60 vteřin s Honzou Lukasem

07.02.2023Ondra Hnilička a Bára Urbanová

Barmanské profesi se Honza Lukas aktivně věnuje osm let. Pomineme-li krátké pražské intermezzo, většinu z tohoto času strávil na jihu Čech. Krumlovský bar Apotheka nedávno vyměnil za budějovické Café Datel, jehož je spolumajitelem. A jak vyplynulo z jeho minuty před naší kamerou, další změny hned tak nechystá.

Honza se narodil před třiceti lety v Českých Budějovicích. Jako kluk chtěl být superhrdinou, podstatně reálnější se ale nakonec ukázala práce v gastronomii. Přihlásil se proto na vyšší odbornou školu obor číšník a studia následně završil maturitou. Za bar ho to začalo táhnout velmi brzy. „Už když jsem se učil na číšníka, tak mě tato profese zajímala, a Miloš Tretter, u kterého jsem absolvoval kurz, ve mně zájem o barmanství ještě prohloubil,“ ohlíží se zpátky.

V Honzově životopise mají své místo českobudějovická Žlutá ponorka a klub Paradox, kde pracoval jako číšník. Jeho první čistě barmanskou štací byla Apotheka v Českém Krumlově, ve které s malou pauzou strávil dlouhých šest let. „Na pár měsíců jsem si ‚odskočil‘ do pražského baru L’Fleur. Praha ale nebyla úplně pro mě,“ objasňuje. Pro další změnu se rozhodl před dvěma lety, kdy se z Krumlova přesunul zpátky do Budějovic a začal pracovat v Café Datel, jehož se loni v červenci stal spolumajitelem. „Byla to šance, která se může naskytnout jednou za život. Navíc jsem potřeboval po tolika letech za barem změnu,“ říká.

I když práce je pořád dost, dokáže si Honza najít čas i na aktivní odpočinek. Určitou formou relaxu je pro něj kickbox, kterému se věnuje od šestnácti. S bojovými sporty jako takovými začal už ale v šesti letech. „Nebráním se ovšem ani klidnějším formám odpočinku jako třeba sledování filmů nebo seriálů, hraní deskovek a tak podobně. Všeobecně jsem docela nerd,“ prozrazuje na sebe.

Do širšího povědomí barmanské komunity se Honza dostal díky soutěžím, do nichž se rád a často zapojuje. „Kolik jich bylo, už ani nespočítám. Za svůj dosavadní největší soutěžní úspěch ale považuju druhé místo na světovém finále Mattoni Grand Prix před pěti lety. Tehdy jsou dostal také ocenění za inovaci a design drinku,“ připomíná. Honzovým aktuálním soutěžním cílem je vyhrát v rámci Czech Bartenders League titul Barman roku, od jehož zisku ho už párkrát dělilo jen několik bodů. Pouze o soutěžích to v jeho případě ale zdaleka není. „Teď je pro mě primární, aby podnikání běželo, jak má, a bylo o všechny v týmu dobře postaráno. Potom můžeme vymýšlet další cíle,“ říká a pokračuje: „Chtěl bych se taky víc zaměřit na vzdělávání a motivování mladých studentů gastronomie. V tom jsou podle mě stále velké nedostatky a je načase s tím něco udělat.“

video: Ondra Číhal

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat