouli a koktejl S Marvin no. 4 mě baví svět, skleněného ptáčka, v němž se servíruje Take a bite!, omáčník, ze kterého hosté popíjejí Tajná dvířka, či kouzelnický kotlík, z nějž si vychutnávají Máslový ležák.

Chaos proměněný v pestrý řád / Na přípravách filmového menu, které zabraly zhruba tři měsíce, se podílel úplně celý tým. „Každý si sám pro sebe odpověděl na otázku, jaký film by si pustil, když je za okny psota, a i následně měli všichni volnou ruku, takže vznikl super mix,“ pochvaluje si Šimon Kořený výsledek společné práce a pokračuje: „Zatímco někdo použil ingredienci přímo z filmového příběhu, třeba kyselé jablko, které čarodějnice podala Sněhurce, v případě koktejlu Take a bite!, další se rozhodl hosty vtáhnout do jeho lokace, což je příklad havajského drinku Experiment 626, a například u Máslového ležáku jsme prostě chtěli pít ten drink, o kterém jsme jako menší četli.“

Podobně jako při každé týmové práci je potřeba celý proces tvorby menu kočírovat – a právě to je úkol pro barového manažera. „První fází je vždycky brainstorming, během nějž je všechno dovoleno. Tenhle ‚chaos‘ mám moc rád, protože každý jde přirozeně za tím, co je mu blízké a v čem si je nejjistější, a tak je výsledek hodně pestrý. Vše současně zaznamenáváme do on-line tabulky, takže všichni vědí, s jakými bázemi, chutěmi, styly drinků i jejich cenovými relacemi ostatní pracují. A já nad tím držím ochrannou ruku, pomáhám a ladím,“ přibližuje tvůrčí proces. „Největší práce tentokrát byla, aby všechny drinky nebyly moc ‚vánoční‘ a plné badyánu, skořice nebo vanilky. Všichni už se asi na svátky moc těšili… Nakonec se nám pro toto koření ale podařilo najít i netradiční využití – například vanilku jsme nacpali do soli,“ dodává.

Piliny, kalamansi, banány i švestky / Zmiňovaná vanilková sůl je součástí receptury na koktejl Čarokrásná, jenž je poctou hereckému výkonu Rudolfa Hrušínského ve filmu Spalovač mrtvol. „Jde o Negroni stařené na dubových pilinách. Mícháme ho z mezcalu, vermutu Sedmero a griotky. Když jsem ho poprvé ochutnal, přál jsem si mít na sobě perfektně padnoucí oblek a kravatu a být chvíli opravdu vážný. I proto tento drink zdobíme výstřižkem z knihy Ladislava Fuchse, jež byla pro stejnojmenný film předlohou,“ popisuje  „Podařilo se nám ulovit poškozený výtisk s chybějícími stránkami,“ dodává jen tak pro pořádek.

Méně tradičních ingrediencí se v nové koktejlové sestavě objevuje vícero. Patří k nim domácí směs na Bloody Mary postavená na bio rajčatové passatě a koření, jež našla místo v koktejlu Vám to minule nestačilo?, inspirovaném filmem Pelíšky, kalamansi shrub, který barmani přidávají do drinku Bruce Willis měří 183 centimetrů, jehož předlohou byla Smrtonosná past, banánové oleosaccharum, jež se přidává do koktejlu Pro mě jsi perfektní drink, jehož vznik inicioval film Láska nebeská, nebo švestkový cordial, s nímž počítá receptura drinku Anna Arkadjevna, kterou většina z nás zná jako Annu Kareninu.

Trochu jiné báze a zajímavé ozdoby / Ničím svazovat se barmani nenechali ani v případě bází – příkladem budiž mastiha, Pimento, včelovina nebo gin infuzovaný pačuli a pepřem, jenž spolu s fialkovým sirupem a limetovou šťávou dává vzniknout koktejlu Aaaaaaaa! „Tenhle voňavkový Gimlet věnovaný koupelnové scéně z filmu Sám doma je výrazný a ze začátku velmi omamný,“ říká barový manažer a pokračuje: „Chtěli jsme se přiblížit dětské mysli, která Kevina donutila naplácat na sebe všechny možné drogistické přípravky pro dospělé, až to trochu přepískl. My to přepísknutí změkčujeme cukrovou vatou.“

Zajímavou ozdobu má i koktejl Se skotskými čerty nejsou žerty, jehož inspirační zdroj ani netřeba zmiňovat. Kombinace whisky Johnnie Walker Red Label infuzované skořicí a hřebíčkem, červeného vermutu a šťávy z krvavých pomerančů se servíruje v coupette glass završená laphroaigovou bílkovo-smetanovou pěnou. „Je to taková čertovina – nahoře nakouřeně sladká a dole šťavnatá. A musím říct, že i hosté, kteří skotskou zrovna nemusejí, tohle milujou,“ usmívá se spokojeně Šimon Kořený.

S ozdobou si barmani pohráli rovněž v případě koktejlu Snowman Spritz, jenž byl vytvořen na motivy filmu Jack Frost. Jde o kombinaci Fleretu Beskyd Willi Willi, mandarinkové vodky, bezového sirupu a středozemního toniku, kterou na okraji sklenky doplňuje praskací prášek.

Cestou do dětství a světa fantazie / Sněhulákový Spritz má nejblíže ke kategorii low ABV, jež se podle slov barového manažera marvin’s v Ostravě zatím příliš ‚nenosí‘. Pro nealkoholické koktejly to ovšem neplatí. „Poptávka po nealkoholických drincích je u nás vysoká, děláme je hlavně na míru. Jeden takový, mangový milkshake s vanilkovou zmrzlinou, jsme proto zařadili i do nového koktejlového menu,“ prozrazuje Šimon Kořený a pokračuje: „Jmenuje se Tajná dvířka a je odkazem na pohádku Koralína a svět za tajnými dveřmi. Servírujeme ho v porcelánovém omáčníku, jenž je připomínkou světa, do kterého malá Koralína utekla před neurotickým světem dospělých.“

Do světa fantazie zvou hosty také dva horké drinky z nového menu – Máslový ležák a Ebenezer. První z nich se servíruje v porcelánovém kotlíku, který je součástí oficiálního fanouškovského merche Harryho Pottera. Míchá se z bourbonu, hruškového pyré, jablkového džusu, domácího butterscotch sirupu a zázvorového piva. „Recepturu jsme ladili docela dlouho. Záleželo nám na tom, aby v drinku vyniklo všechno koření a zároveň aby měl hladký máslový aftertaste. A samozřejmě taky aby po napití zůstal hostům na tváři maličký knírek, jako tehdy Hermioně,“ rozkrývá záměr skrývající se za dalším z filmových drinků Šimon Kořený.

Ebenezer odkazuje na Vánoční koledu. „V téhle pohádce velmi bohatý a chamtivý člověk s přispěním vánočních duchů zjistí, co je na světě opravdu důležité, a stane se tím nejzlatějším člověkem na světě. My tímhle drinkem připíjíme na všechny, kdo se o to alespoň trochu snaží, proto v něm zlato opravdu plave,“ objasňuje Šimon Kořený. „Tekuté zlato dáváme na hladinu horkého vína s ginem, které je slazené rozinkovou vodou a čokoládovým likérem. Barmani mě asi zabijou, ale tohle je náš skvělý vánoční svařák,“ dodává.

Další změna přijde na jaře / Z nové koktejlové sestavy mohou hosté v marvin’s vybírat sice teprve necelé tři týdny, i tak už lze ale bilancovat. „Reakce jsou zatím naprosto kladné, a to i přesto, že to chuťově nejsou všechno úplně jednoduché koktejly. Neděláme drinky pro každého, ale každý si u nás najde ten svůj. To je naše heslo a moc děkujeme všem za úžasnou zpětnou vazbu!“ shrnuje dosavadní komentáře ze strany hostů barový manažer. Ti, kdo ještě neměli možnost ochutnat, mají čas přinejmenším do března. „Na jaře bychom chtěli určitě vyjít s něčím novým. Ať ty teplé dny můžeme jaksepatří přivítat,“ uzavírá Šimon Kořený.

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat