Jägermeister udal svým Manifestem nový směr

13.01.2023AtBars

Bylinný likér Jägermeister se na severozápadě Německa vyrábí už bezmála devadesát let a jen o tři dekády méně uběhlo od chvíle, kdy začal dobývat svět. Za jeho mezinárodním úspěchem stojí nejen pověstná německá preciznost, s níž jde ruku v ruce kvalita vstupních surovin, ale také zdařilý marketing, který značku od samého počátku provází. Ačkoliv se společnost Mast-Jägermeister nadále drží původní receptury a tradičních postupů, cizí jí nejsou ani novátorské počiny. K těm nejvýraznějším patří Jägermeister Manifest, průkopník kategorie superprémiových bylinných likérů.

Ačkoliv se Jägermeister dlouhodobě řadí mezi nejprodávanější likéry na světě, jeho počátky byly poměrně skromné. U zrodu značky stál Curt Mast, jenž se rozhodl udat nový směr rodinnému byznysu a místo výroby octa se zaměřil na bylinky a likér z nich vyrobený. Jeho recepturu finalizoval v roce 1934, a protože byl vášnivým lovcem, dal mu jméno, které lze do češtiny přeložit jako mistr lovu. Ze stejného důvodu má Jägermeister ve znaku jelena s křížem mezi parožím, což je odkaz na patrona lovu sv. Huberta, a etiketu lemuje citát z lovecké poémy Oskara von Riesenthala. Jelikož byl likér původně určen primárně lovcům na jejich výpravy, vybral pro něj Curt Mast dostatečně bytelnou láhev. Traduje se, že s každým dodaným vzorkem doma mrštil o dubovou podlahu, dokud nenašel ten, který v téhle zátěžové zkoušce obstál. Střepy z láhví jsou proto symbolicky použity jako designový prvek v centrále společnosti ve Wolfenbütelu – je z nich vytvořen lem podlahy.

Prvních třicet let se Jägermeister prodával výhradně na domácím trhu. Základy exportu byly položeny až v 60. letech, pak si ale bylinný likér z dolnosaského Wolfenbüttelu doslova podmanil celý svět. Jeho silnou stránkou byl vždy marketing. Úspěch slavily už jeho reklamy pro domácí trh v 50. letech, stejně jako sponzoring fotbalového týmu Eintracht Braunschweig, který patřil k zakládajícím členům Bundesligy. Velmi dobře je známé také spojení značky Jägermeister s hudbou. Při vytváření marketingových strategií se vždy vydávala vlastní cestou a snažila se reagovat na specifika jednotlivých trhů, v globálním měřítku slavila úspěch s „komandy“ krásných hostesek, která objížděla podniky s ledově namraženým Jägerem, nebo třeba se svými tap machines.

Alespoň poodhalené tajemství / Domovem Jägermeisteru je dodnes Wolfenbüttel, idylické město s klikatými ulicemi, hrázděnými domy a 52 000 obyvatel situované na severozápadě Německa ve druhé největší spolkové zemi. Z malé provozovny se výroba postupem času přestěhovala do závodu situovaného v ulici, jež dnes nese jméno likéru. Současná adresa moderní fabriky vybavené nejnovějšími technologiemi tak zní Jägermeister 7–15. Má i svou návštěvnickou trasu, jež mapuje historii a marketingové úspěchy nejznámějšího německého likéru a dává také nahlédnout do jeho výroby.

Z čeho přesně receptura na Jägermeister sestává, je – jak už to u bylinných likérů bývá – přísně střeženým tajemstvím, které zná jen několik vyvolených. Jeho základ tvoří 56 druhů bylin, kořenů, květů a dalších rostlinných složek, k nimž patří například pomerančová kůra, badyán, lékořice, zázvor, jalovec, muškátový květ, galgán, heřmánek či levandule. Rozděleny na několik částí se po dobu pohybující se v řádu týdnů macerují v neutrálním alkoholu. Jednotlivé maceráty se následně v potřebném poměru smíchají. Následuje první filtrace a po ní roční zrání ve velkých dubových sudech, jichž je ve sklepení výrobního závodu několik stovek. Po druhé filtraci se vyzrálý macerát smíchá s destilátem, karamelem, cukrem a vodou. Dalším krokem je třetí a poslední filtrace, po níž se laboratorně prověří všechny sledované parametry, likér se naplní do nerezový nádrží a z nich putuje rovnou do ikonických zelených láhví s krátkým hrdlem a širokými boky.

První mezi superprémiovými / V posledních letech se tradiční Jägermeister dočkal několika chuťových variací. O přízeň konzumentů zabojoval například zázvorový Scharf, ale také Manifest, jenž je průkopníkem kategorie superprémiových bylinných likérů. Do segmentu luxusních lihovin Jägermeister jeho prostřednictvím vstoupil už na počátku roku 2017 s cílem oslovit nové spotřebitele, kteří vyhledávají vysokou kvalitu, ale také stávající fanoušky, kteří rádi objevují a chtějí vyzkoušet to nejlepší, co Wolfenbütel v tuto chvíli nabízí.

Receptura likéru, jenž je koncipován jako manifest zralosti a intenzivní chuti, se stejně jako postup výroby odvíjí od klasické varianty. Jeho chuťové vyznění je ale definováno i použitím většího množství botanicals a především pak tří nejdražších na světě – šafránu, kardamomu a vanilky. Zatímco šafrán, jemuž se přezdívá koření králů, se vyznačuje nahořklou chutí, plody kardamovníku obecného charakterizuje lehká nasládlost s citronovými tóny a pro tobolky vanilovníku plocholistého jsou typické příjemná vůně a sladká chuť.

Dalším rozdílem oproti původnímu likéru je dvaapůlkrát větší objem bylinné směsi, která se při procesu macerace používá – namísto čtyř macerátů jako u klasické varianty, je jich na Manifest potřeba pět, přičemž ten pátý se připravuje z pšeničného destilátu. Liší se i proces zrání, který trvá o šest měsíců déle a kromě velkých sudů se k němu používají také malé soudky z německého dubu. Obojí má za následek intenzivnější chuť Manifestu. Ta je ještě zvýrazněna o tři procenta větším obsahem alkoholu, jenž tak činí 38 % obj. Naředěný na tuto stupňovitost se plní do typických jägerovských láhví, ovšem čirých a opatřených embosovaným logem a motivem jelena s křížem, jež jsou vyvedeny ručně v bronzovém odstínu.

Příležitost pro barové kreativce / Jiný je rovněž perfect serve. Zatímco tradiční Jägermeister jeho fanoušci nejčastěji popíjejí ledově namražený, Manifest se doporučuje vychutnávat jednoduše takový, jaký je. Nejlépe jeho aroma a chuť, které kombinují tóny dřeva, anýzu, sušeného ovoce, vanilky a karamelu se závěrečným bylinným vyzněním, vyniknou v širší sklence – ideálně v té, jež byla přímo pro tento superprémiový likér designována.

Své uplatnění mají obě varianty samozřejmě také v koktejlech. Z Manifestu se kupříkladu míchá originální twist na Whiskey Sour. Řada zajímavých drinků vznikla pod rukama špičkových barmanů. A další, tentokrát v podání vybraných českých barmanů a barmanek, k nim brzy přibudou. Stane se tak v rámci soutěže, která bude právě na meisterštyk ztělesňující umění a preciznost německých mistrů z Wolfenbüttelu zaměřena.

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat