Jan Vlasák si svou jednu šanci nenechal uniknout

23.12.2022AtBars

Velkým úspěchem pro Českou republiku skončilo globální finále Nikka Perfect Serve. Jan Vlasák z pražského baru Liquid Office v něm vybojoval druhé místo, takže se i on spolu s vítězem příští rok vydá na cestu do Japonska, kde navštíví obě palírny společnosti Nikka a dostane i příležitost prozkoumat tamní barovou scénu.

Jan Vlasák si postup na globální klání vybojoval v září v rámci českého národního finále, v němž dokázal přesvědčit porotu jak drinky, které jí předložil, tak perfektním zvládnutím situace, kterou mu porotci na baru sehráli. V Nikka Perfect Serve, jejíž koncept už v roce 2009 vytvořil Nikka Brand Hospitality Advocate Stan Vadrna, totiž nejde „jen“ o drink a barmanské dovednosti, ale hlavně o pohostinnost a o to, jak si soutěžící poradí s nenadálými okolnostmi, jež mohou v běžném barovém provozu snadno nastat.

Se stejným úkolem se musel znovu popasovat v mezinárodní konkurenci na globálním finále, které se uskutečnilo 28.–29. listopadu v Neapoli. „Itálie hostila globální finále Nikka Perfect Serve už podruhé. V roce 2016 se konalo v Římě a letos padla volba na Neapol, která je svou pohostinností a skvělou gastronomií vyhlášená. Kulisou pro samotnou soutěž se stal bar L’Antiquario, který zaslouženě patří mezi The World’s 50 Best Bars,“ říká Kryštof Hordina, whisky ambasador společnosti Ultra Premium Brands, jež na českém trhu značku Nikka distribuuje.

Sour v té nejčistší podobě / Globální finále, v němž své porozumění japonské filozofii ichi-go ichi-e (jedna šance, jedno setkání) a konceptu muhinshu (žádný host, žádný hostitel), měli možnost předvést barmani ze čtrnácti zemí, bylo rozděleno do dvou dnů. Úvod toho prvního obstaral vědomostní test, jenž sestával z dvaceti otázek vztahujících se k historii, výrobě a portfoliu značky Nikka. Plného počtu bodů (co otázka, to jeden bod) v něm dosáhli pouze dva barmani – Honza Vlasák a německý soutěžící Sebastian Bauer.

Druhým úkolem soutěžících bylo namíchat svou variaci na Whisky Sour. Na přípravu měli 15 minut a pak se jelo naostro před porotou. Hodnotila se čistota, chuť, autentičnost a elegance nápoje, přičemž ve hře bylo až 30 bodů. „Tato disciplína byla součástí světového finále pokaždé, snad s jedinou výjimkou. Zadání je vždy velmi jednoduché – řekne se báze a koktejl. To je vše. Barmani mají k dispozici nepřeberné množství surovin v různých konzistencích a skupenstvích a je jen na nich, zda vytvoří nějaký divoký twist, nebo vsadí na jednoduchost,“ objasňuje Kryštof Hordina a pokračuje: „Honza si zvolil druhou možnost a namíchal Sour v té nejčistší podobě. Přesně takový, jaký připravuje hostům v baru a který by si podle vlastních slov dal on sám.“

Drink pro daný okamžik / Zbývajících 50 bodů bylo možné získat druhý den v rámci klasického Omakase Round, tedy stejné disciplíny, jakou všichni absolvovali během lokálních kol. „Aby barmani dosáhli vysokého počtu bodů, musí být pozorní a intuitivně vnímat přítomnost hosta, jeho duševní rozpoložení a chuťové buňky. Jen tak jim mohou v daný okamžik nabídnout ten nejvhodnější koktejl a servis. Tento proces je stejně důležitý jako samotný koktejl,“ připomíná princip celého soutěžního konceptu Kryštof Hordina.

Různé nelehké situace před soutěžícími sehrála tříčlenná porota, kterou tvořili barová historička a autorka celé řady oborových knih Anistatia Miller, italský barman a zakladatel římského baru Drink Kong Patrick Pistolesi a zástupce mezinárodního obchodního rozvoje společnosti Nikka Whisky Japan Naoki Tomoyoshi. „Dlouho jsem nemohl rozklíčovat situaci, která se přede mnou na baru odehrávala, a bylo pro mě těžké ji nějak uchopit jako celek. Zaměřil jsem se proto na každého z porotců jako na jednotlivce,“ prozrazuje Honza a přidává i podrobnosti: „Patrick byl gay, který se mě snažil sbalit a objednal si drink, který měl být ovocitý a ani dlouhý, ani krátký. Anistatia byla za tak trochu éterickou bytost s filozofickým založením. Měla tendence vést hluboké debaty a drink, který si poručila, měl být ‚silky‘. Naoki se ujal role znalce whisky a poručil si ji čistou. Několikrát zdůraznil, že musí mít vrstvy. Vybral jsem pro něj Nikka Taketsuru Pure Malt a vysvětlil mu, že jde o blended malt whisky, která pochází z obou palíren a jméno dostala po zakladateli značky. Postupně jsem mu rozkrýval nejen vrstvy příběhu japonské whisky jako celku, ale zároveň i chutě konkrétního vzorku, což Naoki v závěru neopomněl ocenit.“

Odměna pro první dva / Honza si svým perfektním výkonem porotu velmi získal, což mu v konečném pořadí vyneslo druhé místo. Předčil ho pouze Daniele Salviato z italského Trevisa, kde je jeho působištěm Cloakroom – Cocktail Lab. Výhodou Nikka Perfect Serve je, že výhru v podobě cesty do Japonska spojenou s návštěvou obou palíren značky Nikka a také s podrobným prozkoumáním tamní barové scény nezískává pouze jeden soutěžící, ale první dva v pořadí. Na nezapomenutelný výlet se tak na jaře příštího roku může těšit i Honza Vlasák. „Přesný termín ještě není stanoven, pravděpodobně se ale cesta uskuteční v květnu, kdy se v Tokiu koná bar show,“ dodává Kryštof Hordina.

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat